Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Merhabalar! Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? sayfamıza hoş geldiniz.

Toplamanız gereken belgeler ve izlemeniz gereken katı bir süreç var. Yine de, doğru bilgiye sahip olduğunuzda göründüğü kadar zor değil. Rusya Vizesi başvuru sürecini başlattığınızda, bunun yani Avrupa'ya vize almaktan daha zor olmadığını fark edeceksiniz.

Rusya vizesi nasıl alınır? diye merak ediyorsanız bu yazımızın devamında tüm işlemleri bulabilirsiniz.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya Vizesine başvurmak için aşağıdaki basit adımları izlemelisiniz:

Rusya'dan Davetiye Alınız (Rusya Vize Desteği)

Rusya'ya seyahat daveti alarak Rusya vize başvurunuzu başlatın. Davetiye, Rusya vize başvurunuzun temelidir. Vize destek belgesi olarak da bilinir. Davetiye türü ve davetiyesi, Rusya'ya yapacağınız gezinin amacına göre farklılık gösterir.

Aşağıda, her biri hakkında açıklamalarla birlikte tüm Rusya vize davetiye türlerinin bir listesini bulabilirsiniz:

 • Turizm için vize desteği . Bu, aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:
  • Tur şirketinden veya kruvaziyer hattından gelen mektup. Rusya'ya bir tur şirketi veya kruvaziyer hattı ile turizm amaçlı seyahat ediyorsanız, bu mektubu onlardan almalısınız. Mektup, seyahat planını onaylamalı ve yetkili bir Rus seyahat şirketinden alınan onayın bir kopyasını içermelidir. Vize için referans numarasını ve onay numarasını göstermelidir.
  • Otel düzenlemelerinin teyidi. Seyahat şirketinizle veya kalacağınız Rus oteliyle iletişime geçin. Vize desteği olarak hizmet veren otel düzenlemelerinin onayını size vereceklerdir. Belge, vize için referans numarasını ve onay numarasını göstermelidir.
 • Özel bir ziyaret için Vize Desteği . Bu, aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:
  • Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı'ndan davet . Rus ev sahibiniz Rusya'daki bakanlıktan bu tür bir davet almalı.
  • Bir Rus vatandaşının Rus olmayan aile üyeleriyle birlikte Rusya'ya girmesi için davet mektubu . Rusya'ya bir aile üyesi ile Rusya'ya seyahat ediyorsanız, davet mektubunuzu akrabanız ile ilgilenmeniz gerekir. Mektubu kendi ülkenizdeki Rusya Büyükelçisine yönlendirmelidir.
 • Öğrenciler için Vize Desteği . Bu, aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:
  • Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı'ndan davet. Rus üniversiteniz bu daveti Bakanlıktan almaya özen göstermelidir.
  • Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'nın teleks daveti . Rus üniversiteniz bu mektubu Bakanlıktan talep etmelidir. Bakanlık daha sonra daveti kendi ülkenizdeki Rus büyükelçiliğine iletecektir.
  • Rus üniversitenizin doğrudan davet mektubunun bir kopyası . Bu tür bir davet, uzatma olmaksızın sadece kısa süreli çalışma için geçerlidir. Üniversitenin Rektörü veya Uluslararası Bölüm Başkanı mektubu kaşe ve imzalamalıdır.
 • İnsani yardım ziyaretleri için Vize Desteği . Bu, aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:
  • Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı'ndan davet . Bu mektubu Bakanlıktan almaktan Rus ev sahibiniz sorumludur. Daha sonra size mektubun orijinal veya taranmış halini iletmelidir.
  • Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'ndan davet . Rus ev sahibiniz bu tür bir daveti Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan talep etmelidir. Bakanlık daha sonra daveti ülkenizdeki büyükelçiliğe iletecektir.
 • İş ziyaretleri için Vize Desteği . Bu, aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:
  • Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı'ndan davet . Bu tür bir davet için Rus iş ortağınızdan istemelisiniz.
  • Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'nın daveti . Rus iş ortağınız bu tür bir daveti Bakanlıktan talep etmelidir. Bakanlık daha sonra daveti ülkenizdeki büyükelçiliğe iletecektir.
  • Rusya merkezli bir kuruluştan davet mektubu . Rusya'daki kuruluş bu mektubu size verecek. Bu gereklilik yalnızca Rusya ile vize kolaylaştırma anlaşmaları imzalayan ülkeler için geçerlidir.
 • İstihdam için vize daveti. Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı, bu vizenin Rus işvereninize verilmesinden sorumludur. İşveren daha sonra davetiyeyi size kağıt veya elektronik biçimde orijinal bir biçimde göndermelidir.
 • AB vatandaşları için Rusya'daki bir şirket tarafından verilen davetiye . Rusya ticari vizesi için başvuran AB yolcuları bu mektubu almalıdır. Mektup, 25.05.2006 tarihli Rusya-AB Anlaşmasına göre Bireysel Vergi Numarasını içermelidir.

Rusya Vizesi çevrimiçi başvuru formunu doldurun

Rusya vizesi desteğinizi aldıktan sonra diğer adımlara geçebilirsiniz. Bir sonraki adım, çevrimiçi Rusya vize başvuru formunu doldurmaktır. Rusya Dışişleri Bakanlığı (MID) web sitesi visa.kdmid.ru adresinde mevcuttur . Başvuru formu sizinle ve seyahatinizle ilgili birkaç soru içermektedir.

Rusya vizesi çevrimiçi başvuru formunu doldurmak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

 1. visa.kdmid.ru adresine gidin
 2. Ülke " başlıklı açılır menüden Rusya vizesine başvurmayı düşündüğünüz ülkenin adını seçin .
 3. “ İpuçları ve yardım dili ” başlıklı açılır menüden ipuçlarını ve yardım dilini seçin .
 4. Devam etmek için "Yeni uygulamayı tamamla"ya basın. Daha önce başlattığınız bir uygulamayı tamamlamaya devam etmek istiyorsanız, “ Önceden tamamlanmış uygulamayı aç ”a basın . Daha önce tamamlanmış bir uygulamayı düzenlemek, görüntülemek veya yazdırmak için aynı düğmeye basın.
 5. Sağ üst köşede görebileceğiniz başvuru formunun numarasını kaydedin. Oturumunuz zaman aşımına uğrarsa, başvuruyu tamamlamaya devam etmek için bu numaraya ihtiyacınız olacaktır. Başvurunuzun taslağını kaydetmek için “ Taslağı kaydet ” seçeneğini kullanın.
 6. Her sayfada uygulama hakkında net talimatlar vardır. Onlara dikkat edin.
 7. “ * ” sembolü ile işaretlenmiş alanların doldurulması zorunludur.
 8. Vize başvuru formunuzu yazdırın.
 9. Formun üzerine yapıştırıcı ile vesikalık bir fotoğraf yapıştırın. Fotoğraf 6 aydan eski olmamalıdır; tarih ve formu uygulamaya imzalayın.

Rusya Vizesi gerekli belgeleri toplayın

Rusya vizesi için gerekli evrakları toplayarak Rusya vize başvurusuna devam edin . Her vize için gerekli standart belgeler şunlardır:

 • Basılı başvuru formu.
 • Geçerli pasaportunuz .
 • Yakın tarihli bir Rus vize fotoğrafı . Başvuru formuna yapıştırılmıştır.
 • İkamet kanıtı . Kendi ülkeniz olmayan en az 90 gündür ikamet ettiğiniz bir ülkeden başvuruyorsanız.
 • Son üç aya ait banka hesap özetleri .
 • Vize desteği (Davetiye) . Bu makalede yukarıda açıklandığı gibi.
 • Sağlık Sigortası . Yalnızca AB ülkeleri, İran, İzlanda, İsrail, Lihtenştayn, Monako, Norveç ve İsviçre vatandaşlarından istenmektedir.

Ayrıca seyahatinizin amacına göre ek belgeler sunmanız gerekecektir. Uyruğunuza göre ek belgeler de sunmanız gerekebileceğini unutmayın.

Rusya Konsolosluğu/Rusya Vize İşlem Merkezine Şahsen Başvurun

Vize kabulü için gerekli belgeleri Rusya konsolosluğuna veya Rusya'yı temsil eden vize merkezine ibraz etmeniz gerekecektir. Başvurunuzu Rusya Büyükelçiliği Konsolosluk bölümünde yapacaksanız önceden randevu almanız gerekmektedir. Başvuru merkezleri ise ön başvuru kabul etmektedir. Yani randevu zorunlu değildir.

Başvuranların çoğunun bir görüşmeye katılması zorunlu değildir. Yine de, elçilik gerekli görürse, başvurunuzu yaptıktan sonra bir görüşmeye davet edilebilirsiniz.

Rusya vize ücretini ödeyin

Konsolosluk bölümlerinde vize ücretini ödemeniz gerekecektir. Elçiliklerin çoğu yalnızca banka kartlarıyla yapılan ödemeleri kabul eder. Ancak, bazıları da nakit kabul eder. Bunu kendi ülkenizdeki Rus büyükelçiliği ile kontrol etmelisiniz.

Ücretlerin iade edilmediğini unutmayın. Sen edebilirsiniz Rus vize masrafları için buraya göz atın !

Rus vizenizi alın

Rusya büyükelçiliği başvurunuz hakkında karar verdikten sonra davanızla ilgili bir bildirim alacaksınız. Size vize verirlerse, pasaportunuzda bir vize etiketi olacaktır. Çıkartma, sizinle, vizenizle, izin verilen kalış süresiyle ve davet edenle ilgili bilgileri içerir.

Rus göçmenlik kartını alın

Pasaportunuzdaki vize etiketi ile Rusya'ya özgürce seyahat edebilirsiniz. Yine de, tamamlamanız gereken bazı prosedürler var.

Rusya'nın giriş kapısına vardığınızda sınır polisi size bir göçmen kartı verecektir. Kart, her ikisini de doldurmanız gereken iki özdeş bölümden oluşur. Sınır polisi, kartın bir bölümünü tutar. Diğerini de yanına almalısın. Daha sonra ayrılırken bu kartı sınır polisine iade etmeniz gerekecektir.

Rusya vizenizi kaydedin

Rusya'da 7 gün veya daha fazla kalacaksanız, vizenizi kaydetmeniz gerekecektir. Rusya'ya vardığınızda vizenizi kaydettirmek için 7 iş gününüz var. Vize kaydetmenin iki yolu vardır:

 • Kaldığınız otel aracılığıyla . Otelde kalıyorsanız, otel vizenizi kendisi kaydedecektir.
 • Özel bir evin sahibi aracılığıyla. Özel bir evde kalıyorsanız, sizi bir polis karakoluna veya postaneye kaydettirmesi gereken Rus ev sahibidir. Ev sahibinizin bunu yapmak için pasaportun ilk sayfasının, vizenin ve göçmenlik kartının bir kopyasına ihtiyacı olacaktır.

Rusya vize rejimi için yazımızı okuyabilirsiniz

Bu işlem için küçük bir ücret ödemeniz gerekebileceğini unutmayın.

vize iletsim

Rusya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? sayfasını ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir