Rusya Vize
Rusya Vize
Merhabalar! Rusya Vize sayfamıza Hoşgeldiniz. Rusya vizesi istiyor mu? Rusya ’ya vize var mı? Rusya vizesi nasıl alınır?  Sizler için bütün bilgileri yazdık. Eğer Rusya’ya vize almak istiyorsanız bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

[box type="shadow" align="" class="" width=""]TELEFON 0545 571 7 571     E-mail: info@kocakvize.com[/box]

Rusya Vizesi

Rusya vizesi Türk vatandaşlarının Rusya ziyaretleri sırasında alması gereken izin belgesidir. Kişilerin ziyaret amaçlarına göre farklı türleri bulunsa da özel pasaport sahibi olan kişilerin dışında kalan herkesin vize alması zorunludur. Rusya vizesi almak isteyen vatandaşların bazı koşulları yerine getirmesi ve özellikle başvuru sürecinde istenen belgeleri eksiksiz tamamlaması ve başvurması gerekir.

Rusya’ya Vize Var Mı?

Rusya’ya vize var mı daha doğrusu Rusya ziyaretlerinizde vize zorunluluğu var mı sorusu çok sorulur. Bunun nedeni 1 Ocak 2021 öncesinde, Rusya ve Türkiye arasında imzalanan anlaşma sebebiyle 30 günden kısa seyahatler için vize muafiyeti bulunmaktaydı. Bu yüzden de birçok kişi bu muafiyetin devam ettiğini ve Rusya ziyaretlerinde vize alma zorunluluklarının olmadığını düşünebilir. Ancak ne yazık ki yeni düzenleme ile birlikte Rusya ziyaretleriniz için vize almanız gerekir.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vize işlemleri doğru ve eksiksiz tamamlandığında, vize almamanız için hiçbir sebep yoktur. Vize almak için ilk olarak yapmanız gereken ise, vize başvurusunda bulunmaktır. Rusya vize başvurusu için, Rusya Konsolosluğu tarafından görevlendirilen vize merkezlerini tercih edebilirsiniz. Başvuru için ayrıca vize danışman desteği veren kurumlardan da destek alabilirsiniz. Rusya vizesini diğer ülkelerden ayıran en önemli fark, randevusuz işlem yapılmasıdır. Rusya için vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin, gerekli evrakları tamamlayıp direkt olarak yetkili vize başvuru merkezlerine teslim etmesi gerekir. Başvuru sırasında aracı kurumlar tercih edilse de vize başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağına Rusya Diplomatik temsilcilikler karar verecektir.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Rusya vizesi için gerekli evraklar tamamlanarak, eksiksiz bir şekilde başvuru merkezlerine teslim edilir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması ve herhangi bir aksilik yaşanmaması için hangi evrakların gerekli olduğundan emin olmanız gerekir. Vize başvurusu için gerekli evraklar şöyledir:
 • Vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vizenin bitiş tarihinden itibaren geçerliliği olan pasaport
 • 2 tane biometrik resim
 • Türkiye’de bulunan yabancı vatandaşlar için T.C ikamet izni
 • Rusya’dan çalışma veya misafirlik için izin
 • Kişinin seyahatinin bitiminde Türkiye’ye döneceğini kanıtlayan belge
 • Türkiye’de nasıl geçindiğine ve geçim durumuna göre belgeler
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılandığına göre belge
Yukarıda belirttiğimiz evraklar, standart olarak Rusya vizesi için gerekli belgelerdir. Başvurduğunuz vize türüne göre farklı belge ve evraklarda talep edilebilir.

Rusya Vize Türleri

Rusya’ya farklı seyahat amaçları ile gidilebildiği için doğal olarak başvurulan vize türleri de değişiklik göstermektedir. Rusya turist vizesi en çok tercih edilen ve başvurulan vize türlerinden biridir. Her ülkede olduğu gibi Rusya’da da turistik vize başvuru süreci çok daha hızlı ve kolay sonuçlanmaktadır. Rusya için başvurulan diğer vize türleri de şöyledir:
 • Rusya ticari vizesi
 • Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Rusya özel vize
 • Rusya eğitim vizesi
 • Rusya transit vizesi
 • Rusya öğrenci vizesi
Rusya oturma izni genel olarak çalışma ve ticaret vizesine başvuran vatandaşlardan talep edilen bir izindir.

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya da çalışma izni almak ve burada çalışmak isteyenlerin başvurması gereken vize türü çalışma vizesidir. Rusya’da yer alan firmalarda çalışmak isteyen kişilerin, bunu yapabilmesi için önce çalışma vizesi alması sonrasında da oturma iznine başvurması gerekir. Bu vize için kişilerin bireysel olarak Rusya Konsolosluğuna başvurması gerekir. Bu alanda yetkili kurumlar, Rusya İstanbul Başkonsolosluğu ve ayrıca Rusya Ankara Büyükelçiliği’dir. Rusya çalışma vizesi için gerekli evraklar şöyledir:
 • Rusya’da bulunan noterden onaylı diploma fotokopisi
 • Sağlık sigortası
 • Firmadan davetiye mektubu
 • Kişinin Rusya’da çalışacağı alanla ilgili olarak yeterlilik belgesi
Bunların yanı sıra klasik vize başvurusu için talep edilen belgeler yer almalıdır.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya vize başvurusu için sizlerden talep edilen evrakları toplamanız ve vize başvuru merkezlerine başvurmanız gerekir. Vize başvuru işlemlerinde herhangi bir sorun yaşamamak ve kısa sürede vizenizin onaylanması için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Vize başvuru sonucunuz kabul edildiğinde istediğiniz gibi Rusya ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurularında önceden randevu almanıza gerek olmadığı için direkt olarak sizlerden istenen evrakları tamamlayıp, başvuruda bulunabilirsiniz.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rus vizesi genel olarak ortalama 4-10 gün içinde sonuçlanan bir vizedir. Tabi vize başvurularının yoğun olduğu dönemlerde, resmî tatillerde ve olağanüstü hallerde vize başvuru süreci uzayabilir. Turizm amacıyla ülkeyi ziyaret ediyorsanız veya da belirlediğiniz tarihte mutlaka ülkede olmanız gerekiyorsa, seyahatinizden 2 hafta öncesinde başvurmanız çok daha iyi olacaktır. Böylece yaşanan herhangi bir aksilikten etkilenmemiş olabilirsiniz. Moskova vize işlemlerinde bazen mülakat istenmesi söz konusu olur. Bu tamamen konsolosluğun inisiyatifinde olan bir durumdur. Rusya’ya acil gitmesi gereken kişiler, bunun nedenini belirttikleri zaman ayrıca ekspres vize uygulaması yapılır. Ortalama 3 iş günü içinde vizeniz onaylanır. Bu vizenin onaylanması ve çıkarılması için çok acil bir durumun söz konusu olması ve bunun konsolosluğa kanıtlanması gerekir. herkesin kolay bir şekilde başvurup, alabileceği bir vize değildir.

Rusya Vizesi Nereden Alınır?

Rusya Vizesi Nereden Alınır Rusya vizesi nereden alınır sorusu bazen kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü diğer ülkelerde olduğu gibi randevu alma ve direkt merkeze başvuruda bulunma söz konusu olmadığından birçok kişi de vizeyi nereden alacaklarını şaşırabilir. Rusya vizesi için yetkilendirilmiş vize merkezleri vardır. Rusya vize merkezi olarak görev alan kurumlar, sizlerden evraklarınızı teslim alır ve sizin adınıza başvuruda bulunur. Sonrasında vize başvurunuzun onaylanması, Rusya konsoloslukları ve büyükelçilikleri tarafından gerçekleştirilir. Yani temel de sizlere vizeyi Rusya diplomatik temsilciliklerdir.

Rusya Vize Ücreti

Rusya vize ücreti başvurulan vize türüne göre değişiklik gösterir. Her zaman için eğitim ve turistik vizeler çok daha uygundur. Çalışma ve ticaret vizelerinde, ülkede kalınacak süre daha fazla olduğundan, vize ücretleri de biraz yüksek olabilir. Vize başvurusu sırasında ödeme yaptığınıza dair dekontunuz yer almazsa, vize başvurunuzun onaylanması mümkün değildir. Bu yüzden de Rusya vize fiyatları hakkında detaylı bilgi almalı ve mutlaka ücretin ödenmesi işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlamalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar
Rusya vizesine başvuracak olan Türk vatandaşlarının, Rusya seyahatlerinin bitiminden itibaren 6 ay daha süresinin olması gerekir.

Rusya’ya Giderken Alınması Gerekenler

 • Pasaport
 • Aşı Kartı
 • Gidiş-Dönüş Uçak bileti rezervasyon
 • Otel rezervasyon
 • Hava durumuna göre hazırlanmış giysiler
 • Firma tanıtım belgeleri
 • Fotoğraf makinesi
 • Kimlik kartı, ehliyet
 • Yurtdışı çıkış pulu
 • Bavulunuzun ağırlığı 32 kg geçmesin
 • Kartvizit katalog vb.
 • İlaçlarınız
 • Elektronik aletler(şarj kablosu, usb bellek, power bank, laptop vb. )

İyi yolculuklar! Vize Sahipleri İçin Notlar!

Vize etiketinizdeki bilgilerde herhangi bir hata oluşmadığı takdirde, seyahatinize hiçbir engel yoktur. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize etiketindeki bilgileri lütfen kontrol ediniz. Hatalı bilgilerin düzeltilebilmesi ve vizenin yeniden tanzim edilebilmesi için hatalı bilgileri derhal Vize Acentasına bildiriniz! Yanlış  yada eksik bilgi için info@kocakvize.com mail adresimize yazınız. Bizim iletişime geçebilirsiniz Rusya Vize sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir