Beyaz Gecelerin Yaşandığı Ülkeler
Beyaz Gecelerin Yaşandığı Ülkeler
Merhabalar! Beyaz gecelerin yaşandığı ülkeler (Kuzey Avrupa Ülkeleri) yazımıza Hoş geldiniz. [box type="shadow" align="" class="" width=""] Üzerinde Güneşin Batmadığı Ülkeler!
 • Finlandiya
 • Rusya
 • Norveç
 • İsveç
 • Danimarka
 • İzlanda
[/box]

Beyaz Gecelerin Yaşandığı Ülkeler (Kuzey Avrupa Ülkeleri)

Ülkemizde yaz mevsimi başlarken kuzeyde beyaz gecelerin sezonu açılmış oluyor. Tam kış bitti sıcak havaların tadına varmanın zamanı geldi derken, bu defa da hayatımızda 1 kere mutlaka deneyimlememiz gereken beyaz geceleri görmek için soğuk diyarlara, Avrupa’nın kuzey ülkelerine seyahat etmek isteyebiliriz. Işığın sözünün geçtiği, Kuzey Avrupa ülkeleri Beyaz Geceler sezonunda tam anlamıyla karanlık olmuyor. Gece ve gündüz neredeyse birbirinin aynısı oluyor ve gökyüzü şafak sökmüş gibi aydınlık oluyor.

Güneşin Batmadığı Beyaz Gecelerin Yaşandığı Ülkeler

[box type="shadow" align="" class="" width=""]
 • Finlandiya
 • Rusya
 • Norveç
 • İsveç
 • Danimarka
 • İzlanda
[/box] Kuzey Avrupa’nın belli bölgelerinde güneş hiç batmıyor. Gece ormanda veya kentin sokaklarında yapay hiçbir ışığa ihtiyaç duymadan yürümek, etrafı keşfe çıkmak veya bisiklete binmek isteyen yerli ve yabancı turistler Norveç’e, İsveç’e, Finlandiya’ya, Danimarka’ya, İzlanda’ya akın ediyor. Bu ülkelerde güneş haftalarca gece gündüz demeden gökyüzünde kalıyor. Kuzey Avrupa ülkeleri “Beyaz Geceler” sezonunda tam anlamıyla karanlık olmuyor. Gökyüzü şafak sökmüş gibi aydınlık oluyor. Kuzey Avrupa’nın belli bölgelerinde güneş hiç batmıyor. Gece ormanda veya kentin sokaklarında suni ışığa ihtiyaç duymadan yürümek veya bisiklete binmek isteyenler Norveç'e, İsveç'e, Finlandiya'ya, Danimarka'ya, İzlanda'ya akın ediyor. Bu ülkelerde güneş haftalarca gece gündüz demeden gökyüzünde kalıyor. Her yıl bölgeyi ziyaret eden binlerce turist beyaz gecelerin mistik etkisiyle büyüleniyor. Doğaseverler nordik gecelerini eşsiz doğa güzelliğiyle festival atmosferinde hep birlikte günü geceyle birleştirip uyanık geçiriyor. Aslında bu ülkelerin dünyanın her bir yerinde bu kadar fazla insanı kendisine çekmesinin en büyük nedeni “gece yarısı güneşi”dir. Kuzeyin (belki de dünyanın) bu en zengin ülkelerinde, bu aylarda güneşin hiç batmadığına şahit olmak eşsiz bir his olsa gerek! Her yıl bölgeyi ziyaret eden turistler beyaz gecelerin mistik etkisiyle büyüleniyor. Doğa severler nordik gecelerini eşsiz doğa güzelliğiyle festival atmosferinde hep birlikte uyanık geçiriyor. Kuzey Avrupa ülkelerinde yaz aylarında uyumak zor Beyaz Geceleriyle ünlü İskandinav ülkeleri her yılın belli dönemlerinde müthiş bir doğa şölenine tanık oluyor. İskandinav ülkeleri belirli dönemlerde tam anlamıyla karanlık olmuyor. Beyaz geceler haziranın ortasında başlıyor ve temmuzun ilk haftasında sona eriyor. İşte bu üç hafta boyunca İskandinav bambaşka bir hal alıyor. Her yıl binlerce turist “beyaz geceler”i yaşamak için dünyanın dört bir yanında İskandinav ülkelerine akın ediyor. Türkiye’den de azımsanmayacak derecede ziyaretçi çekiyor. Siz de “Arctic Circle” içinde yer alan Kuzey Avrupa ülkelerinde eşsiz “beyaz geceler” deneyimini yaşayabilirsiniz.

Güneş doğar ve beyaz gece başlar

Doğa severler müthiş doğa olayını her defasında heyacanla bekliyor ve bu ülkelerde gökyüzünün net olarak görülebildiği bölgelerde geceler de düzenlenen festivallerle gündüzler gibi hareketli geçiyor. “Beyaz Geceler” döneminde özellikle Stockholm, Kopenhag ve Oslo’da düzenlenen etkinliklerle 24 saat açık olan sokak kafeleri, restoranlar ve barlar dolup taşıyor. "Beyaz Geceler" için seyahat ipuçları Lapland dünyaca ünlü “beyaz geceler” fenomenini görmek için İsveç’teki en iyi yer olarak biliniyor. Lapland’da gece gündüzün daha parlak bir dönüşümü olarak kendini gösteriyor. Beyaz Geceler sezonu boyunca Lapland arkaik dağlarında yürüyüş yapmak eşsiz bir macera olarak nitelendiriliyor. Gece parlayan güneş ışığı ağaçları aydınlatıyor ve ziyaretçelerine dünyanın başka hiçbir yerinde rastlayamayacakları bir deneyim yaşatıyor. Beyaz Geceler Fenomeninin tam tersi Finlandiya’da Kaamos adıyla “kutup gecesi” olarak yaşanıyor.

Reykjavik outdoor macera turları

Beyaz Geceler’de İzlanda’nın başkenti Reykjavik’de yürüyüş yapmanın da benzersiz olduğu biliniyor. Önümüzdeki “beyaz geceler” sezonunda da her yl olduğu gibi Reykjavik’de outdoor macera turları düzenlenecek. Bu “vahşi” turlar sizi jeotermal buhar alanlarına götürür ve turun sonunda katılımcılar Reykjavik’in beyaz gecelerinde nehir sularının tadını çıkarma ve yıkanma fırsatı bulacak. Bu yolculuklarda, güneşten gelen özel ışığın açık deniz üzerindeki etkilerini görebilirsiniz.

Rusya

Dostoyevski'nin aşk romanı 'Beyaz Geceler'in geçtiği şehir bugün ülkenin kültür, mimari ve sanat merkezi. Rusya'nın eski başkenti St. Petersburg, 'beyaz geceleri' ile meşhur. Yaz aylarında gündüz uzunluğunun 19 saati bulduğu kent milyonlarca turisti ağırlıyor. Mayıs'ın sonunda başlayan beyaz geceler Ağustos'a kadar sürüyor. 22 Haziran'da ise gündüz uzunluğu 19 saate kadar çıkıyor.

Rusya’nın ünlü “Beyaz Geceler” festivali

Rusya, St Petersburg’dada her yıl dünyaca ünlü doğa olayı Beyaz Geceler için festival düzenlenir. St. Petersburg’un önde gelen kültürel etkinliklerinden olan Beyaz Geceler Festivali adını İskandinav’ın doğa olayından alır. Festivalde her yıl uluslararası dansçılar, müzisyenler ve konuk yıldızların performansları da dahil olmak üzere opera ve müzik etkinlikleri serisi sunulur. Karanlık bir kışın ardından güneş altında 24 saat vakit geçirmek istiyorsanız ve iflah olmaz bir doğa severseniz önümüzdeki yaz tatilinizi Schengen sahasına dahil olan Schengen vizesiyle giriş imkanı bulunan Kuzey Avrupa ülkelerinde geçirebilirsiniz. Rusya vize istiyor mu? yazımızı okuyabilirsiniz.

İsveç

Burası beyaz gecelerin yaşandığı, gece ile gün­düzün birbirine karıştığı bir bölge. Özellikle Mayıs ve Ağustos ayları arasında hakikaten geceler karan­lık değil, neredeyse geceler kayıplara karışıyor. İsveç “Yazın gecesi, kışın gündüzü olmayan ülke” diye ni­telendiriliyor. İsveç’in toplam nüfusu yaklaşık 9,5 milyon ve bu­nun neredeyse yarısı başkent Stockholm’de. Başkent nüfusunun yaklaşık üçte biri ise göçmenlerden oluş­makta. Büyük bir yüz ölçümde az nüfusla yaşıyorlar. Ekonomik durumlarının iyi olması neticesinde işçi statüsünde çalışacak nüfusa ihtiyaçları var. Bu yüz­den göçmen kabul ediyor. İlk göçlerin olduğu dönem­de yabancılara daha çok kucak açmış her türlü ev, iş, eğitim yardımları vermiş., Dünya devletleri arasında sosyal ve kültürel faaliyetlere en fazla önem veren ülkelerden biri aynı zamanda. Her mahalle arasında bir anaokulu ve kreş mevcut. İyi insan olmanın öğretiminin erkenden baş­ladığı yerler. En rahat, en keyifli, nasıl eğitim yapıla­bilecekse onu yapıyorlar. İsveçlilerin hepsi beyaz ve sarışınlar. Özellikle ço­cukları oldukça sevimli. Bebekleri de oyuncak bebek misali.

Lapland

Özellikle seyahat programınıza eklemenizi tavsiye ettiğimiz Lapland, dünyaca ünlü “beyaz geceler” fenomenini görmek için İsveç’teki en iyi yerlerden biridir. Lapland’da gece gündüzün daha parlak bir dönüşümü olarak kendini gösteriyor. Beyaz Geceler sezonu boyunca Lapland arkaik dağlarında yürüyüş yapmak eşsiz bir macera olarak nitelendiriliyor. Gece parlayan güneş ışığı ağaçları aydınlatıyor ve ziyaretçilerine dünyanın başka hiçbir yerinde rastlayamayacakları bir deneyim yaşatıyor. Beyaz Geceler Fenomeninin tam tersi Finlandiya’da Kaamos adıyla “kutup gecesi” olarak yaşanıyor.

Norveç

Küçük bir yüz ölçüme sahip olan Oslo, nüfusu az ve oldukça sakin. 600.000 olan nüfu­sun dörtte biri yabancı uyruklu. Çizgi filmlerden tanıdığımız, Vikinglerin torunla­rının ülkesi Norveç. Dünyanın sporu en fazla seven ülkesi desem, abartmış olmam. Kış aylarında kayak, yazın tekerlekli kayak ve her yerde kaykaylar ve dur­madan yürüyüş yapan insanlar görülüyor. Dünya kayak şampiyonalarının yapıldığı Holmen ­kollen Kayak Merkezi’ni geziyoruz. Bütün Oslo ayak­larının altında kalıyor sanki. Dünyanın usta kayakçıla­rını Oslo’ya çeken önemli bir tesis. Dünyanın en eski kayak müzesi, simülatör ve alışveriş mekânlarının da bulunduğu kayak merkezi, en çok atlama kulesiyle ünlü. Norvec-Avrupa-vize

İzlanda

Beyaz Geceler’de İzlanda’nın başkenti Reykjavik’de yürüyüş yapmanın da benzersiz olduğu biliniyor. Önümüzdeki “beyaz geceler” sezonunda da her yıl olduğu gibi Reykjavik’de outdoor macera turları düzenlenecek. Bu “vahşi” turlar sizi jeotermal buhar alanlarına götürür ve turun sonunda katılımcılar Reykjavik’in beyaz gecelerinde nehir sularının tadını çıkarma ve yıkanma fırsatı bulacak. Bu yolculuklarda, güneşten gelen özel ışığın açık deniz üzerindeki etkilerini görebilirsiniz. [box type="note" align="" class="" width=""] Schengen vizesi nasıl alınırı? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Adım Adım Schengen Vizesi Nasıl Alınır? [/box] Norveç Vizesi için tıkayınız Rusya vizesi için tıklayınız İzlanda vizesi için tıklayınız İsveç vizesi için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir