Romanya Vizesi
Romanya Vizesi
Merhabalar! Romanya vizesi Türkiye vatandaşlarının, Romanya'yı ziyaret etmek istediğinde alması gereken izindir. Ülkeler arasında yapılan seyahatlerde bilindiği üzere istisna durumlar hariç pasaport ve vize zorunluluğu vardır. Eğer adımınızı atmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken şey ise vizenizi almaktır. Romanya vizesi almak için başvuru süreci de gözünüzü korkutmasın. Romanya vizesi nasıl alınır anlatacağım. Romanya vizesi hakkındaki tüm bilgileri sizin için yazdık. Romanya vizesi sitesi web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kaliteli güvenli ve garantili vize hizmeti almak ve vize işlemlerini yapmak için bizim ile iletişime geçiniz. [box type="shadow" align="" class="" width=""] Bilgilendirme TELEFON: 0545 571 7 571    Email: info@kocakvize.com Elçiliğe gitmeden vize alabilirsiniz. Hangi şehirde olursanız olun! yapmanız gereken bizi aramanız yeterli olacak. [/box]

Romanya Vizesi Nedir? Romanya Vizesi Hakkında

Romanya ülkesine seyahat edecek Türk ve diğer vatandaşların Romanya’ya gitmek için aldıkları vizedir. Vize pasaportun içine işlenmekte olup bir nevi izin belgesidir.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya’ya seyahat gerçekleştirmek için ilk önce Romanya Büyükelçiliğinden Romanya vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Romanya vizesi için gerekli evrakları ve Romanya vizesi için istenilen belgeleri hazırladıktan sonra ve Romanya vize ücretini bankaya yatırdıktan sonra Romanya için;
 • 1 aylık Romanya vizesi
 • 3 aylık Romanya vizesi
 • 6 aylık Romanya vizesi
 • 1 yıllık Romanya vizesi
alabilirsiniz.

Romanya vize, Romanya için vize

 • Romanya vize istiyor mu?
 • Romanya vize var mı?
 • Romanya vize gerekiyor mu?
 • Romanya vize ister mi?
 • Romanya yeşil pasaporta vize istiyor mu?
 • Romanya ya vize var mı?
 • Romanya vize gerekiyor mu
Romanya’ya ’ ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatlerini gerçekleştirebilmek için Romanya vizesi almaları gerekmektedir. Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Romanya’ya vizesiz giriş yapabilirler. Romanya vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır? Romanya vize başvurusu,

Romanya’ya seyahat gerçekleştirmek için ilk önce Romanya Büyükelçiliğinden Romanya vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Romanya vizesi için gerekli evrakları ve Romanya vizesi için istenilen belgeleri hazırladıktan sonra ve Romanya vize ücretini bankaya yatırdıktan sonra Romanya için 1 aylık Romanya vizesi, 3 aylık Romanya vizesi, 6 aylık Romanya vizesi, 1 yıllık Romanya vizesi alabilirsiniz. Romanya vizesi alabilmek için elçilikte parmak izi vermeniz gerekmektedir.
[box type="shadow" align="" class="" width=""]

Romanya Vize Türleri, Romanya Vize Çeşitleri

 • Romanya ticari vize
 • Aile ve Arkadaş Ziyaretli vize
 • Romanya transit vize
 • Romanya turistik vize
 • Romanya çalışma vizesi
[/box]

Romanya Vize Çeşitleri:

Romanya tarafından tanzim edilen vize çeşitleri aşağıdaki gibidir:

1. Havaalanı transit vizesi (A sembolü): 

Havaalanların uluslararası alanına giriş ile esas gidilecek ülkenin uçağına bininceye kadarki kalışını sağlayan vizedir.

2. Transit vizesi (B sembolü):

5 günü geçmeyecek kaydı ile transit geçmek amacıyla, Romanya’ya girişini sağlayan vize türüdür.

3. Kısa süreli oturum vizesi (C sembolü) :

 Yabancılara Romanya topraklarına girme ve ilk giriş tarihinden itibaren 6 aylık bir süre içerisinde kesintisiz olarak veya birkaç konaklama yaparak toplam 90 günü aşmayacak şekilde oturum izni veren vizedir (veya, eğer ki çoklu giriş vizesi ise, ilk girişten sonra dikkate alıınır), bu vize çeşidi aşağıdaki faaliyetlerin amacın konusu olabilir: resmi görev, turizm, iş, kişisel ziyaret, nakliyat, kültürel, bilimsel, insani faaliyetlere katılım, kısa süreliğine tıbbi tedavi, veya Romen yasalarına karşı gelmeyen diğer faaliyetler.
Yürürlükteki ulusal düzenlemelerine istinaden, kısa süreki oturum vizesi sahibi olan yabancının oturum hakkı uzatılamaz.

4. Uzun süreli oturum vizesi (D sembolü): 

90 günü geçmeyecek şekilde, aşağıdaki faaliyetlerin yürütülmesi için Romanya topraklarına giriş ile kalışını sağlayan vizedir: ekonomik, mesleki, ticari (yatırım) faaliyetler, çalışma, eğitim, aile tamamlaması, tayın, dini faaliyetler, bilimsel araştırma faaliyetler, diğer faaliyetler, Romen yasalarına karşı gelmeyen diğer faaliyetler, diplomatik ile hizmet vizesi.

Uzun süreli oturum vizesi: 

Bu vize çeşidin oturum hakkı 90 gündür. Bu hak, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Romanya Göçmen Bürosu’na başvuruda bulunarak ve buna istinaden, ikamet tezkeresini tanzim edilip gerçekleştirilerek, Romanya ulusal alanındaki oturum hakkın uzatılması için talebinde bulunarak uzatılabilir. Geçici oturum hakkın uzatılması için başvurular şahsen olarak başvuru sahibi tarafından yapılır, ve bu başvurular, onaylanan oturumun süresinin sonra eren en az 30 öncesinden ikamet adresi bölgesindeki Romanya Göçmen Bürosu’nun tesis edilen ofislerine yapılır. Bu süresin geçmesi, doğal olarak, vizenin iptali ile Romanya topraklarını terk etme zorunluluğu beraberinde getiriyor.
Uzun süreli oturum vizeleri, sadece Romanya İçişleri Bakanlığı – Romanya Göçmen Bürosu’nun tanzim edilmiş ön onayına istinaden verilir.
 
Uzun süreli oturum vizeleri, Romanya topraklarına giren yabancıların, geçici oturum hakkının uzatılmasını ve oturum tezkeresinin elde edilmesi için talepte bulunabilir.
 

Kısa süreli ve transit vizeleri:

 L serisi 105 numaralı 13 Nisan 2006 tarihinde Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayımlandığı gibi, sınırlar arası kişilerin serbest dolaşımı ile ilgili kuralların müktesebat vize kodunun yaratılması ile ilgili (Schengen Sınırlar Kodu) Avrupa Parlamentosu ve Bakanlar Konseyi’nin 562/2006 sayılı Tüzüğü’nün hükümlerine ve  AB Vize Kodu ile ilgili 13 Temmuz 2009 tarihli Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’nin 810/2009 sayılı Konseyi Tüzüğü’nün hükümlerine istinaden, bu vizeler, istisna olarak Romen Sınır Hudut Gümrük bünyesindeki polis memurları tarafından devlet sınır noktalarında tanzim edilebilir.
 
 
[box type="shadow" align="" class="" width=""]Kısa süreli oturum vizesi aracılığı ile yabancının Romanya topraklarında oturum hakkı uzatılamaz. Kısa süreli oturum vizesini esas alarak Romanya’ya giren yabancı kişinin seyahat amacı, Romanya’daki kendi kalış süresince değiştirilemez.[/box]
 
Romanya için giriş vizesini talepte bulunmak isteyen 3. ülkenin vatandaşı, doldurulmuş ve uygunca imzalanan vize başvuru formuna ek olarak, Romanya devleti tarafından kabul edilen ve üstüne vize işlenebilir durumda olan geçerli bir seyahat belgesini ibraz etmek zorunda, ayrıca bunların dışında, seyahat amacını, kalış süresini, kalış süresince geçinme araçlarının, Romanya seyahati bitiminden sonraki kendi ülkesine dönüş veya başka ülkeye seyahatin devamının ispatlayacak şekilde yasaların öngördüğü belgeleri de sunması gerekiyor.
Romanya tarafından kabul edilmeyen karasal otoritelerin veya ülkelerin durumu ile ilgili, vizeler, 94/2008 sayılı Hükümet Kararnamesi’nin öngördüğü hükümlerine istinaden, elektronik pasaportların dolaşımı ile ilgili çeşitli tedbirlerin tespiti için, ve ayrıca başka seyahat belgelerin çıkarılması için, isteğe göre, vizenin uygulanması için ayrı sayfalara tanzim edilir.
Daha detaylı bilgi için, lütfen Romanya Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesini inceleyiniz. http://www.mae.ro

Romanya kısa süreli oturum vizeleri

[box type="info" align="" class="" width=""]

C TİPİ KISA SÜRELİ OTURUM VİZESİ

C/TU Turizm
C/VV Ziyaret
          Romanya vatandaşları veya oturma izni olan yabancı vatandaşlarına
C/A    Ticari
- Sözleşmeler, iş görüşmeleri
- Makinelerin kurulması, çalıştırılması, satılan malların denetilmesi
- Personelin eğitilmesi
- Romanya şirketine Ortak veya hissedar olmak amacıyla başvuran kişiler
C/TR    Nakliye
            Mal veya yolcu taşımacılığı
C/SP    Spor faaliyetleri
            Spor faaliyetlerine katılma
C/ZA Kültürel, bilimsel, insani faaliyetler, kısa süreli tıbbi tedavi veya diğer faaliyetler
[/box]

Turizm – C/TU

 1. Başvuru şahsen kişi tarafından yapılır.
 2. En az 6 kişilik gruptan oluşan seyahatler için, geziyi düzenleyen, organize eden ve seyahat paketini sağlayan turizm acentası, yetkili temsilcisi aracılığı ile yapılabilir. Bu durumda, turizm acentası Başkonsolosluğa şirketin evraklarını ve seyahat güzergahını ibraz edecektir.

Ziyaret – C/VV

 1. Başvuru sadece şahsen kişi tarafından yapılır.

Ticari – C/A

 1. Başvuru kişi tarafından yapılır.
 2. Vize başvurusu, aynı firmada çalışan ve şirket tarafından vekil edilen bir temsilci tarafından da yapılabilir.

Nakliye – C/TR

a. Başvuru kişi tarafından yapılmalıdır.
b. Vize başvurusu aynı firmada çalışan ve şirket tarafından vekil edilen bir temsilci tarafından da yapılabilir.
c. Vize başvurusu, işverenden vekaletname alındığı taktirde, farklı bir nakliye şirketi tarafından da yapılabilir.

Spor faaliyetleri – C/SP

 1. Başvuru kişi tarafından yapılmalıdır
 2. Vize başvurusu, spor kulübünde veya federasyonda çalışan vekaletnamesi olan bir kişi tarafından da yapılabilir.
 1. Kültürel, bilimsel, insani faaliyetler, kısa süreli tıbbi tedavi veya diğer faaliyetler – C/ZA
 2. Başvuru kişi tarafından yapılır.
 3. Başvuru, gönderen kurum tarafından, temsilci aracılığıyla da yapılır.

Romanya Vizesi Gerekli Evraklar

Vize başvurusunda bulunmak için gerekli evraklar ?

C Tipi kısa süreli oturum vizesi

Romanya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport ve Fotokopisi
 • 2 adet Fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka Hesap Dökümü son 3 ay
 • Konaklamaya ilişkin kesin rezervasyon ispatı veya seyahat güzergahı
 • Gidiş-dönüş seyahat biletinin rezervasyonu veya seyahat aracının kayıt evrakları (sürücü belgesi, aracın yeşil kartı, aracın ruhsatı)
 • Uluslararası seyahat sağlık sigortası
 • Gezi süresince geçinme imkanının ispatı
 • Mevcut maddi durumun veya mesleki ipatı
 • Konsolos, durumu değerlendirirken, ev evrak talep edebilir.
 • Davetiye
 • Davet edenin tapu fotokopisi
 • Formula A ve B nüfus kayıt örneği Apostilli
 • Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi
GENEL ŞARTLAR

Romanya Ziyaretçi Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport ve Fotokopisi
 • 2 adet Fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka Hesap Dökümü son 3 ay
 • Davet eden kişiden, konaklama ve geçindirme, yurda dönüş masraflarını karşılama garantisini veren, noter tasdikli davetiye. Davetiyeye ek olarak, davet eden kişinin kimlik fotokopisi ile davet edilen kişinin Romanya’da kaldığı süredeki konaklamaya ilişkin evin tapu senedi fotokopisi veya kiralık sözleşmesi
 • Gidiş-dönüş seyahat biletinin rezervasyonu veya seyahat aracının evrak kayıtları (sürücü belgesi, aracın ruhsatı ile yeşil kartı)
 • Uluslararası seyahat sağlık sigortası
 • Gezi süresince geçinme imkanının ispatı
 • Konaklama ispatı (otel rezervasyonu, tapu senedi veya kiralık kontratı)
 • Çalıştığı işyerinin veya maddi durumumun ispatı
 • Akraba ilişkisini ispat eden Tam Tekmil Vukuatlı Aile Nüfus Kayıt Örneği
 • Davetiye
 • Davet edenin tapu fotokopisi
 • Formula A ve B nüfus kayıt örneği Apostilli
 • Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi
 • Konsolos, durumu değerlendirirken, ev evrak talep edebilir.
GENEL ŞARTLAR

Romanya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport ve Fotokopisi
 • 2 adet Fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka Hesap Dökümü son 3 ay
 • Kamu kuruluşu veya bir firmadan, yurda dönüş masraflarını karşılama garantisini veren, davetiye
 • Gidiş-dönüş seyahat biletinin rezervasyonu veya seyahat aracının evrak kayıtları (sürücü belgesi, aracın ruhsatı ile yeşil kartı)
 • Uluslararası seyahat sağlık sigortası
 • Gezi süresince geçinme imkanının ispatı
 • Konaklama ispatı
 • Çalıştığı işyerinin veya maddi durumumun ispatı
 • * İlgili Türk yetkili otorite tarafından düzenlenen Referans Mektubu (1-5 yıllık oturum vizesini talep edenler için)
 • Türk firmasının resmi evrakları, bunlara ek olarak, vize talebinde bulunan şirketin ek yazısı ile birlikte
 • SGK prim ödeme belgesi
 • 3 aylık maaş bodrosu
 • Vergi levhası, İmza sirküsü, Faaliyet belgesi, Sicil Gazete
 • Dilekçe
 • Konsolos, durumu değerlendirirken, ev evrak talep edebilir.
 • GENEL ŞARTLAR

Romanya Tır Şoför Vizesi (Nakliye)

 • Pasaport ve Fotokopisi
 • 2 adet Fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka Hesap Dökümü son 3 ay
 • Şirketten şoförlük mesleğini ispatlayan yazı
 • Nakliye firmasının belgeleri:
 • Mal veya yolcu taşıma resmi yetki belgesi
 • Ticaret Odası’ndan Faaliyet ve Sicil Kayıt Belgeleri
 • C2 belgesi (ihracat müsaadesi)
 • CMR (aslı)
 • Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
 • Sürücü belgesi, aracın ruhsatı ve yeşil kartı
 • SGK prim ödeme belgesi
 • Konsolos, durumu değerlendirirken, ev evrak talep edebilir.
Romanya Spor faaliyetleri Vizesi
 1. Davet eden kuruluştan (federasyon, spor kulubü) konaklama ve seyahat sağlık sigortası masraflarını karşılayacağına dair resmi davetiye
 2. Yabancı spor heyetin resmi listesi (kişilerin görevleri belirtilmek suretiyle)
 3. Bağlı olduğu federasyon veya spor kulübünden belge
 4. Konsolos, durumu değerlendirirken, ev evrak talep edebilir.

Romanya Kültürel, bilimsel, insani faaliyetler, kısa süreli tıbbi tedavi ve diğer aktiviteler vizesi

a. Gideceği kuruluşun davetiyesi
b. Gidiş-dönüş seyahat biletinin rezervasyonu veya seyahat aracının evrak kayıtları (sürücü belgesi, aracın ruhsatı ile yeşil kartı)
c. Gezi süresince geçinme imkanının ispatı
d. Uluslararası seyahat sağlık sigortası
e. Konaklama ispatı
f. Konsolos, durumu değerlendirirken, ev evrak talep edebilir.
GENEL ŞARTLAR:
- Vize dosyası aşağıdakileri kapsayacaktır:
 • Vize başvuru formu
 • a. A,B,C tipi vizesi için
 • b. D tipi vizesi için
- ¾ ebatında vesikalık ikişer fotoğraf
- Pasportun ilk sayfasının fotokopisi (kimlik bilgilerini içeren sayfa)
- Vize harcının ödendiğine dair ispat.
- Seyahat sağlık sigortası
 • 30.000 Avro’ya kadar sigorta bedeli
 • Kapsama alanı: Romanya, Avrupa, AB, Eorld Wide.
- Geçinme araçlarının ispatı:
* Meblağ: her kalış günü için 50 Avro, ancak minimum 500 Avro
- Evraklar:
a. Maaş bordrosu/belgesi, emeklilik kartı, toplam gelir ile ilgili vergi beyannamesi, banka hesap cüzdanın ekstresi veya diğer muhtelif evraklar
b. Gerekli para miktarının var olduğuna dair ve tüm sorumluluklarının bilincinde olduğunu gösteren beyanname
c. Banka hesap cüzdanı ekstresi (son 3 aya ait)
d. Gelirini kanıtlayan belge (son 3 aya ait).
- Konaklama koşullarının temin edildiğinin ispatı:
- Romanya’da bulunan bir konaklama ünitesi tarafından kesin rezervasyonu
- Konut sıfatını taşıyan bir gayrimenkul tapu senedi
- konutun kiralık sözleşmesi
- Otomobil sürücülerine eşlik eden ve onlarla seyahat eden kimselerin (yardımcı personel) sürücü belgesi, yeşil kartı ve ruhsat belgelerini göstermemektedir.
- Mesleki veya şu andaki durum ispatı.
*ÇALIŞANLAR:
a. işveren tarafından düzenlenen ve gidişini teyitleyen yazı
b. SGK sosyal sigortasının ödenmesi ile ilgili belge.
*ÇİFTÇİLER:
a. Ziraat Odası tarafından tanzim edilen çiftçilik faaliyetini ispatlayan sertifika veya belge
*İŞVEREN veya ÖZEL ŞİRKET SAHİBİ:
a. Şirketin Ticaret Odası’na tescilli kaydı
b. Vergi Lehvası fotokopisi
c. İşveren tarafından gerekli harç veya verginin ödendiğine dair belge.
*EMEKLİLER:
a. Emekli maaşının ispatı
*ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ:
a. Üniversite öğrencisi olduğuna dair öğrenci belgesi.
*Tek ebeveyn ile beraber seyahat eden REŞİT OLMAYAN ÇOCUK:
a. Diğer ebeveyn tarafından imzalanan noter tasdikli muvafakatname.
DİKKAT!
Romanya vizesinin alınması Romanya topraklarına giriş garantisini de sağlamıyor.
ABC  vize formu

D TİPİ UZUN SÜRELİ OTURUM VİZESİ

[box type="info" align="" class="" width=""]
D/AE Ekonomik faaliyetler
Serbestçe veya aile kuruluşları kapsamında ekonomik faaliyetleri    gerçekleştirme amacıyla
D/AP Mesleki faaliyetler
Romanya topraklarında kendi başına mesleğini icra etme hakkına sahip olan yabancı
D/AC Ticari faaliyetler
Romanya’da ticari kuruluşlarda ortak veya idareci olmayı amaçlayan yabancı kişiler için
D/AM   Çalışma 
Romanya’da çalışmayı amaçlayan yabancı kişiler için
             Romanya’da bir spor kulübünden oynayacak olan sporcular için
D/DT    Tayın
Romanya’da yabancı tüzel kişiye ait kuruluşta faaliyet gösterecek olan yabancı vasıflı kişiler için
D/SD    Eğitim
Üniversite öncesi, üniversite veya sonrası olan eğitim programları veya doktora için
              Öğrenci değişim programları
D/VF     Aile tamamlama vizesi
Aile tamamlamalarını sağlamak amacıyla Romanya’ya giren yabancılar
               Aşağıdaki sıralanan kişi kategorilerine vize istenebilir:
a) eş durumu
b) reşit olmayan ve evli olmayan çocuklar, evlat edilen çocuklar dahil olmak üzere
c) üstsoy 1. dereceden akrabalar
d) reşit olan ve evli olmayan çocuklar (eğer bu kişiler tıbbi nedenlerden dolayı kendi geçimlerini sağlayamıyorlarsa).
     D/AR    Dini faaliyetler
Romanya’da tanınan dinler konusunda faaliyet gösterecek olan yabancılar için, kendi talepleri üzerine verilir.
     D/CS    Bilimsel araştırma
Bilimsel araştırmada olan faaliyetlerde bulunacak olan kişi.
D/AS     Diğer amaçlar
- bir ticari kuruluşun yöneticisi
- istihkak verilmeden vasıflandırma eğitimi
- gönüllülük
- tıbbi tedavi
- Diğer yasal faaliyetler.
Vize dosyasını başvuruda bulunmak için hangi prosedürü izlemek gerek ?
Uzun süreli oturum vizesi – D sembolü
[/box]
 1. Başvuru sadece kişi tarafından şahsen yapılır.
Vize dosyasında ne içermesi gerekiyor ?
 • Doldurulmuş “Vize başvuru formu”
 • Uzun süreli oturum vizesi – D formu
 • 4/5 cm ebatında ID 2 güncel fotoğraf
 • Vize harcının ödendiğine dair ispatı
 • Pasaportun ilk sayfasının fotokopisi (kimlik bilgilerini içeren sayfa)
 • Vize başvurusunda bulunmak için gerekli evraklar.
Vize başvurusunda bulunmak için hangi evraklar gereklidir ?

D Tipi uzun süreli oturum vizesi

 1. Ekonomik faaliyetler
 1. Mesleği ispatlayan belge
 2. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
 3. Adli sicil kaydı (aslı)
 4. GENEL ŞARTLAR
 1. Mesleki faaliyetler
 1. Mesleği icra etme yasal yetki belgesi
 2. Kendi ülkesinde aynı mesleği icra ettiğine dair belge
 3. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
 4. Adli sicil kaydı
 5. GENEL ŞARTLAR.
 1. Ticari faaliyetler
 1. Romanya Yabancı Sermaye ve Ticaret Destekleme Merkezi’nin onayı (CRPCIS)
 2. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
 3. Adli sicil kaydı (aslı)
 4. Konaklama ispatı
 5.  GENEL ŞARTLAR
 1. Çalışma 
 1. Romen Göçmen Bürosu’nun düzenlediği çalışma izninin fotokopisi (aslı ile uygunluğuna bakılacaktır)
 2. İstisna: Romanya’da uluslararası sözleşmeler, eğitim öğretim, bilimsel faaliyetleri, ikili sözleşmeler, kamu kuruluştan tarafından talep edilen geçici görev için şube yöneticisi olarak atanacak yabancı vatandaşlar
 3. Tüm vize süresi için asgari ücret üzerine geçinme imkanının ispatı
 4. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
 5. Adli sicil kaydı (aslı)
 6. GENEL ŞARTLAR.
 1. Tayın/Transfer
  1. Romen Göçmen Bürosu’nun düzenlediği çalışma izninin fotokopisi (aslı ile uygunluğuna bakılacaktır)
  2. İstisna: Romanya’da uluslararası sözleşmeler, eğitim öğretim, bilimsel faaliyetleri, ikili sözleşmeler, kamu kuruluştan tarafından talep edilen geçici görev için şube yöneticisi olarak atanacak yabancı vatandaşlar
  3. Tüm vize süresi için asgari ücret üzerine geçinme imkanının ispatı
  4. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
  5. Adli sicil kaydı (aslı)
  6. GENEL ŞARTLAR.
 1. Eğitim
  1. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen, gündüz öğretim programına katılan eğitim göreceğini belirten kabul mektubu (Letter of Acceptance) aslı olarak
  2. Eğitim harçlarının ödendiğine dair ispat (1 yıllık)
  3. Geçinme imkanlarının ispatı (tüm süre için aylık geçinme ispatı olarak ekonomideki asgari ücretine tekabul eden meblağ)
  4. Adli sicil kaydı (aslı)
  5. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
  6. Reşit olmayan çocuklar için ebeveynlerin muvafakatnamesi
  7. Geçerli seyahat bileti veya seyahat aracının kayıt belgeleri
  8. Son 3 ayın gelirini ispat eden belge
  9. Konaklama ispatı
  10. Avrupa Birliği Programları için – eğitim kurumun ve Türk Ulusal Acentası’ndan davet mektubu aslı olarak – AB Eğitim Merkezi ve Gençlik Programları veya TÜBİTAK (öğrencinin belirttiği eğitim programına davet edeceğini ispat eden belge)
  11. GENEL ŞARTLAR
Öğrenci Değişim programları için:
 1. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen, gündüzcü olarak eğitim göreceğini belirten, kabul mektubu (Letter of Acceptance) aslı olarak
 2. Akredite bir eğitim kuruluşu tarafından organize dilen bir program kapsamında öğrenci değişimi yapılacağını gösteren resmi belge
 3. Geçinme ve gerektiğinde yurda dönüş masraflarının eğitim kurumu tarafından karşılacağını gösteren belge
 4. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
 5. Konaklama ispatı (eğitim kurumu tarafından belirlenmiş barınma imkanı olan bir ailede)
 6. Reşit olmayan çocuklar için ebeveynlerin muvafakatnamesi
 7. GENEL ŞARTLAR
 1. Aile tamamlama vizesi
 1. ROMANYA’DA İKAMET EDEN YABANCI UYRUKLU ŞAHSIN EŞİ VE ÇOCUKLARI İÇİN
  1. Romen Göçmen Bürosu tarafından düzenlediği onay belgesi (comunicare)
  2. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
  3. Adli sicil Kaydı (aslı)
  4. GENEL ŞARTLAR.
 1. ISTISNALAR:
I. Romanya vatandaşları ile evli olan yabancılar
II. Romanya vatabdaşı ile çocuğu olan yabancı – birlikte yaşayan
III. 21 yaşının altında bakıma muhtaç olan çocuklar
IV. Romanya vatandaşının veya eşinin üstsoy 1. dereceden akrabaları
V. Reşit olmayan Romanya vatandaşının yabancı olan ebeveyni (yabancı ebeveyn Romen çocuğunun bakımıyla yükümlüdür)
VI. Romanya vatandaşının yabancı olan akrabaları (diğer bir Avrupa Birliği üyesi ülkesinde ikamet ettiğini ispatlayan)
  1. Romanya yetkilileri tarafından düzenlenmiş evlilik sertifikası veya duruma bağlı, akrabalık ilişkisini veya ortak yaşamımın var olduğunu ispatlayan belge (I – V maddeler için)
  2. AB ülkesinde, aile üyesi olarak, ikamet ettiğini ispatlayan belge
  3. GENEL ŞARTLAR.
 1. Dini Faaliyetler
  1. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenmiş onay belgesi
  2. Romanya Devleti’nin yasal olarak tanınan bir dini kuruluşun temsilci olduğuna dair ispat
  3. Konaklama ispatı ve geçinme imkanlarının ulusal ekonominin ortalama maaş seviyesinin 3 kat üstünde olduğunun ispatı
  4. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
  5. Kamu sağlının tehdit edecek bir hastalığın olmadığının ispatı
  6. Adli Sicil Kaydı (aslı)
  7. GENEL ŞARTLAR
 1. Bilimsel araştırma
  1. Ulusal Bilimsel Araştırma Kurumu tarafından düzenlenmiş onay belgesi
  2. Adli Sicil Kaydı (aslı)
  3. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
  4. GENEL ŞARTLAR
 • ÖĞRETMENLER İÇİN:
- Çalıştığı eğitim kurumundan izin aldığına dair antetli belge
- SGK prim ödeme belgesi
- Avrupa Birliği Programları için – eğitim kurumun ve Türk Ulusal Acentası’ndan davet mektubu aslı olarak – AB Eğitim Merkezi ve Gençlik Programları veya TÜBİTAK (öğrencinin belirttiği eğitim programına devam edeceğini ispat eden belge)
 1. Diğer amaçlar
GENEL :
  1. Yurtdışı seyahat sağlık sigortası
  2. Konaklama ispatı
  3. Adli Sicil Kaydı (aslı)
  4. GENEL ŞARTLAR
ÖZEL ŞARTLAR :
Ticari şirkette Yönetici olarak:
 1. Yönetici olarak çalıştığına dair yetki belgesinin fotokopisi
 2. Vize başvurusunun yapıldığı tarihte yönetici olarak bu şirkette veya Romen tüzel kişide ortak veya hissedar olmadığını ve son 2 yıl içerisinde bu sıfatları taşımadığına dair noter tasdikli verilmiş bir beyanname
 3. Bahsekonu şirkette, bu amaçla, oturma izni alan başka bir yabancının bulunmadığına dair yazı
 4. Bahsekonu şirket, en az 50.000 Avro değerinde sermaye veya teknoloji transferi gerçekleştirdiğine dair belge.
İstihkak verilmeden vasıflandırma eğitimi :
 1. İstihkak verilmeden vasıflandırma eğitim sözleşmesi
 2. Geçinme imkanının ulusal ekonominin ortalama maaş seviyesinin 1 kat üstünde olduğunun ispatı
 3. Reşit olmayan çocuklar için ebeveynlerin muvafakatnamesi
 4. Avrupa Birliği Programları için – eğitim kurumun ve Türk Ulusal Acentası’ndan davet mektubu aslı olarak (öğrencinin belirttiği eğitim programına devam edeceğini ispat eden belge).
Gönüllülük :
 1. Ev sahibi kurumu olarak adlandırılan (kamu kuruluşu veya sivil toplum örgütü), kar amacı gütmeyen, imzalanan sözleşme, sözleşme, gerçekleştirilecek faaliyetleri, görevlerin yerine getirilmesindeki gözetim ve çalışma şartları hakkındaki bilgileri kapsayacaktır
 2. Ev sahipliği yapan kurum vize süresince konaklama, geçinme araçları, seyahat sağlık sigortası ve geri gönderme masraflarını karşılayacağına dair ispat
 3. En az 14 yaşını doldurmuş olmaları
 4. Reşit olmayan çocuklar için ebeveynlerin muvafakatnamesi
Uzun süreli tıbbi tedavi :
a. Tıbbi kuruluşunun kabul mektubu (içinde teşhis ve tedavinin süresi belirlenecektir)
b. Kabul mektubunda yabancının kendisine bakamadığı açıklandığı taktirde yanına bir refakatçı verilebilir.
Romen yasalarına aykırı olmayan faaliyetler :
 1. Romanya topraklarında bulunma sebebini ispatlayan belgeler
GENEL ŞARTLAR:
- Vize dosyası aşağıdakileri kapsayacaktır:
 • Vize başvuru formu
 • a. A,B,C tipi vizesi için
 • b. D tipi vizesi için
- ¾ ebatında vesikalık ikişer fotoğraf
- Pasaportun ilk sayfasının fotokopisi (kimlik bilgilerini içeren sayfa)
- Vize harcının ödendiğine dair ispat.
- Seyahat sağlık sigortası
 • 30.000 Avro’ya kadar sigorta bedeli
 • Kapsama alanı: Romanya, Avrupa, AB, Eorld Wide.
- Geçinme araçlarının ispatı:
* Meblağ: her kalış günü için 50 Avro, ancak minimum 500 Avro
- Evraklar:
a. Maaş bordrosu/belgesi, emeklilik kartı, toplam gelir ile ilgili vergi beyannamesi, banka hesap cüzdanın ekstresi veya diğer muhtelif evraklar
b. Gerekli para miktarının var olduğuna dair ve tüm sorumluluklarının bilincinde olduğunu gösteren beyanname
c. Banka hesap cüzdanı ekstresi (son 3 aya ait)
d. Gelirini kanıtlayan belge (son 3 aya ait).
- Konaklama koşullarının temin edildiğinin ispatı:
- Romanya’da bulunan bir konaklama ünitesi tarafından kesin rezervasyonu
- Konut sıfatını taşıyan bir gayrimenkul tapu senedi
- konutun kiralık sözleşmesi
- Otomobil sürücülerine eşlik eden ve onlarla seyahat eden kimselerin (yardımcı personel) sürücü belgesi, yeşil kartı ve ruhsat belgelerini göstermemektedir.
- Mesleki veya şu andaki durum ispatı.
*ÇALIŞANLAR:
a. işveren tarafından düzenlenen ve gidişini teyitleyen yazı
b. SGK sosyal sigortasının ödenmesi ile ilgili belge.
*ÇİFTÇİLER:
a. Ziraat Odası tarafından tanzim edilen çiftçilik faaliyetini ispatlayan sertifika veya belge
*İŞVEREN veya ÖZEL ŞİRKET SAHİBİ:
a. Şirketin Ticaret Odası’na tescilli kaydı
b. Vergi Levhvası fotokopisi
c. İşveren tarafından gerekli harç veya verginin ödendiğine dair belge.
*EMEKLİLER:
a. Emekli maaşının ispatı
*ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ:
a. Üniversite öğrencisi olduğuna dair öğrenci belgesi.
*Tek ebeveyn ile beraber seyahat eden REŞİT OLMAYAN ÇOCUK:
a. Diğer ebeveyn tarafından imzalanan noter tasdikli muvafakatname.
DİKKAT!
Romanya vizesinin alınması Romanya topraklarına giriş garantisini de sağlamıyor.
D vize formu

Romanya vizesi dilekçe örnekleri

Romanya vizesi işlem süresi. Romanya vizesi kaç günde çıkar?

Romanya vizesi elektronik ortamda doldurulduktan sonra 15-30 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Romanya Vize ücreti nedir? Romanya Vize ücreti ne kadardır?

Romanya vize ücreti seçilecek olan Romanya vize kategorisine, kısa ve uzun süreli Romanya vize süresine göre değişecektir. Romanya vize ücretlerini Romanya Konsolosluğu veya Romanya vizesi için danışmanlık eden kurumlar aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Romanya vize ücretleri, Türkiye Romanya Başkonsolosluğu ve Türkiye Romanya Büyükelçiliği tarafından belirlenmektedir.

Romanya Covid19 Uygulaması

Romanya Covid Aşısı İstiyor mu? Romanya PCR Testi İstiyor mu?

Romanya Covid Aşısı İstiyor mu? Romanya PCR Testi İstiyor mu? Romanya'ya uluslararası seyahate izin verilir. Şu anda karantina veya sağlık testi gibi herhangi bir gereklilik bulunmamaktadır.

Romanya Covid Aşı İstiyor mu? Romanya PCR Testi İstiyor mu?

Romanya uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.
Romanya Aşı İstiyor mu? Romanya PCR Testi İstiyor mu? Hangi aşıları kabul ediyor? Kaç doz aşı istiyor? Süre şartı var mı?
Hangi aşıları kabul ediyor?
 • Pfizer/BioNTech (Comirnaty)
 • Moderna
 • AstraZeneca  (Vaxzevria)
 • Janssen (Johnson & Johnson için tek doz)
 • Hindistan Serum Enstitüsü
 • Sinopharm
 • Sinovac
Kaç doz aşı istiyor? 2 doz
Süre şartı var mı? 2. doz aşıdan sonra 2 hafta geçme şartı var.
PCR Testi istiyor mu? PCR testi istenmemektedir.
Daha fazla bilgi için Romanya Seyahat

Romanya Büyükelçiliği. Romanya Konsolosluğu

Romanya Büyükelçiliği. Romanya Konsolosluğu Ankara

Romanya Büyükelçiliği Ankara

Romanya Büyükelçiliği Vize Başvuru Kabul Günleri

Romanya Büyükelçiliği Vize Başvuru Günleri Pazartesi: 09.00 – 14.00 Salı: 09.00 – 14.00 Çarşamba: 09.00 – 14.00 Perşembe: 09.00 – 14.00 Cuma: 09.00 – 14.00

Romanya Büyükelçiliği Ankara Nasıl Gidilir?

Kızılay’dan-Gaziosmanpaşa Dolmuş ve otobüsleri gitmektedir.

Romanya Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

Tüm Şehirler Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Batman, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Iğdır, Karabük, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Kocaeli, Malatya, Muğla, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak

Romanya'ya Giderken Alınması Gerekenler

 • Pasaport
 • Gidiş-Dönüş Uçak bileti rezervasyon
 • Otel rezervasyon
 • Hava durumuna göre hazırlanmış giysiler
 • Firma tanıtım belgeleri
 • Fotoğraf makinesi
 • Kimlik kartı, ehliyet
 • Yurtdışı çıkış pulu
 • Bavulunuzun ağırlığı 32 kg geçmesin
 • Kartvizit katalog vb.
 • İlaçlarınız
 • Elektronik aletler(şarj kablosu, usb bellek, power bank, laptop vb. )
[box type="success" align="" class="" width=""]

Adım Adım Romanya Vize Başvuru

Romanya Vizesi Almanın Kolay Yolu

 1. Adım: Bizimle İletişime Geçiniz
Durumunuzu analiz ediyoruz ve size özel olarak hazırlanmış Romanya vizesi için gerekli evraklar listesini ücretsiz gönderiyoruz.
 1. Adım: Evrakları Bize Ulaştırınız
Bize ulaştırdığınız evrakları kontrol ediyoruz ve dosyanızı Romanya vize başvurusu için hazır hale getiriyoruz.
 1. Adım: Vize Başvurusu Yapıyoruz
Siz gelmeden Romanya vize başvurusunu sizin adınıza biz gerçekleştiriyoruz. Son Adım: İşlem Tamamlandı Sonuçlanan pasaportu biz teslim alıyoruz ve size iletiyoruz. [/box]

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

[toggle title=" Romanya transit vize ile Romanya'da kalış süresi kaç gündür?" state="open"]Romanya Konsolosluğu'ndan almış olduğunuz transit vizenin Romanya'da kalış süresi girişte 24 saat, çıkışta 24 saat olmak üzere 48 saat/2 gündür. [/toggle] [toggle title="Romanya'dan aracımla transit geçiş yapacağım. Araç için hangi evrakları yanıma almalıyım?" state="open"]Seyahat edilecek olan araç başvuru sahibinin kendi aracı ise, aracın yeşil sigortası, ruhsatı ve kişinin uluslararası ehliyeti yanında olmalıdır. Ancak seyahat edilecek olan araç şirkete ya da başka bir 3. şahıs üzerine kayıtlı ise kayıtlı olan kişinin rızasının olduğunu gösteren noter onaylı belge de alınmalıdır.[/toggle] [toggle title="Romanya vizesi ile başka Avrupa ülkelerine geçiş yapabilir miyim?" state="open"]Eğer normal standart bir Romanya vizeniz var ise Avrupa ülkelerine geçiş yapamazsınız. Eğer Romanya schengen vizeniz var ise başka Avrupa ülkelerine geçiş yapabilirsiniz[/toggle]

İyi yolculuklar! Vize sahipleri için notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz. Hatalı bilgilerin düzeltilebilmesi ve vizenin yeniden tanzim edilebilmesi için hatalı bilgileri derhal Vize Acentasına bildiriniz! Yanlış  ya’da eksik bilgi için info@kocakvize.com mail adresimize yazınız. Tüm Vizeler için tıklayınız. Romanya vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir