Neden Kanada’da Eğitim?
Neden Kanada’da Eğitim?

Neden Kanada Eğitim, Kanada geniş yüz ölçümüne sahip, eğitim olanakları açısından zengin bir ülkedir. Bu zenginliği ile öğrencilerin ilgisini çeker. Kuzeye yakın olmasıyla soğuktur. Ancak sıcak sevmeyen kişiler için ideal bir ülkedir. Uluslararası alanda kalitesi yüksek eğitimlere sahip üniversiteleri ve okulları var.

Öğrencilerin ezbere değil öğrenerek bir üst sınıfa geçmesini önemseyen bir eğitim sistemi bulunur. Bu sayede öğrenciler okuldan mezun olduklarında son derece donanımlı ve işlerine dair bilgi sahibi olurlar. Eğitimin her kademesinde o kademeye uygun şekilde donatılmış müfredat, öğrencilerin uygulama ve teorik derslerle bilgiyi anlamasını hedefler.

Neden Kanada’da Eğitim?

Çok pahalı olmayan ve daha kısa süreli programlar arayan öğrenciler için, yaşam masraflarından da tasarruf etmek açısından Kanada, dünyadaki en iyi devlet okulu sistemine sahiptir.

Türkiye’de eğitim almış veya eğitim gören birçok öğrenci artık uluslar arası deneyim ve de donanıma sahip olmak için yurtdışında eğitime yöneliyor. Lisans, yükseklisans, dil okulları ve de sertifika programları gibi birçok yelpazede eğitimler sunan ülkeler arasında, Kanada birçok özelliği ile en çok ilgi çekenler arasında. Yaz kış hareketli bir hayat sunan Kanada, diğer birçok özellikleri ile de daha uzun süre öğrencilerin favorisi olacak gibi görünüyor. 2010 Kış olimpiyatları da ayrıca bu sene Kanada da yapılmaktadır. Peki Neden Kanada?

- Dünya sıralamasında birinci.
- Ekonomil fiyatlar ile Kanada’da eğitim
- Yüksek yaşam standartları
- Konuksever ortam
- Doğal güzellikler ve güvenli bir ortam
- İleri teknoloji ülkesi olması ve de iki dil konuşulan bir ülke olması

Kanada’daki okullar, eğitimde öncelikli sırada gelen ve en fazla talep edilen okullar arasında yer alır. Kanada eğitim sisteminde kişi başına ayrılan harcama diğer G-8 ülkelerinin ayırdığından daha fazla olduğu gibi, Kanada OECD ülkeleri içindeki ilk üçte yer almaktadır. Kanada üniversitelerinden alınan diplomaların dünya çapında tanınmasına bağlı olarak Kanadalı üniversitelerden mezun olan yabancı öğrenciler başarılı ve saygın bir kariyere sahip olurlar.

Kanada’da Eğitim Kalitesi

Dünya çapında standartlarını koruyan yüksek kaliteli eğitimleriyle donanımlı akademisyenler yetiştirmeyi hedefleyen yüksek lisans eğitimine sahiptir. Lise düzeyinde en iyi eğitimi vermeye odaklı devlet okulları ve özel okullar, her zaman niteliği ön planda tutar. Devlet okulları da özel okullar kadar eğitim açısından titiz ve disiplinlidir. Üniversite eğitimleri de öğrencilere uygulama alanları sunarak keyifli bir eğitim dönemi geçirmelerini sağlar.

Yüksek Kaliteli Eğitim Sistemi

Bugün Kanada, kaliteli ve mükemmel eğitim sistemi ile yurtdışında üniversite okumak isteyen yabancı öğrenciler için en iyi yerlerden biridir ve her yıl binlerce öğrenciyi kendine çeker. Ülkede, dünya standartlarında eğitim veren çok sayıda üniversitenin yanında, Amerika, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerle eşdeğer akademik kalitede dereceler sunar. İleri teknoloji ve dijital medyanın öğrencilerin gelişimini teşvik etmek ve becerilerini artırmak için kullanıldığı Kanada’da eğitim, her şehir ve bölgenin kendi yasalarına ve sistemlerine göre değişiklik gösterebilir.

Akademik yıl, 3 sömestr dönemine ayrılırken, sonbahar dönemi Eylül başından Aralık sonuna kadar, kış dönemi Ocak ayından Nisan’a ve yaz dönemi ise Mayıs’tan Temmuz’a kadar devam eder. Kanada’da eğitim kurumları; liberal sanat kolejleri, devlet ve özel kurumlar olarak 3’e ayrılırken, tüm kurumlar Kanada hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenmekte ve desteklenmektedir.

Kanada’da Eğitim Almanın Avantajları

Kanada’da eğitim için herhangi bir okula giriş sınavına girmenize gerek yoktur. Bu nedenle öğrenciler istediği üniversiteye sınavsız geçiş hakkı kazanır. İstedikleri bölümü seçme özgürlüğü de bulunan öğrenciler illaki okudukları lisenin türüne göre tercih yapmak zorunda değildir. Bu özgürlük çoğu öğrencinin en beğendiği özelliktir. Kolay kabul alınabilecek ön lisans programlarıyla lise sonrası eğitim Kanada’da çok kolaydır. Üstelik 4 yıllık bölüme geçiş hakkı da bulunur. Bu açılardan değerlendirildiğinde Kanada’da eğitim almanın öğrenciler için çok sayıda avantajı bulunur. Eğitim sonrası iş bulmanın kolaylaşması da bir diğer önemli avantajdır.

Güvenli, Modern Şehirler

Kanada, öğrenciler için sayısız aktiviteler, kültürel ve sanatsal etkinliklerle dolu hareketli ve dinamik şehirlere sahiptir. Özellikle Montreal, Toronto, Vancouver gibi şehirleri ile uluslararası öğrencilere ev sahipliği yaparken yüksek yaşam standartları, düşük suç oranları, temiz ve güvenli yaşam tarzları ile göz doldurur. Montreal, bugün hem dünyanın en iyi öğrenci şehri hem de Kanada’nın kültür başkenti olarak göz doldururken, Toronto ise modern yapısı, eğlence, medya ve yaratıcı endüstrileri ile ülkenin finans merkezidir. Ülkede eğitim ve yaşam maliyetleri Amerika ve İngiltere’ye göre nispeten daha düşük olduğu için öğrenciler, sıklıkla yaşadıkları şehirlerin tadını çıkarma, sosyalleşme ve gezme imkanı bulurlar. 

 • Montreal’de iseniz, her yıl 30 ülkeden 3,000’in üzerinde sanatçının katıldığı Montreal Uluslararası Caz Festivalini ve dünyanın en büyük Havai Fişek Festivalini kaçırmayın.
 • Yedi ulusal hokey takımına sahip ülkede özellikle Mayıs ayında bir buz hokeyi maçı izlemeye gidin. 
 • Toronto’da dünya çapında üne sahip Uluslararası Toronto Film Festivaline katılın.
 • Quebec’te her yıl düzenlenen renkli Kış Karnavalını izleyin. 
 • Yukon şehrinde kuzey ışıklarınının keyfini çıkarın.
 • Ontario eyaletinde yer alan Niagara Şelalesini görün. 
 • Alberta eyaletinde, dünyanın en büyük dinozor mezarlıklarından biri olan ve 75 milyon öncesine ait fosilleri görebileceğiniz Dinozor Eyalet Parkını ziyaret edin. 

Kaliteli Üniversiteler

Kanada üniversiteleri, QS Dünyanın En İyi Üniversiteleri listesinde, Toronto Üniversitesi ve McGill Üniversitesi ile ilk 50’de yer alır. Yüksek standartlarda eğitim kalitesi, İngilizce ve Fransızca dillerindeki program çeşitliliği ile göz dolduran okullar, modern kampüsleri, konaklama tesisleri, araştırma laboratuvarları ve uluslararası öğrencilere sundukları burs imkanları ile dikkat çekerler. Kanada’da ortalama öğrenim ücretleri, yaklaşık 10.000$’dan başlarken yaşam maliyetleri, burslar da eklendiğinde nispeten Amerika ve Avustralya’ya göre daha düşüktür. Kanada’da düşük ücretli eğitim veren üniversitelere buradan ulaşabilirsiniz.  

 • University of Toronto: 1827 yılında kurulan Toronto Üniversitesi, Kanada’nın ilk ve en köklü kamu araştırma üniversitesidir. Gotik ve Romanesk kuleleri ile büyüleyici binalara sahip üniversitede, 1921 yılında insülin keşfedilmiş ve kemik iliği naklini mümkün kılan kök hücre tedavilerinde öncü olmuştur. Üniversite, özellikle uygulamalı bilimler ve mühendislik fakülteleri ile her yıl hatırı sayılır uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Mezunları arasında yazar Margaret Atwood ve Michael Ondaatje yer alır.
 • McGill University: 1821 yılında Kanada’nın Montreal şehrinde kurulan McGill Üniversitesi, Kanada’nın en eski kamu üniversitesidir. 12 Nobel Ödülü ve Kanada başbakanı Justin Trudeau ve Leonard Cohen gibi ünlü mezunları ile tanınan okul, Kuzey Amerika’nın Harvard’ı olarak tanımlanır. Türkiye'den özellikle Fransız Lisesi mezunlarının tercih ettiği üniversiteye her yıl çok sayıda Türk öğrenci bilim, mühendislik, tıp ve hukuk alanlarında eğitim almak için başvurur. 
 • University of Alberta: 1908 yılında kurulan okul, her yıl 140’tan fazla ülkeden uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. İşletme, yaratıcı sanatlar, mühendislik ve fen bilimlerinde dünya çapında üne sahip bir araştırma üniversitesi olan Alberta, özellikle nanoteknoloji tesisleri ile dünyanın dört bir yanından yaratıcı fikirlere kapılarını açarken, mühendislik ve dünyaca ünlü dinozor uzmanlarına sahip paleontoloji araştırmaları alanında mezun olan öğrencilerin işe yerleştirilme oranı oldukça yüksektir. Genel ortalamada mezunların %85’i ilk 3 ayda iş bulmuştur.
 • Fanshawe College: Kanada’nın Ontario eyaletinde bulunan Fanshawe College, 75’in üzerinde ülkeden 3,500’den fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. 200’den fazla derece, diploma ve sertifika programı sunan okul, muhteşem manzaraya sahip kampüsü, son teknoloji öğrenim ve spor tesisleri ile göz doldurur. 
 • Saskatchewan Polytechnic: 1907 yılında Kanada’nın Saskatchewan eyaletinde kurulan bir kamu eğitim kurumudur. Mezunlarının %96’sı ekonomi ve kamu hizmeti sektörlerinde çalışma imkanı bulan üniversite, uluslararası öğrenciler için her yıl 2 milyon Kanada dolarından fazla dağıtılan burs imkanları ile dikkat çeker. Özellikle mühendislik, tıp ve işletme konu alanlarında geniş yelpazedeki lisans ve lisansüstü program seçenekleri ile öğrencilere ev sahipliği yapar. 

Dünya Sıralamasında Birinci
Kanada, 1994 yılından bu yana BM ve EUI tarafından dünyada yaşanılacak en iyi on ülkeden biri seçilmektedir. BM anketinde Kanada özellikle yaygın eğitim olanakları, ortalama yasam süresinin uzunluğu (evrensel bir sağlık bakim sistemi nedeniyle), düşük suç ve şiddet oranı gibi nedenlerle yüksek sırada yer almıştır. Buna ek olarak, Vancouver, Toronto ve Montreal şehirleri güvenli ve temiz olmaları ve kültürel aktiviteler ve çekici yasam tarzları sayesinde dünya sıralamasında yaşanılacak ve çalışılacak en iyi şehirler olarak seçilmektedir.

Ekonomik Fiyatlarla Kanada`da Egitim
Kanada’da okumak için gereken ücretler oldukça ekonomiktir. Yabancı bir öğrenci için Fen Edebiyat programlarının bir öğretim yılı (8 ay) için maliyeti 7.100 Kanada Dolarıdır. (4.765 US) Buna rağmen okul ücretleri kurumdan kuruma farklılık gösterebilir. 

Yüksek Yasam Standardlari
Kanada dünyada en yüksek yasam standardlarına sahip ülkelerden biridir. Kanadalıların %70`inden çoğu kendi mülklerine, otomobil buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, telefon ve radyo gibi dayanıklı tüketim mallarına sahiptir.

Kanada’da basin, eglence ve sanatsal aktiviteler oldukça gelismistir. Kanadalilar 1.000 den fazla AM ve FM radyo istasyonu ile dinleyici ve izleyicileri egitmek, eglendirmek amaciyla hizmet veren 719 televizyon istasyonunu içeren gelismis ve dünya çapindaki kapsamli yayin sistemi ile gurur duymaktadir. 

Konuksever Ortam
Kanada kültürel çeşitliliği teşvik eden gelenek ve politikalara sahip bir göçmen ülkesidir.
Kanada’da dünyadaki etnik grupların hemen hemen tamamının varlığı dikkat çekmektedir. Bunun sonucunda, Kanada’da spesifik kültürlerle özdeşleşmiş etnik mutfakları ve eğlenceli aktiviteleri bulmak mümkündür. Kanada`da kulüplere ve etnik altyapıların çeşitliliğini temsil eden derneklere kolayca ulaşılabilir. Okullarda yabancı öğrencilerin danışmanları öğrencilere bu tarz gruplarla iletişime geçebilmek konusunda yardımcı olmaktadır.

Dogal Güzellikler
Kanadalılar doğal çevrelerine büyük önem vermektedirler. Kanada’da her eyalet ve bölgede yerleşmiş toplam 42 adet doğal park ve doğal park rezervleri bulunmaktadır. Her eyalet ve bölgede, eyalet parklari, kir alanları, ekolojik ve doğal rezerv olarak ayrılmış alanlar mevcuttur. Ülkede 2000`in üzerinde benzer alan tahsis edilmiştir.

Kanada’ya gelen ögrenciler dünyadaki en güzel ve dogal ortamlardan birine tanik olurlar. Kanada farkli cografyalarin ülkesidir. British Columbia’nin yesil kiyilari, Alberta’nin Rocky Daglari, ovalara bakan genis gökyüzü, St. Lawrence ve Great Lakes (Büyük Göller)’teki “akçaagaçsekeri ülkesi” ve Atlantik’in muhtesem sahilleri ve engebeli tepeleri ile Kanada`nin dis mekanlarinda görmeye deger çok fazla sey vardir. 

Güvenli Egitim
Kanada güvenli, adil ve huzurlu bir toplum olarak tanınmaktadır. Kanada`da suç oranları 1990`lardan beri düzenli olarak düşmektedir. 1977 Kanada polis raporlarına göre suç oranlarının altı yıldır %5 oraninda azaldığı görülmektedir. Son 5 yeldir, şiddet suçlarındaki düşüş de dikkat çekicidir. Kanada’da cinayet oranları, tüm raporlanan siddet egilimli kazalarin %1` inden de az bir orani olusturmaktadir. Güneydeki komsusu ABD`den farkli olarak atesli silahlar siki bir sekilde kontrol edilir ve genellikle bu silahlarin Kanada içinde bulundurulmasina izin verilmez.

Yüksek Teknoloji Ülkesi
Bilgisayar ve enformasyon teknolojisinde uluslararası lider durumunda olan Kanada telekomünikasyon, nakliye, mühendislik, havacılık, şehir ulaştırma, mikro elektronik, tip aletleri, gelişmiş software hidroelektrik ve nükleer güç, lazer ve opto-elektronik, bioteknoloji, yiyecek içecek, geometrik, okyanus ve çevre sanayii gibi sektörlerdeki gelişmişliği ile tanınmaktadır.

İki Resmi Dil 
Kanada, hem İngilizce hem de Fransızcanın resmi dil olduğu bir ülkedir. Kanada'nın Fransızca konuşan yerleşik halkının büyük çoğunluğu (%75) ülkenin doğu kısmında bulunan Quebec eyaletinde yasar, fakat ülke genelinde de Fransızca konuşan topluluklar bulunmaktadır. 
2001yilindakii nüfus sayımına göre, Quebec nüfusunun %81`sinin anadili Fransızcadır. Quebeclilerin %83`ü Fransızca konuşmaktadır. 

Akademiad Eğitim Süreci Boyunca Yanınızda

Eğitim hayatınız boyunca sizinle iletişimde olan Akademiad her türlü yasal prosedürün takipçisidir. Yeni ders seçim dönemi, vize yenileme dönemi gibi her konuda size yardım eder. Kendinizi yabancı bir ülkede tek başına hissetmeyin diye, Kanada’daki bürolarımızla hizmetinizdeyiz. Bir sorun olduğunda bürolarımıza gelerek bizzat eğitim danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanmak ve ömür boyu sürecek bir dostluk için şimdi Akademiad eğitim danışmanlığı firmamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kanada'da eğitim almak için Kanada vizesi sahibi olması veya Kanada öğrenci vizesi almanız gerekmektedir.

Diğer eğitim programları

Kanada Dil Okulları
Kanada'da Yüksek Lisans

Kanada'da Üniversite

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir