Ruanda Vizesi
Ruanda Vizesi
Merhabalar! Ruanda vizesi sayfamıza Hoş geldiniz. Güney Afrika’da yer alan Ruanda ülkesine ziyarette bulunmak isteyenler elbet olacaktır. Turistik, Ticari veya Kültürel ziyaretlerde bulunmak üzere gitmek istiyorsanız ilk başta Ruanda vizesi almalısınız. Eğer adımınızı atmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken şey ise vizenizi almaktır. Ruanda vizesi almak için başvuru süreci de gözünüzü korkutmasın. Ruanda vizesi nasıl alınır? Ruanda vizesi hakkındaki tüm bilgileri sizin için yazdık.

[box type="info" align="" class="" width=""]TELEFON: 0545 571 7 571     Email: info@kocakvize.com[/box]

[box type="note" align="" class="" width=""]Elçiliğe gitmeden vize alabilirsiniz. Hangi şehirde olursanız olun! yapmanız gereken bizi aramanız yeterli olacak.[/box]

Ruanda Vizesi

Ruanda vizesi Orta Afrika’nın en önemli ülkeleri arasında yer alan Ruanda’nın ziyaret edilmesi için talep edilen izindir. Afrika ülkelerini ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının, hangi amaçla bu ziyareti gerçekleştirecek olursa olsun vize alması gerekir. Tabi Ruanda gibi ülkelerde vize alım süreci biraz daha farklıdır. Her şeyden önce Ruanda vize istiyor mu sorusunun cevaplanması gerekir. Çünkü birçok kişi bölgeye gitmek için vize alınıp alınmaması gerektiği konusunda kararsızdır. Merak edenler için Ruanda ziyaretinde bulunacak olan kişiler için vize alınması zorunludur. Ruanda vizesi sitesi web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kaliteli güvenli ve garantili vize hizmeti almak ve vize işlemlerini yapmak için bizim ile iletişime geçiniz.

Ruanda Vize İstiyor Mu?

ruanda vize istiyor mu Ruanda Cumhuriyeti’ni ziyaret etmeyi planlayan Bordo (Umumi) ve Hususi (Yeşil) pasaporta sahip Türk vatandaşları vizeye tabiyken; Hizmet(Gri), Diplomatik (Siyah) Pasaporta sahip Türk vatandaşlarının ise Ruanda Cumhuriyetine vizesiz olarak seyahat etme hakları bulunmaktadır.

Ruanda Vizesi Nasıl Alınır?

Ruanda vizesi nasıl alınır sorusu sıklıkla sorulan ve cevabı merak edilen bir konudur. Afrika’nın önemli ülkeleri arasında yer alan Ruanda’ya ziyarette bulunmak isteyen kişiler için doğal olarak bu vizenin nasıl alınacağı da önemlidir. Vizeyi almak isteyen kişilerin yapması gereken, öncelikle vize için gerekli şartları ve evrakları bilmektir. Daha sonrasında bunları tamamlayarak, yetkili kurumlara teslim edebilir. Ruanda vizesinde kapıda uygulaması da vardır. Ruanda için vize şartları yerine getirilmesi halinde kişiler rahatlıkla kapıda vize uygulamasına da başvurabilir.

Ruanda Vizesi Nereden Alınır?

Ruanda büyükelçiliği sizlere vize verecek olan kurumdur. Ülkemizde bu alanda tek yetkili kurum, Ankara Ruanda Cumhuriyet Büyükelçiliğidir. Bu kurumlara başvurulması ve buradan onay alınması gerekir. Buna ek olarak isterseniz online olarak da e-vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu durumda da yetkili kurumun sitesine girmeniz ve buradan online başvuruda bulunmanız gerekir. Ruanda vize randevu işlemi yapıldığında, vize başvuru süreci de başlamaktadır.

Ruanda Vize Türleri

[box type="info" align="" class="" width=""] Ruanda Cumhuriyeti, vize uygulamalarını seyahat nedenlerine göre kategorilere ayırmaktadır. Ruanda vize türleri şunlardır; • Turistik Ruanda Vizesi • Ticari Ruanda Vizesi [/box]

Ruanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Raunda Cumhuriyetine ziyaret etmeyi planlayan kişilerin, başvuru evraklarını tamamladıktan sonra klasik vize müracaatlarını Ankara Ruanda Cumhuriyeti Büyükelçiliğine yapabilecekleri gibi; online olarak elektronik vize yani e-vize müracaatı da yapabilmektedirler. Ruanda, Orta Afrika’da yer alan küçük bir Afrika ülkesidir. Ülkeye giriş yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Ruanda vize başvurusu için farklı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar arasında 2018 yılı içerisinde başlatılan Ruanda e-vizesi uygulaması da yer almaktadır.

Ruanda Vize için Gerekli Olan Evraklar

Ruanda Vize için Gerekli Olan Evraklar Aşağıdaki Gibidir. Ruanda Vize örneği 1.Pasaport özellikleri
 • Ruanda Vize başvurusunda bulunacak olan bireylerin pasaport süresi, talep edilen vizenin bitiş süresinden 6 ay daha uzun olmalıdır. Seyahat planı yapılırken pasaport geçerlilik tarihi dikkate alınarak rezervasyonlar yaptırılmalıdır.
 • Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve Ruanda Vize başvurunuzun gerçekleşmesi için pasaportunuzda 2 adet boş sayfanın bulunması gerekmektedir.
 • Boşanma, evlilik vb. durumlarda meydana gelen ad, soyad değişikliklerinden dolayı güncelliğini yitirmiş olan pasaportlarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.
 • Pasaportunuzda yırtık ve benzeri bir hasar var ise kabul edilmeyecektir.
 • Yabancı uyruklu olan kişilerden yaşı 18’den büyük olan başvuru sahiplerinin pasaportlarında yer alan imza bölümü mutlaka doldurulmuş olmalıdır.
2.Fotoğraf özellikleri
 • Vize başvurusunda kullanılmak üzere Ruanda Vizesi talep eden adaylardan 2 adet Biyometrik fotoğraf istenmektedir.
 • Fotoğraf ebatları 35×45 ve yüzün maksimum 36 mm ile minimum 32 mm arasında olmalı.
 • Biyometrik fotoğraflar 6 aydan daha eski olmayacak ve kişinin son halini yansıtacak şekilde olmalıdır.
 • Fotoğrafların beyaz arka fonda çekilmiş olması ve başvuru formuna yapıştırılması gerekmektedir. Fotoğraf örneği
3.Kimlik Bilgileri
 • Ruanda Vizesi müracaatında bulunacak olan müracaatçılardan Kimlik Fotokopisi Ruanda Konsolosluğunca talep edilmektedir.
 • Kimlik fotokopisinde TC Kimlik numarası bulunmalıdır. Kimlikte yer alan fotoğraf kişiyi net bir şekilde göstermeli ve kimlik bilgilerinin okunabilir olması gerekmektedir.
4.Ruanda Vize Başvuru Formu
 • Ruanda Vizesi almak isteyen başvuru sahipleri bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak doldurmalıdır.
 • Başvuru formunda kimlik bilgileriniz, kişisel bilgileriniz, ikamet bilgileriniz, çalışma bilgileriniz, mali bilgileriniz, ziyaret amacınız, geçmişte yapmış olduğunuz ve gelecekte yapmayı planladığınız Ruanda seyahatlerin bilgisi ve nedenleri yer almaktadır.
 • Başvuru sahibi bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak doldurmalıdır.
 • Başvurunuzu acentemiz tarafından yapılmasını istediğiniz takdirde başvuru formu personelinimiz tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulacaktır.
6.Ulaşım Bilgileri
 • Uçak ile ulaşımı tercih eden başvuru sahipleri, Türkiye’den çıkış ve dönüşü gösteren rezervasyonlarında PNR kodunun bulunmasına dikkat etmelidirler.
 • Seyahatte gemi turu organizasyonu kullanılması durumunda güzergah yazısı ve rezervasyonlar başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Araba ile seyahat yapacak kişiler araç ruhsatı ile birlikte ehliyet fotokopisi.
 • Otobüs ile seyahate çıkacak kişiler otobüs firmasından gidiş dönüş bilet rezervasyonu ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Rezervasyonları bulunmayanların adına Acentamız tarafından geçici rezervasyon yapılacaktır.
7.Kalınacak Adres Bilgileri
 • Ruanda’da konaklayacağınız otelden alınmış konfirmeli ve otel görevlisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış rezervasyon çıktısı.
 • Otel Rezervasyonunuz seyahat sürecinizde açıkta gün bırakmayacak şekilde olmalı ve Vize alacak kişinin rezervasyon  belgesinde  isim ve soy isminin rezervasyon belgesinde mutlaka yazılı olması gerekmektedir.
 • Booking.com veya başka internet sayfasından yapılmış otel rezervasyonları kabul edilmemektedir.
 • Otel Rezervasyonu bulunmayanların adına Acentamız tarafından geçici rezervasyon yapılacaktır.
8.Dilekçe Detayları
 • Çalıştığınız veya sahibi olduğunuz şirketin antetli kağıdına Ruanda konsolosluğu’na hitaben yazılmış, şirket kaşesi basılmış ve şirket imza yetkilisi tarafından imzalanmış dilekçe.
 • Dilekçede işe başlangıç tarihi, net aldığınız maaş ve şirketteki göreviniz mutlak suretle belirtilmelidir.
 • Dilekçede ayrıca Ruanda‘ya yapacağınız seyahatin gidiş ve dönüş tarihleri ile birlikte seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağının belirtilmesi gerekmektedir.

Ruanda Ticari Vize

ruanda ticari vize Ticari anlaşmaların ülkeler arası yapılmasına bağlı olarak gerek ticaret yapmak amaçlı gerek semineri fuar ve kongre amaçlı olarak ülkeler arası ticari ziyaretler önem kazanmaya başlamıştır. Bu önemli ticari ziyaretlerden bir tanesi ise Ruanda olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi olan vatandaşların Ruanda’ ya ticari amaçla gidebilmeleri için almaları gereken Ruanda ticari vize için Ruanda konsolosluğuna veya başvuru merkezlerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru merkezleri online ortamda ya da bireysel başvuruları kabul eden yerler olarak belirlenmektedir. Ruanda ticari vize işlemlerinde en önemli konu seyahatin amacının ticari olmasıdır. İş seyahati kapsamında kongre, fuar, seminer gezileri için ilgili vize başvuru talebinde bulunabilmektedir. Başvuru sahipleri aynı zamanda vize süresince iş kapsamında ilgili ülkede çalışabilme hakkına da sahip olmaktadır. Gerektiğinde vize süresinin uzatılması talebinde bulunulabildiği gibi aynı zamanda da ülkeye vize süresince çoklu giriş yapabilme hakkına da sahiptir. Ruanda ticari vizesi için gerekli başvuru evrakları ister bilgisayar yardımı ile ister kişinin el yazısı ile doldurulabilmektedir. Başvuru formunun hem İngilizce hem de Türkçe olarak doldurulması istenmektedir. Ruanda ticari vize başvuru değerlendirme sürecine bağlı olarak sonuçlanma süresi 3 iş günü sürmektedir. Yanlış evrak, evrak gönderimi, resmi tatil, iş yoğunluğu vb. nedenlerden dolayı başvuru onaylanma süresi uzayabilmektedir. Bu nedenle başvuru işlemlerini bir hafta on gün kadar öncesine alabilmek daha uygun olacaktır. Ruanda ticari vize işlemleri sırasında genel sağlık sigortası yaptırmak zorunlu kılınmıştır. Ayrıca Ruanda’ ya seyahat etmeden 2 hafta öncesinde sarıhumma aşısı yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Ruanda ticari vizesi onaylandıktan sonra Ruanda seyahatinde yanınızda bulundurmanız gereken eşyalar arasında aşı kartı, sağlık sigortası belgesi, güncel pasaport, varsa önceki pasaportunuz, otel rezervasyonu, uçak gidiş ve dönüş bileti rezervasyonudur. Ruanda vize işlemleri genel olarak internet kullanımının yaygınlaşması ile beraber e vize işlemleri türünde alınabilmektedir. Seyahatten maksimum 90 gün öncesinden Ruanda ticari vize işlemlerine başvurular açılmaktadır. Kişilerin bu süre zarfında uygun gördüğü şekilde gerekli belgeleri tamamlayarak yapılacak olan seyahatin amacını belirleyerek tarafımıza başvuru yapmasını tavsiye ederiz.

Ruanda E-vize

Ruanda e-vize, Ruanda hükümetinin Türkiye vatandaşlarına yönelik e-vize uygulaması bulunmaktadır. Türkiye'de iken Ruanda'ya gitmeden önce e-vize almaları gerekmektedir. Başvuru sırasında yaşanabilecek aksilikle göz önünde bulundurulduğunda, kişiler seyahat planlarından 30 gün öncesinde başvursa çok daha iyi olacaktır.

Ruanda E-vizesi için İhtiyaç Duyacağım Belgeler Nelerdir?

Ruanda’ya giriş yapacak kişilerin ülkeye girişte almaları gereken vize için ihtiyaç duyacakları belgeler şunlardır:
 • Pasaport: Ruanda’ya yapılacak e-vize başvurusu için ihtiyaç duyulan pasaportun Ruanda’ya giriş tarihi itibarıyla en az 6 ay geçerlilik süresinin olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun kişisel bilgileri içeren sayfasının bir örneğinin e-vize başvuru sistemine yüklenmesi gerekmektedir.
 • Ruanda’da yerleşik olan bir kişi veya kurum: Ruanda’ya e-vize alacak kişilerden Ruanda hükümetinin uygulaması nedeniyle Ruanda’da yaşayan bir kişi, kurum veya tur organizasyonuyla iletişim halinde olması ve bir davet mektubunu başvuruya eklemesi beklenmektedir.
 • Kredi/Banka Kartı: Ruanda e-vizesi için yapılacak vize başvurusunda alınacak bütün ödemeler internet üzerinden online olarak alınmaktadır. Dolayısıyla bu ödemeleri gerçekleştirmek için internet alışverişine açık olan bir kredi veya banka kartına sahip olmanız gerekmektedir.

Ruanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ruanda vizesi kaç günde çıkar konusu, özellikle ne zaman başvuruda bulunmaları gerektiğini bilmeyen kişilerin merak ettiği detaylar arasında yer alır. Vize başvuruları, gerekli evrakların eksiksiz ve doğru teslim edilmesi halinde kısa sürede sonuçlanacaktır. Genel olarak vizenin olumlu veya da olumsuz sonuçlanması 5-10 gün sürmektedir. E-vize başvurusunda bulunan kişilerin başvurusu ise 1-4 gün içinde sonuçlanır. Başvuru sırasında yaşanabilecek aksilikle göz önünde bulundurulduğunda, kişiler seyahat planlarından 30 gün öncesinde başvursa çok daha iyi olacaktır.

Ruanda Vize Ücreti

Ruanda vize ücreti
 • 3 aylık çoklu girişli 120 usd
Bir ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde alacağınız vize için belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret de hangi vize türüne başvurduğunuza göre değişir. Ruanda vize ücreti aynı şekilde başvuracağınız vize türüne göre değişiklik gösterir. Bu konuda yeterince araştırma yapmanız halinde daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Vize ücreti ayrıca sizlerin yaş durumunuza göre de değişir. Örneğin öğrenciler için vize ücreti biraz daha makul fiyatlardadır. Bu yüzden araştırma yapmanızda fayda vardır.

Ruanda Kapıda Vize

ruanda kapıda vize Ruanda kapıda vize uygulaması, özellikle Afrika ülkelerinde çok yaygındır. Aynı zamanda ülkeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşlar için çok önemli bir avantajdır. Çünkü herhangi bir aracı kurum olmadan ve herhangi bir prosedüre takılmadan kolayca vize alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, sizlerden talep edilen belgeleri tamamlamaktır. Sınır kapısından geçerken, görevli memura bu belgeleri teslim etmeniz ve onların da inceleme işlemi sonrasında onaylaması gerekir. Kapıda vize uygulaması son derece pratiktir ancak riskleri de vardır. Örneğin tüm hazırlıklarınızı yaptınız ancak vize başvurunuz reddedildiğinde hem zaman hem de para kaybedebilirsiniz. Ruanda vize işlemleri için riskli bir şey yapmak istemiyorsanız, kapıda vize uygulaması yerine daha çok e-vize veya da standart vize uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Böylece herhangi bir sorun çıkmadan, yine istediğiniz vize türünde vize başvurusu yapabilir ve vizenizi alabilirsiniz. Ruanda Aşı İstiyor mu? Ruanda PCR Testi istiyor mu?
Ruanda Aşı İstiyor mu? Ruanda PCR Testi İstiyor mu? Hangi aşıları kabul ediyor? Kaç doz aşı istiyor? Süre şartı var mı?
Hangi aşıları kabul ediyor?
 • Pfizer/BioNTech (Comirnaty)
 • Moderna
 • AstraZeneca  (Vaxzevria)
 • Janssen (Johnson & Johnson için tek doz)
 • Hindistan Serum Enstitüsü
 • Sinopharm
 • Sinovac
Kaç doz aşı istiyor? 2 doz
Süre şartı var mı? 2. doz aşıdan sonra 2 hafta geçme şartı var.
PCR Testi istiyor mu? Kendileri ücret karşılığında havaalanında yapmaktadırlar.
Ruanda Sarı Humma Aşısı İstiyor mu? Evet istiyor
Kaç doz aşı istiyor? 1 doz
Süre şartı var mı? Seyahate çıkmadan önce 10 gün önceden yaptırmanız gerekmektedir.  yaptırdığınız aşının 10 yıl geçerliliği bulunmaktadır.
Havalimanında Sarıhumma aşısı yapılıyor mu? Evet, Türkiye deki havalimanında ve Gabon havalimanında sarıhumma aşısını yaptırabilirsiniz.

SarıHumma Aşısı

Sarı Humma Aşısı Gabon’ya gidebilmek ve Gabon vizesi alabilmek için Sarı Humma Aşısı yapılması gerekmektedir. SarıHumma Aşısı olmayanların seyahat etmeden 10 gün önceden aşı yapılmalıdır.

Sarı Humma Aşısı Yapan Yerler?

Sarı Humma Aşısı nerede yapan yerler Sarı Humma Aşısını Sağlık Bakanlığı İl Hudut birimlerinde, Havaalanlarında ve Sınır Kapılarında yaptırabilirsiniz. Sarı Humma (Yellow Fever), SarıHumma Aşısı (Yellow Fever) Aşısı bu yazıya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz Sarı Humma aşısının süresi: 10 yıl süresi bulunmaktadır. 10. yıl içinde başka Afrika ülkelerine gitmek istediğinizde kullanabilirsiniz Sarı Humma aşısı ile ilgili yazımızı okuyabilir. Sarı humma aşısını nerede yaptırabilir öğrenmek için tıklayınız.

Ruanda Büyükelçiliği

ruanda büyükelçiliği
Adres Kazım Özalp Mh. Reşit Galip Cd. No:62 GOP Çankaya / ANKARA
Telefon 03124918434
Faks 03124918490
Eposta ambankara@gmail.com
Websitesi http://www.ruandaturkiye.com
Pazartesi 09:30 - 17:00
Salı 09:30 - 17:00
Çarşamba 09:30 - 17:00
Perşembe 09:30 - 17:00
Cuma 09:30 - 17:00

Sorular ve Cevaplar

Ruanda Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Ruanda vize başvurusunu e-vize ile yapmanız halinde bu başvurunun sonuçlanması için 3 farklı işlem süreci bulunmaktadır. Bu işlem süreçleri şunlardır:
 • Standart: 3-7 iş günü
 • Acele: 2 iş günü
 • Çok Acele: 1 iş günü

Ruanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Ruanda vize ücreti 3 aylık çoklu girişli 120 usd

Ruanda Vizesi Öncesinde Aşı Olunmalı mı?

Ruanda vizesi öncesinde salgın hastalıklara karşın aşı olunması gerekir. Afrika’da bölgesinde çok fazla salgın hastalık olması sebebiyle böyle bir önlem alınır.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Ruanda E-vize Alabilir miyim?

Evet. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ruanda’ya giriş için e-vize alabilmektedirler.

Ruanda E-vizesi için İhtiyaç Duyacağım Belgeler Nelerdir?

Ruanda’ya giriş yapacak kişilerin ülkeye girişte almaları gereken vize için ihtiyaç duyacakları belgeler şunlardır:
 • Pasaport: Ruanda’ya yapılacak e-vize başvurusu için ihtiyaç duyulan pasaportun Ruanda’ya giriş tarihi itibarıyla en az 6 ay geçerlilik süresinin olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun kişisel bilgileri içeren sayfasının bir örneğinin e-vize başvuru sistemine yüklenmesi gerekmektedir.
 • Ruanda’da yerleşik olan bir kişi veya kurum: Ruanda’ya e-vize alacak kişilerden Ruanda hükümetinin uygulaması nedeniyle Ruanda’da yaşayan bir kişi, kurum veya tur organizasyonuyla iletişim halinde olması ve bir davet mektubunu başvuruya eklemesi beklenmektedir.
 • Kredi/Banka Kartı: Ruanda e-vizesi için yapılacak vize başvurusunda alınacak bütün ödemeler internet üzerinden online olarak alınmaktadır. Dolayısıyla bu ödemeleri gerçekleştirmek için internet alışverişine açık olan bir kredi veya banka kartına sahip olmanız gerekmektedir.

Doğu Afrika Vizesi

3 günde Doğu Afrika Vizesi! Kenya’da, Ruanda’da, Uganda’da 90 gün “multiple” geçerliliği olan Doğu Afrika vizesi hakkında detaylı bilgiyi sayfamızın devamında görüntüleyebilirsiniz.
Hızlı başvuru için; 0545 571 75 71

İyi Yolculuklar! Vize Sahipleri İçin Notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz. Hatalı bilgilerin düzeltilebilmesi ve vizenin yeniden tanzim edilebilmesi için hatalı bilgileri derhal Vize Acentasına bildiriniz! Yanlış ya da eksik bilgi için info@kocakvize.com mail adresimize yazınız. Ruanda Vizesi alabilmek için hemen bizim ile iletişime geçiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir