Porto Riko Vizesi
Porto Riko Vizesi
Merhabalar! Porto Riko vizesi sayfamıza Hoşgeldiniz. Porto Riko vizesi nasıl alınır? Porto Riko vize istiyor mu? Porto Riko vizesi için istenilen belgeler nelerdir? Sizler içim yazdık. [box type="shadow" align="" class="" width=""]Amerika (USA) vizesi olan Türk vatandaşları Porto Riko vizesi almadan gidebilirler.[/box]

Porto Riko

Yaklaşık 3,6 milyon nüfusuyla Kuzey Amerika kıtasında yer alan Porto Riko, Karayipler’in en küçük adası olup  ABD’ye bağlı özerk bir bölgedir.

Porto Riko Nerededir?

  • Porto Riko Karayip adalarından biri olarak, Dominik Cumhuriyetinin doğusunda, Karayipler Denizinin kuzeydoğusunda yer alır. Miami’ye sadece 2 saatlik bir uçuş uzaklığındadır.
  • Karayip Adaları ülkesi olarak sınıflandırılır.

Porto Riko Vize İstiyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır. Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı ama bağımsız özerk bir ülke Porto Riko’ya seyahat etmek isteyen bordo, yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Amerika vizesi alması gerekiyor. Porto Riko Konsolosluğu ve Porto Riko Büyükelçiliği’ne şahsen yapılması gereken vize başvuruları için istenen belgeler arasında ise 10 yıldan eski olmayan ve en az 6 ay daha geçerliliğe sahip pasaport, varsa eski pasaportlar, İngilizce doldurulması gereken vize başvuru formu, en az 6 ay önce çekilmiş biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, varsa davet mektubu, otel ve seyahat rezervasyonları ve seyahat sağlık sigortası gibi çeşitli evraklar bulunuyor.

Porto Riko Vizesi Nasıl Alınır?

Porto Riko Konsolosluğu ve Porto Riko Büyükelçiliği’ne şahsen yapılması gereken vize başvuruları için istenen belgeler arasında ise 10 yıldan eski olmayan ve en az 6 ay daha geçerliliğe sahip pasaport, varsa eski pasaportlar, İngilizce doldurulması gereken vize başvuru formu, en az 6 ay önce çekilmiş biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, varsa davet mektubu, otel ve seyahat rezervasyonları ve seyahat sağlık sigortası gibi çeşitli evraklar bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri vizesi olan Türk vatandaşları, vize almadan Porto Riko’ya rahatlıkla giriş yapabilirler. Türkiye’den Porto Riko şehirlerine direkt uçuş bulunmadığı için aktarma yapılacak ülkeler için de transit vize alınması gerekiyor.

Porto Riko Vizesi İstenilen Belgeler

Porto Riko Gerekli Evraklar

  • Her başvuru için 2 fotoğraf gerekmektedir.
  • Kişi başı 1 form doldurulması gerekmektedir.
  • Vize USA Konsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.[box type="info" align="" class="" width=""]Geçerli USA vizesi olan kişiler seyehat edebilirler.[/box]

    Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Porto Riko vize istiyor mu. Porto Riko'ya vizesiz gidebilir miyim. Porto Riko'ya gitmek isteyen Türkler vize almak zorunda mi.

Cevap: Evet. Türk pasaportuyla gidecekseniz adaya vizesiz giremezsiniz. Peki vizeye nereden başvurabilirimİşlemleri nerede yapıyorlar: Amerikan Buyukelciligi veya Konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor. Buraya tıklayarak web siteleri ve erişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.Türküm ama Amerika'da veya Avrupa Birligi'nde yaşıyorum. Yine de vize gerekiyor mu: ABD vatandaşıysanız veya Green Card sahibi iseniz sadece resimli bir Amerikan kimliği veya ehliyetinizle gidebilirsiniz. Diger ülkelerde yaşayanlar ise şu adresten: ABD Resmi Vize Sayfası ABD Vizesi gerekiyor mu gerekmiyor tüm detaylarıyla öğrenebilirler.

Porto Riko’ya Ne Zaman Gidilir?

Porto Riko gezi rehberi dahilinde en önemli konulardan: Porto Riko’ya ne zaman gidilir? Özellikle fırtınalı ve yağışlı sezon ne zaman hepsine bakalım:
  • Porto Riko, iklim olarak yağmur ormanlarına sahip tropikal bir iklim olduğu için yıl boyu sıcak, nemli ve yağışlı diyebiliriz. Hatta klimalı havaalanından açık havaya çıktığınızdaki ilk tepkiniz ‘oha bu ne hamam gibi’ ve ‘burası nem mi kokuyor?’ olacaktır. O denli nemli ve sıcak bir hava sizi karşılayacak, buram buram nem kokusu da ona eşlik edecektir.
  • Mayıs-Ekim arası yılın geri kalanına göre daha yüksek nem ve sıcaklık derecelerine sahip iken, Aralık ve Mart ayları arası en konforlu iklime sahip diyebiliriz.  Sadece  bu aylarda sabah 7-8 gibi terlemediğiniz, nemlenmediğiniz görece olarak Porto Riko’ya göre ‘sabah serinliği’ diyebileceğiniz bir hava bulabilirsiniz. Ağustos ve Eylül ayları ise daha çok kasırgalara ev sahipliği yapan aylar olarak, turistik seyahatler için pek tercih edilen aylar değildir.
Porto Riko Vizesi web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bizim iletişime geçmek için tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir