Neden Polonya’da Eğitim?
Neden Polonya’da Eğitim?

Neden Polonya’da eğitim? Polonya da dünya ülkeleri arasında uluslararası alanda kariyer yapmak isteyen kişilere kapılarını açan ülkelerden bir tanesidir. Klasik ve herkesin çok fazla gittiği yerlere gitmek yerine daha farklı bir seçim yapmak isteyenler için Polonya ideal bir eğitim ülkesidir.

Polonya

Polonya, konumu ve yapısı itibariyle, Doğu ve Batı Avrupa’nın, coğrafi ve kültürel merkezinde yer alan büyüleyici bir ülkedir. Bin yıllık geçmişe sahip olan ülke, kendi değerlerini korumayı başarmış ve gerek eski Doğu Bloku ülkeleri gerekse üyesi olduğu AB içerisinde çok önemli bir konuma sahip olmuştur.

Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip olan Polonya, AB’nin yeni üyeleri arasındaki en büyük ülke konumundadır. Yaklaşık 40 milyon nüfusa sahip ülkede 2 milyonun üzerinde üniversite öğrencisi bulunmaktadır.

Avrupa’da son on yılda eğitim sektörü en hızlı gelişen ülke Polonya’dır. Bu süreçte yüksek öğrenim kurumu sayısı dört, öğrenci sayısı ise beş kat artmıştır. Her yıl yaklaşık yarım milyon genç üniversite eğitimine başlamaktadır.

Neden Polonya’da Eğitim?

Burada hem okuyup hem çalışabilirsiniz. Yabancı diliniz ise hem okuyup hem çalıştığınız sürede hızlı bir şekilde ilerler. Polonya’da öğrencilik hayatınız boyunca birden çok dil öğrenme şansı da yakalayabilirsiniz. Lehçe yanında Almanca ve Rusça da öğrenerek hem iş hayatında hem de akademik hayatta kendinizi aranıp da bulunamayan eleman konumuna getirebilirsiniz.

Yök tanınırlığı ve Türkiye'ye yatay geçiş imkanı. Polonya'da en iyi üniversitelerde eğitim. Dünyada ilk 400 içinde bulunan üniversitelere sınavsız kayıt imkanı ve diploma denkliği. Ekonomik Fiyatlar. Konaklama Seçenekleri.

Avrupa’da eğitim almaya karar verdiyseniz; dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yüksek kalitede eğitime sahip olması ve diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha hesaplı yaşam giderleri sunması, Polonya’da üniversite eğitimini cazip kılıyor.

Neden Polonya?

Polonya üniversiteleri yüksek eğitim kalitesine sahiptir. Polonya’da 450’den fazla yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Bunlar belirli ve geniş dallarda ileri derecede uzmanlaşmış kadrolara sahip üniversitelerdir. Avrupa’da kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız Polonya doğru bir seçim.

Polonya’da Hangi Eğitimleri Alabilirsiniz?

Polonya’da alabileceğiniz eğitimler: üniversite, lise, mesleki eğitimler, yabancı dil, mesleki yabancı dil, akademik yabancı dil olmak üzere çok yönlüdür.

Polonya’da Eğitim Almanın Avantajları

Polonya’da eğitim almanın en önemli avantajı, yabancı dilinizin gelişmesidir. Farklı kültürleri tanımak ve gerektiğinde dünyanın bir ucunda misafir olabileceğiniz dostlar edinmek, size yeni sosyal olanaklar da tanır. Daha çok insan tanıyarak bakış açınızı daha fazla geliştirebilirsiniz. Üniversite sınavına girme zorunluluğunuz bulunmaz. Avrupa’da iyi yaşam koşullarında ve ekonomik bir eğitim almak için Polonya ideal ülkelerden biridir. Yurt dışında staj yapabilir ve bunu özgeçmişinize yazarak iş bulma hacminizi genişletebilirsiniz. İngilizce eğitim alma hakkınız bulunur. Bu da size ekstra başka bir dil öğrenme zorunluluğu olmadan eğitim alma hakkı tanır. Ama isteğe bağlı olarak Lehçe de öğrenip dilinizi daha da zenginleştirebilirsiniz. YÖK denkliği bulunan üniversitelerde eğitim alabilirsiniz.

Polonya'da Eğitim Neden Avantajlı?

 • Sadece lise diploması ile istenilen bölümde Polonya'da üniversite eğitimin alınması,
 • Polonya'da üniversite eğitimi almak istiyorsanız ,Türkiye'deki üniversite sınavı için endişelenmenize hiç gerek yok. Avrupa Birliği ülkelerinde eğitim almanız için YÖK üniversite sınavında başarılı olma ya da bir üniversiteye yerleştirilme şartı aramıyor. Polonya'da lise eğitiminize, yeterlilik ve tercihlerinize en uygun bölümlere kayıt yaptırarak hemen üniversite eğitimi almaya başlayabilirsiniz.
 • Polonyada Üniversitelerden alınan diplomaların YÖK Denkliğinin bulunması
 • Bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim aldığınız için diplomanız YÖK tarafından onaylanıyor. Polonya'da eğitim sürecinizin ardından mesleğinizi hem Türkiye'de hem de yurtdışında rahatça icra edebileceksiniz.
 • Polonyada Eğitim dili İngilizce
 • Polonya üniversiteleri birçok farklı alanda ve bölümde İngilizce eğitim veriyor. İngilizce seviyeniz yeterli değilse ilk yıl İngilizce hazırlık eğitiminin ardından bölüme geçiş yapabilirsiniz. Dilerseniz eğitiminizi Lehçe olarak da almayı tercih edebilirsiniz. lehçeyi tercih etmeniz durumunda bölüm seçenekleriniz çok daha fazla olacaktır.
 • Türkiye maliyetleriyle Avrupa'da Eğitim
 • Polonya'da alacak olduğunuz eğitimin toplam maliyetleri, Türkiye'de vakıf üniversitelerinde alacağınız eğitim maliyetlerinden çok daha uygundur. Yaşam ve konaklama giderleri ise Türkiye ile aynıdır. Bu nedenle her yıl çok sayıda öğrenci, bir Avrupa Birliği diplomasına sahip olmanın getireceği avantaj ve ayrıcalıkları düşünerek Polonya'da eğitim almayı tercih etmektedir.
 • Avrupa'da yaşayacak, Schengen vizeniz ile Tüm Avrupa’da serbest dolaşım avantajını kullanacaksınız.
 • Eğitim aldığınız üniversite kadar yaşadığınız şehir ve o şehrin ve çevresinin size sunduğu kültürel olanaklar bireysel gelişim ve vizyon edinmeniz çok önemlidir. Polonya'da çok uluslu bir ortamda, Avrupa'nın tam ortasında yaşayacak, birçok Avrupa ülkesinden arkadaşlar edinip, bu ülkelere şehirler arası yolculuk yapar gibi gidebileceksiniz. Üniversite eğitiminizin ardından bireysel gelişim, kültür ve vizyon bakımından Türkiye'de eğitim alan birçok öğrenciden daha üstün olacak, daha öncelikle tercih edileceksiniz.
 • Polonya'da Üniversite eğitiminin yüksek standartta oluşu,
 • Polonya'da ekonomik yaşam standardı oluşu,
 • Polonya'da Üniversite eğitimin lehçe, İngilizce ve Fransızca oluşu,
 • Polonya'da Üniversite lisans eğitimin 3 yıl, yüksek lisans eğitimin 1,5 yıl oluşu,
 • Polonya üniversitelerinden alınan diplomalar Avrupa Birliği ve tüm dünyada da geçerlidir.

Polonya'da Üniversite Eğitimi Almak İçin 11 Neden

Polonya Vize Türleri
 1. Polonya'da istediğiniz bölümü okuyun
 2. Düşük maliyetlerle yıllık 2.000 Euro’dan başlayan harç bedelleriyle Avrupa'da Eğitim alabileceksiniz
 3. Polonya üniversitelerinden alınan diplomalar, Avrupa Birliği ve tüm dünyada geçerlidir.
 4. Avrupa'da yaşayacak, Schengen vizeniz ile Tüm Schengen bölgesinde serbest dolaşım avantajını kullanacaksınız.
 5. Polonya’da eğitim aldığınız için diplomanız gerek Avrupa Birliği gerekse YÖK tarafından tanınmaktadır.
 6. Polonya üniversiteleri, AB Üniversitesi diploması vermektedir. Bu sayede mesleğinizi dilerseniz ülkenizde dilerseniz AB ülkelerinde rahatlıkla yapabilirsiniz.
 7. Polonya’da bir kaç istisnai bölüm dışında her branşta İngilizce eğitim alabilirsiniz.
 8. Polonya ülke sınırlarında eğitimini tamamlayan öğrencilere ömür boyu çalışma hakkı veren bir AB ülkesidir. Bir çok büyük küresel şirketin merkezi Varşova'dadır ve iş bulmak diğer avrupa ülkelerine göre daha kolaydır.
 9. Polonya’da öğrenim gören tüm lisans ve yüksek lisans öğrencilerine (İngilizce ve Lehçe) yasal çalışma izni verilmektedir.
 10. Polonya’da yaşam giderleri, diğer birçok AB ülkesine göre çok daha ekonomiktir.
 11. Polonya’da  ALES, GRE, GMAT gibi bir akademik sınav engeline takılmadan direkt Yüksek Lisans veya Doktora programına geçiş yapabilirsiniz.

Polonya’da Hangi Üniversiteler Var?

Polonya Türkiye iş birliği ile eğitim veren üniversitelerde rahatlıkla okuyabilir hatta bazılarında Türkçe dersler alabilirsiniz. Polonya’da hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler olmak üzere çok sayıda öğrenim kurumu bulunur. Bunlardan sizin istediğiniz bölüme sahip üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Keyifle okuyabileceğiniz bölümlerde dil özelliklerine, üniversitenin bulunduğu yere dikkat etmelisiniz. Her üniversitenin eğitim dili farklı olabilir. İngilizce dil seçeneğiyle okumak istiyorsanız bu eğitim dilinde hizmet veren üniversiteleri listenize dâhil etmelisiniz.

Polonya'nın dünya sıralamasında ilk 1000 içinde yer alan üniversiteleri

1 Jagiellonian University

2 University of Warsaw

3 AGH University of Science & Technology

4 Warsaw University of Technology

5 Adam Mickiewicz University Poznan

6 Wroclaw University of Science & Technology

7 University of Wroclaw

8 Medical University Warsaw

9 Nicolaus Copernicus University

10 University of Silesia

11 Medical University Lodz

12 Silesian University of Technology

13 University of Gdansk

14 Medical University Gdansk

15 Lodz University of Technology

16 University of Lodz

17 Gdansk University of Technology

18 Poznan University of Medical Sciences

19    Medical University of Wroclaw - CWTS

20    Medical University of Silesia - CWTS

21    Maria Curie – Skolodowska University - CWTS

22    University of Warmia & Mazury Olsztyn - CWTS

23    Medical University of Lublin - CWTS

Polonya’da Üniversite Eğitimi Kaç Yıl?

Polonya’da üniversite eğitimi 3 yıldır.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

Polonya Vizesi nasıl alınır? vize başvurusunu nasıl gerçekleştirebilirsin. öğrenmek için hemen linke öğren.

Sıkça Sorulan Sorular

Polonya’da eğitim için merak edilenleri aşağıda yer alan soruların cevaplarında bulabilirsiniz. Polonya’da üniversite veya lisansüstü eğitim için de Star Education size bütün süreç boyunca yardımcı olur. Şimdi bizi arayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Polonya’da Üniversite Seçimini Nasıl Yapacağım?

Polonya’da üniversite seçimi yaparken öncelikle kendi okumak istediğiniz bölümleri düşünmelisiniz. Bu eğitimleri veren üniversitelerin eğitim dillerinin ne olduğuna bakmalısınız. Polonya’da eğitim alacağınız kurumların sosyal aktiviteleri, YÖK denklikleri, uluslararası alanda geçerli diploma verip vermediği gibi birçok ayrı detaya dikkat etmelisiniz. Polonya’da üniversite seçimi yaparken size yol gösterecek yurt dışı eğitim danışmanları da kariyeriniz için en doğrusunu yapmanıza yardım ederler.

Polonya Nasıl Bir Ülke?

Polonya çok kültürlü bir ülkedir. Ana dili Lehçe’dir. Burada sizi sıcakkanlılığıyla karşılayan pozitif insanlar var.

Polonya’da Hangi Dil Konuşulur?

Lehçe, Almanca, Fransızca dilleri başta olmak üzere İngilizce ve diğer dünya dilleri de konuşulur.

Polonya’da Öğrenciyken Çalışabilir miyim?

Polonya’da öğrenciyken çalışabilirsiniz. Çalışma izniniz genellikle bu süreçte yarı zamanlı olur. Yarı zamanlı çalışma izniyle okurken aynı zamanda çalışabilirsiniz. Bir yandan harçlığınızı çıkarıp bir yandan da eğitim alırken genel kültürünüzü geliştirebilirsiniz. Yurt dışında çalışma deneyimi kazanarak ilerleyen süreçte profesyonel çalışma hayatına girdiğinizde bu deneyim size bir basamak olur.

Polonya’da Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Polonya’da okumak için liseden mezun olduktan sonra bir yurt dışı eğitim danışmanlığı firmasına müracaat ederek talebinizi belirtmelisiniz. Yurt dışında özellikle de Polonya’da eğitim almak istediğiniz şehirleri, bölümleri ve kariyer hedeflerinizi söylemelisiniz. Neticede birlikte çalışacağınız kariyer koçu ya da yurt dışı eğitim danışmanı, size başvuru sürecinde yapmanız gerekenleri anlatır.

Yurt dışında eğitim için yeterince iyi bir dil seviyesine sahip değilseniz bunun için öncelikle bir dil okulunda eğitim almanızı sağlar. Sonrasında ise eğitim danışmanı ile dirsek teması halinde üniversite başvurunuzu gerçekleştirirsiniz. Yüksek lisans için ise üniversite mezuniyetiniz sonrasında okumak istediğiniz üniversiteye yine yurt dışı eğitim koçu ile birlikte karar verebilirsiniz. Size bütün bu süreçte destek olmak için Akademiad olarak profesyonel hizmet sunarız. Şimdi bizi arayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir