Çin Vizesi
Çin Vizesi
Merhabalar! Çin; Resmi adı Çin Halk Cumhuriyeti. Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının, ÇHC'ye gelmeden önce Çin'in ilgili dış temsilciliğinden Çin vizesi almaları gerekmektedir. Çin vizesi hakkındaki tüm bilgileri sizin için yazdık. Çin vizesi sitesi web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kaliteli güvenli ve garantili vize hizmeti almak ve vize işlemlerini yapmak için bizim ile iletişime geçiniz.

[box type="shadow" align="" class="" width=""]TELEFON: 0545 571 7 571    Email: info@kocakvize.com[/box]

Bilgilendirme Elçiliğe gitmeden vize alabilirsiniz. Hangi şehirde olursanız olun! yapmanız gereken bizi aramanız yeterli olacak. [box type="warning" align="" class="" width=""]

ÖNEMLİ ! ÇİN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU DUYURUSU 

 • Tek giriş, Çift giriş ve Multiple Giriş Çin vize başvuruları (min.) 2 ay ‘da sonuçlanmaktadır.
 • Geriye dönük giriş – çıkış gözetmeksizin herkes başvuru yapabilir
 • Daha Önce Çin Vizesi için parmak izi olan yolcularımız sadece istenilen evrakları tarafımıza ulaştırılması yeterlidir.
 • Çin Vizesi İçin parmak izi olmayan yolcularımız istenilen evrakları tarafımıza ulaştırdıktan sonra belirtilen randevu günü ve saati Çin Vize Başvuru Merkezine gelerek parmak izi verecektir.
[/box]

Çin Vizesi; Çin Vizesi Hakkında

Çin Vizesi Çin ülkesine seyahat edecek Türk ve diğer vatandaşların Çin’ya gitmek için aldıkları vizedir. Vize pasaportun içine işlenmekte olup bir nevi izin belgesidir. Çin vizesi, Çin vize makamları tarafından Çin kanun ve yönetmeliklerine göre Çin’e giriş, çıkış veya Çin üzerinden transit geçiş yapan yabancılara verilen bir izin belgesidir. Çin vize makamları tarafından yabancıların kimlik bilgileri, Çin’e ziyaret amaçları ve pasaport çeşitleri doğrultusunda ayrı olarak diplomatik vize, nezaket vizesi, resmi vize yada normal vize verilir.

Çin Vizesi Nereden Alınır? Çin Vizesi Nasıl Alınır?

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının, ÇHC’ne gelmeden önce ilgili Çin temsilciliğinden Çin vizesi almaları gerekmektedir. Hong Kong ve Makau’ya seyahat eden vatandaşlarımız ise vizeden muaftır. Hong Kong ve Makau’dan ÇHC anakarası için vize almak mümkün değildir.
Çin Vizesi
ÇHC vize rejimine göre, hamili oldukları vize kategorisini (X,Z,F,L, vb…) değiştirmek isteyen yabancıların, Çin’den çıkış yaparak istedikleri türde vize için tekrar başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Çin vize başvuruları 2018 yılından itibaren konsolosluk tarafından geçilen yeni uygulama doğrultusunda internet üzerinden alınacak randevu ile başlatılmaktadır. 01 Ocak 2018 yılında vize başvuruları yeni uygulamasına geçtiğini belirten Çin Büyükelçiliği yüksek güvenlik, hizmetlerde kolaylık ve hızlı sonuç elde etme amacıyla bu uygulamaya geçildiğini duyurmuştur. Yapılacak olan başvurular Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Çin Vizesi Veren Kurumlar:

 1. Çin Halk Cumhuriyeti’nin yurt dışında bulunan büyükelçilikleri ve konsoloslukları ya da Çin Dışişleri Bakanlığı’nın vekalet vermiş olduğu yurt dışında bulunan diğer kurumları yabancılara giriş vizesi vermekten sorumludur.
 2. Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından kendi görev kapsamları çerçevesinde ilçe seviyesi ve üzeri emniyet müdürlükleri bünyesindeki hudut giriş-çıkış idare organlarına ve ilçe seviyesi ve üzerindeki dışişleri bürolarına yabancıların yurt içine giriş, ülkede kalış ve ikamet izni başvurularını kabul etmek üzere vekalet verilir.
 3. Hong Kong Özel İdari Bölgesi Göçmenlik Departmanı: Yabancıların Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ne giriş ve çıkış işlerinden sorumludur.
 4. Makao Özel İdari Bölgesi Asayiş Emniyet Müdürlüğü: Yabancıların Makao Özel İdari Bölgesi’ne giriş ve çıkış işlerinden sorumludur.

Çin Vize Türleri

Çin Vizesi
C Vizesi Çin mürettebat vizesi (C vize) uluslararası ulaşım araçlarını kullanan yabancı mürettebat için verilir: uçak, tren, gemi, sınır ötesi ulaşım faaliyetlerinde bulunan motorlu taşıt sürücüleri ve gemi personelinin birlikte seyahat ediyorlarsa aile bireyleri
D Vizesi Çin'de sürekli oturma izni alacak kişiler (Çin'e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)
F Vizesi Karşılıklı değişim, ziyaret, araştırma ve benzeri amaçla Çin'e gidecek kişilerin başvurduğu vize tipi.
L Vizesi Turist vizesi alarak grup Çin'e gidecek kişilerin başvurduğu vize.
M Vizesi Ticari faaliyetlerde bulunmak amacıyla Çin'e gidecek kişilerin başvurduğu vize tipi
Q1 Vizesi Aile birleşimi I- Aile birleşimi için başvurulan vize türü 1- Çin vatandaşının aile bireyi 2- Çin'de sürekli oturma izni olan yabancıların aile bireyleri; mesela eş, anne, baba, çocuk, çocukların eşleri, kardeş, babaanne, anneanne, dede, torun, eşin ailesi (Çin'e e girişten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusu yapılmalıdır.)
Evlatlık II- Evlatlık alınan kişinin vize başvurusu (Çin'e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)
Q2 Vizesi Çin'e kısa süreli ziyaret amaçlı giriş (180 günden az); Ziyaret amacıyla, Çin'de yaşayan Çin vatandaşlarının  akrabaları ve süresiz olarak Çin'de otuma iznine sahip olan yabancı uyruklu kişilerin akrabaları için verilen vize tipi
S1 Vizesi Ziyaret amacıyla Çin'de uzun süreli kalma (180 günden fazla); Ziyaret amacıyla Çin'de çalışan, öğrenim gören, ikameti olan yabancı uyrukluların eşleri, anne babaları, onsekiz yaşından küçük çocukları ve eşlerinin anne-babası ve başka özel işler için Çin'e gitmesi gereken kişiler. (Çin'e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)
S2 Vizesi Ziyaret amacıyla, Çin'de kısa süreli kalma (180 günden az);  Çin'de çalışan, öğrenim gören, ikameti olan yabancı uyrukluların eşleri, çocukları, çocuklarının eşleri, anne babaları, ve eşlerinin anne-babası, kardeşleri, torunları  ve başka özel işler için Çin'e gitmesi gereken kişilerin başvurduğu vize türü
Çin'e sağlık amacıyla gidecek hasta ve ona refakatçi olmak amacıyla gidecek kişilerin başvurduğu vize tipi. (Bir hasta için en fazla iki kişi refakatçi vizesi başvurusunda bulunabilir: Eşler, anne-baba, evlat, evladın eşleri, kardeşler, anneanne, babaanne, dede, torun, eşin annebabası)
X1 Vizesi Çin'e uzun süreli (180 günden fazla) öğrenim görmek amacıyla giden kişilerin başvurduğu vize tipi.  (Çin'e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)
X2 Vizesi Kısa sureli (180 günden az) öğrenim görme amacıyla giden kişilerin başvuracağı vize tipi.
Z Vizesi Çin'e çalışma amaçlı gidecek kişilerin başvurduğu vize tipi.  (Çin'e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet başvurusunda bulunulmalıdır.)
ÇİN VİZE BAŞVURU FORMLARI [box type="note" align="" class="" width=""]

Çin kanun ve yönetmeliklerine göre Çin Büyükelçiliği'ne (İstanbul Başkonsolosluğu'na) yapılan tüm vize işlmelerinde başvuruda bulunacak kişiler parmak izi vermelidir.

Aşağıda belirtilen kişiler parmak izinden muaftır: 1) 14 yaşından küçük, 70 yaşından büyük olanlar,

2) Diplomatik, hususi, hizmet  pasaportu sahipleri,

3) 5 sene içerisinde başvuru yaptığı temsilcilikte parmak izi alınmış olanlar,

4) Parmak izi alınamayacak bedensel engeli bulunanlar.

[/box]

Çin Vize Başvurusu

Çin vize başvurusunda bulunmak için öncelikle seyahatinizin gerektirdiği vize kategorisinin belirlenmesi gerekmektedir. Turizm, ticaret, eğitim, aile ziyareti gibi farklılaşan vize kategorileri içerisinde seyahat planınıza uyan vize kategorisini belirlemek, vizenizin onaylanması açısından önemlidir. Vize türlerine göre farklılaşan vize evrakları, gidiş amacınız doğrultusunda sunacağınız, seyahat planınızı destekleyecek olan belgeleri içermektedir. Uzun süreli bir seyahat için davetiyenizin bulunmaması ya da konaklama planınızın uzun vadeli olmaması vizenizin ret almasını olası kılacaktır. Dolayısıyla vize evraklarınızın birbiriyle çelişmemesi, eksiksiz ve hatasız olması gerekmektedir. Çin vizesi başvurusunda bulunurken unutulmaması gereken önemli detaylardan biri de davetiyedir. Çin turistik vizesi, Çin aile ziyareti vizesi ve Çin ticari vizesi için davetiyenizin bulunması zorunludur.Çin turistik vizesi için Çin’de bulunan bir turizm acentesinden alınabilmektedir. Aile ziyareti ve ticari vize başvurusu için gerekli olan davetiye türleri ise, aile ziyareti için Çin’de bulunan aile üyesi tarafından yollanması gerekirken, ticari vize davetiyesi ise ticari ortak tarafından yollanmak zorundadır. Davetiyelerin, Çin’e gitme amacını açık ve net bir şekilde ifade etmeli. Ayrıca Çin’de ne kadar süre kalacağınız, masraflarınızın nasıl karşılanacağı gibi detaylar da konsolosluğun dikkat edeceği diğer hususlar arasındadır.

Konsolosluk Bölümü Çalışma Saatleri

Çin Büyükelçiliği Vize Başvuru Kabul Günleri

Pazartesi, Salı, Perşembe 09:30 – 12:00 arasında vize başvurusu ve parmak izi alınır, aynı günler öğleden sonra 15:00 – 17:00 arasında vize dağıtımı yapılır

Çin Vizesi İçin Gerekli Evraklar :   

 • Pasaport ( tur dönüş tarihi itibariyle en az 6 Ay geçerli, en az 2 vize sayfası boş olmalı ) 
 • Çin Şirketinden alınmış olan davetiyenin aslı veya net taraması.
 • Davet eden firmanın faaliyet belgesi fotokopisi ve faaliyet belgesi üzerinde belirtilen kanuni temsilcisinin kimlik fotokopisi ( önlü, arkalı olmalıdır )
 • Nufus Cüzdanı Fotokopisi ( önlü, arkalı, mümkün ise renkli, değil ise çok net siyah beyaz )
 • 2 adet vesikalık resim (Gözlüksüz, arka zemin beyaz kıyafet koyu renk olacak şekilde)
 • Faaliyet Belgesi son 6 ay içinde Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası vs. Odalar’dan alınan faaliyet belgesi Aslı ( son 6 aya, ıslak imzalı ve kaşeli  ait olmalıdır )
 • Vergi Levhası fotokopisi ( 2018 onaylı olanı )
 • Şirket antetli kağıdı üzerine basılmış kaşe imzalı dilekçe aslı Dilekçe örneği ektedir. ( İçindeki bütün boş bölümleri- tarih, adı soyadı, pasaport no, görev, cep telefonu ve aylık net gelir- mutlaka bilgisayarda doldurunuz.)  
 • E-Devlet üzerinden Sabıka Kaydı kopyası ( “sabıka kaydı yoktur” ibaresi altında “arşiv kaydı yoktur” ibaresi de yazmalı )
 • E-Devlet üzerinden SGK Hizmet dökümü ( çalışan için 4A veya işveren için 4B-barkodlu olması gerek )
 • E- Devlet üzerinde Tam Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Pasaport  sahibine ait bilgi formu doldurulmalıdır. ( Aşağıdaki ektedir )

Çin Vize ücreti nedir? Çin Vize ücreti ne kadardır?

Vize Ücretleri ( Türk Pasaportları İçin)

Çin vize ücreti seçilecek olan Çin vize kategorisine, kısa ve uzun süreli Çin vize süresine göre değişecektir. Çin vize ücretlerini Çin Konsolosluğu veya Çin vizesi için danışmanlık eden kurumlar aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Çin vize ücretleri, Türkiye Çin Başkonsolosluğu ve Türkiye Çin Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir.
Giriş Sayısı Geçerlilik Süresi Ücret (dolar)
Tek giriş 3 ay 150
Çift giriş 6 ay 200
6 ay çok giriş 6 ay 250

[box type="note" align="" class="" width=""]

1- Başvurunuz reddedilirse vize ücreti iade edilmez.

2- Çok girişli başvurularının ve ekspres vize başvurularının konsolosluğun

onayından geçmesi gerekir.

[/box]

Çin Vizesi İşlem Süresi

Normal İşlem süresi:7 iş günüdür. Ekspres servis: Ekstra 25 dolar ödeyerek başvurudan itibaren dördüncü iş gününde alınabilir.

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin vize kaç günde çıkar? Çin vizesi başvurusu ve vize türünüze göre farklılaşabilen evrakların konsolosluğa teslimi ile tamamlanmaktadır. Bu aşamadan sonra konsolosluğun başvuru evrakınızı değerlendirmesi aşaması devreye girmektedir. Bu aşamada vizenizi onaylama, reddetme yetkisi Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu’na aittir. Vize başvurunuzu değerlendirmeye alan konsolosluğun, sunduğun evrakların ve vize türünüzün içeriğine göre sizlerden ek evrak isteme hakkı olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Çin vizesi sonuçlanma süresi, eksik evrakların tamamlanması ya da ekstra evrak talebinin doğması gibi durumlarında uzayabilmektedir. Sunulan evrakların yeterli olması halinde ortalama olarak 7 iş günü içerisinde vize başvurunuz sonuçlanmaktadır. Ancak vize başvurusunun yapıldığı dönemlerde yaşanabilecek muhtemel yoğunluklar ya da resmi tatiller gereği, bu sürenin uzama ihtimalinin olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Çin vizesinin kaç günde sonuçlanacağı yukarıda belirtilen muhtemel durumlardan ötürü net olmamaktadır. Bu nedenle planlanan seyahat planınızdan önce başvurunuzu tamamlamanızı, seyahat planınızın aksamaması adına tavsiye etmekteyiz.

Vize Başvuru ve Vize Başvuru Yöntemleri

1- Başvuru sahibi (http://cova.cs.mfa.gov.cn) web sitesinden kayıt yapmalı ve randevu almalıdır.

2) Çin Vizesi Online Başvuru Formu ve "Teyit Formu" indirilmeli.

3) Vize tipine göre tüm başvuru evrakları hazırlanmalı.

4) Başvuru sahibi randevu tarihi ve saatine göre konsolosluk bölümüne gelerek evraklarını teslim etmeli ve parmak izi vermeli.

5- ICBC Bank'a giderek "Pick Up Form Numarasını" vererek "TR580010900002008107390002" numaralı ibana vize ücretini ödemeli.

6- Pick Up Form ve Banka Dekontu ile Büyükelçiliğe gelerek pasaportunu ve vizesini almalıdır.

 Yararlı Linkler

1- Çin Vizesi Online Başvuru Formu (http://cova.cs.mfa.gov.cn)

2- Gerekli Evrak Listesi: F Tipi Vize, L Tipi Vize, M Tipi Vize, Q1/Q2 Tipi Vize, S1/S2 Tipi Vize, X1/X2 Tipi Vize, Z Tipi Vize

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DİĞER HUSUSLAR

1) Başvuru sahibi bizzat vize bölümün gelerek evraklarını teslim etmeli ve parmak izi vermelidir.

2- Başvuru evrakları mutlaka usule uygun olmalı, evrakların usule uygun olmadığı veya sahte olduğu tespit edilirse, Çin'e giriş amacı ve başvurusu birbirine uygun değilse başvuru kabul edilemez.

3- İlgili ulusal yasalar ve uluslararası anlaşmalar gereğince, herhangi bir egemen ülke ülkesine giriş-çıkış konusunda karar verme yetkisine, kendi ülkesinin kurallarına göre vize verme, vize vermeme, vize verip bunu iptal etme yetkisine sahiptir. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği (İstanbul Başkonsolosluğu) kanun ve ilgili yönetmeliklere göre vize tipine, giriş-çıkış sayısına, geçerlilik süresine ve kalış süresine, başvuruyu reddetme hakkına ve verilen vizeyi iptal etme yetkisine sahiptir.

İŞVERENLER için VİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir. Gerekli olan vize başvuru formlarını indirerek bizimle 0545 571 75 71 numaradan  iletişime geçiniz.
 İŞVEREN için MÜNFERİT VİZE EVRAKLARI  İŞVEREN için GRUP VİZESİ EVRAKLARI
    Münferit Vize Genel Başvuru Evrakları     Grup Vizesi Genel Başvuru Evrakları
    Şirket Dilekçe Örneği     Şirket Dilekçe Örneği
    Bilgi Formu      Bilgi Formu

Çin Aşı İstiyor mu?

ÇİN VİZESİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİ TIKLAYINIZ

Çin'e Giderken Alınması Gerekenler

 • Pasaport
 • Gidiş-Dönüş Uçak bileti rezervasyon
 • Otel rezervasyon
 • Hava durumuna göre hazırlanmış giysiler
 • Firma tanıtım belgeleri
 • Fotoğraf makinesi
 • Kimlik kartı, ehliyet
 • Yurtdışı çıkış pulu
 • Bavulunuzun ağırlığı 32 kg geçmesin
 • Kartvizit katalog vb.
 • İlaçlarınız
 • Elektronik aletler(şarj kablosu, usb bellek, power bank, laptop vb. )

İyi yolculuklar! Vize sahipleri için notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz. Hatalı bilgilerin düzeltilebilmesi ve vizenin yeniden tanzim edilebilmesi için hatalı bilgileri derhal Vize Acentasına bildiriniz!

Adım Adım Çin Vize Başvuru

Çin Vizesi Almanın Kolay Yolu

1. Adım: Bizimle İletişime Geçiniz

Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Fransa vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.

2. Adım: Evrakları Bize Ulaştırınız

Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Fransa vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.
 1. Adım: Vize Başvurusu Yapıyoruz
Siz gelmeden Çin vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz. Son Adım: İşlem Tamamlandı Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz.

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Çin Ticari Vizesi Nasıl Alınır?
Ticari Çin Vizesi , Çin’e yapılacak olan ticaret amaçlı ziyaretler için başvurulan gereken vize tipidir. Çin de düzenlenen fuar ziyaretleri, firmalarla ile ticari görüşme maksatlı seyahatler , kapsamında değerlendirilir.

Çin Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Çin Turist Vizesi – L Vize olarak adlandırılan vize tipidir. Eşsiz güzellikleri ve kültürü ile turistler için bir cazibe merkezi olan Çin ; Turistik amaç ile ülkeyi ziyaret edeceklere vize uygulamaktadır.

Çin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Çin de öğrenim görmek, ileri düzey öğrenim veya staj amacıyla altı ay veya daha uzun sürelik bir dönem için gelen yabancılara verilir.Öğrenim için gerekli olan vize tipidir.Bu vize tipi X seri tipi olarak bilinmektedir.

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin vize başvurusu ve vize türünüze göre farklılaşabilen evrakların konsolosluğa teslimi ile tamamlanmaktadır. Bu aşamadan sonra konsolosluğun başvuru evrakınızı değerlendirmesi aşaması devreye girmektedir. Bu aşamada vizenizi onaylama, reddetme yetkisi Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu’na aittir. Vize başvurunuzu değerlendirmeye alan konsolosluğun, sunduğun evrakların ve vize türünüzün içeriğine göre sizlerden ek evrak isteme hakkı olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Çin vizesi sonuçlanma süresi, eksik evrakların tamamlanması ya da ekstra evrak talebinin doğması gibi durumlarında uzayabilmektedir. Sunulan evrakların yeterli olması halinde ortalama olarak 7 iş günü içerisinde vize başvurunuz sonuçlanmaktadır. Ancak vize başvurusunun yapıldığı dönemlerde yaşanabilecek muhtemel yoğunluklar ya da resmi tatiller gereği, bu sürenin uzama ihtimalinin olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Çin vizesinin kaç günde sonuçlanacağı yukarıda belirtilen muhtemel durumlardan ötürü net olmamaktadır. Bu nedenle planlanan seyahat planınızdan önce başvurunuzu tamamlamanızı, seyahat planınızın aksamaması adına tavsiye etmekteyiz.

İyi yolculuklar! Vize sahipleri için notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz. Hatalı bilgilerin düzeltilebilmesi ve vizenin yeniden tanzim edilebilmesi için hatalı bilgileri derhal Vize Acentasına bildiriniz! Yanlış  ya’da eksik bilgi için info@kocakvize.com mail adresimize yazınız. Tüm Vizeler için tıklayınız. Çin vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir