Cibuti e Vize (Djibouti eVisa)
Cibuti e Vize (Djibouti eVisa)
Cibuti e Vize (Djibouti eVisa), sahibinin Cibuti Cumhuriyeti'ne giriş ve belirli bir süre için ülkede kalma yetkisine sahip olduğunu onaylayan bir belgedir. Genellikle bir havaalanı veya sınır karakolu olan ülkeye giriş noktasında verilen vizenin yerini alır. Başvuru sahipleri, gerekli bilgileri sağladıktan ve çevrimiçi ödeme yaptıktan sonra vizelerini elektronik olarak alabilirler. Başvuru onaylandıktan sonra, Cibuti e-Vize başvuru sahibine e-posta yoluyla gönderilir.

Cibuti e Vize

Başvuru sahiplerinin Cibuti e-Vizelerini yazdırmaları ve Cibuti Cumhuriyeti'ne seyahat ederken her zaman pasaportlarıyla birlikte bulundurmaları gerekmektedir. eVisa yalnızca seyahat amacı turizm, ticaret veya transit ise geçerlidir. Çalışma ve eğitim gibi diğer amaçlar, elçiliklerde veya konsolosluklarda alınan geleneksel bir vize gerektirir. eVisa, geleneksel vize gibi, Cibuti Cumhuriyeti'ne girişi garanti etmez. Sınır yetkilileri nadir durumlarda girişi reddedebilir.

Cibuti Online Vize

Cibuti online vize Cibuti’ye seyahat edecek olan yabancı ülke vatandaşları için verilen bir tür elektronik izin belgesidir. Cibuti’ye yapacakları seyahatlerde umumi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının elektronik vize almaları gerekmektedir. Resmi pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 90 güne kadar yapacakları seyahatlerde vizeden muaftır. Resmi pasaport, hizmet pasaportu, diplomatik pasaport ve hususi pasaportları ifade etmektedir. Bu pasaport türlerine sahip kişiler Cibuti’ye vizesiz seyahat edebilmektedir. Cibuti vize uygulamaları arasında yer alan Cibuti elektronik vize dış temsilciliklerden alınan, pasaportlara etiket olarak basılan vizelere alternatif olarak uygulanan bir vize türüdür. Ülkeye giriş yapabilmek için umumi pasaport sahiplerinin alması gerekmektedir. Cibuti vizesi 30 günlük seyahat hakkı tanıyan bir vizedir. Turistik ya da ticari amaçlar dışında elektronik vize ile seyahat edilmesi söz konusu değildir. Eğitim, çalışma ya da araştırma gibi özel amaçlı seyahatler için dış temsilciliklere başvuru yapılması gerekmektedir. Elektronik vize başvurusu oldukça pratik ve değerlendirilmesi de hızlıdır. Genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Onaylanan Cibuti online vize ülkenin e-vize sistemi tarafından kişiye iletilmektedir.

Cibuti E-vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cibuti online başvuru sistemi ile elektronik vize alınması mümkündür. Seyahat edecek herkes için ayrı bir başvuru oluşturulması gerekmektedir. Başvuru, elektronik İngilizce başvuru formunun doldurulması, gerekli belgelerin sisteme yüklenmesi ve ödeme yapılması olarak 3 aşamada tamamlanmaktadır. Cibuti vize ücreti dış temsilcilikler tarafından belirlenmektedir. Başvuru formunun hatasız bir şekilde doldurulması son derece önemlidir. İstenen dokümanların taramalarının, PDF formatındaki dosyaların başvuruda sunulması gerekmektedir. Özellikle pasaport bilgileri ve kişisel bilgilerde yapılacak olan herhangi bir hata başvurunun olumsuz sonuçlanmasına sebep olacaktır. Ödemenin yapılması ile başvuru tamamlanmaktadır. Onaylanan vize, konsolosluk tarafından mail yoluyla iletilmektedir. Seyahat edecek kişinin elektronik vize çıktısını seyahat esnasında yanında bulundurması gerekmektedir. Cibuti vize başvuru formu ve başvuru evraklarına ilişkin detaylı bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz.

Cibuti Vize İstiyor Mu? Cibuti'ye Vize Var Mı?

Cibuti vize istiyor mu? Cibuti vize var mı? Cibuti vize gerekiyor mu? Cibuti vize ister mi? Cibuti yeşil pasaporta vize istiyor mu? Cibuti ya vize var mı? Cibuti vize gerekiyor mu? Bütün bu soruların cevapları EVET. Cibuti'ye gidecek tüm Türk vatandaşları vize almaları gerekmektedir. Türkiye vatandaşları vizeye tabidir. Cibuti’ye seyahat gerçekleştirmek isteyen; Tüm pasaport sahipleri vizeye tabidir. Bordo (Umuma Mahsus), Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, seyahatleri öncesinde Cibuti vizesi almaları gerekmektedir. Ancak Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip Türk vatandaşları en fazla 90 günü geçmemek şartıyla vize muafiyetine sahiptirler.

Cibuti E-Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Cibuti Vize Türleri

Elektronik Vize Başvurusunda Gerekli Olan Belgeler

En az;
 • 6 ay geçerli pasaport
 • uçuş rezervasyonu (veya diğer olası ulaşım araçları)
 • konaklama adresi (Otel veya ev sahibinizde)
 • davet mektubu (kuruluş veya ev sahibi ile irtibatları)
 • kredi kartı (Visa , Mastercard veya American Express).

Sorular ve Cevaplar

E-Vize Kaç Günde Sonuçlanır?

eVizeniz genellikle başvurunuzu tamamladığınız ve karar unsurlarının karşılandığı tarihten itibaren 72 iş saati içinde size e-posta ile gönderilecektir. Cibuti Cumhuriyeti'nde hafta sonu günleri Cuma ve Cumartesi'dir.

eVize Başvurum Reddedilirse Para İadesi Yapılır mı?

Vize ücretleri idari ücretlerdir. Bu nedenle, eVizenizin verilmemesi durumunda size geri ödeme yapılmayacaktır.

Cibuti e-vize için Kaç Gün Öncesinden Başvuru Yapmam Lazım?

Seyahatinizden en geç 72 saat önce e-Vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak seyahatinizden en az bir hafta önce başvurmanız tavsiye edilir.
 1. e-Vize nedir?
 E-Vize, sahibinin Cibuti Cumhuriyetine giriş ve belirli bir süre kalış yetkisine sahip olduğunu onaylayan bir belgedir. Genellikle bir havaalanı veya sınır kapısı olan ülkeye giriş noktasında verilen vizenin yerini alır. Başvuru sahipleri, gerekli bilgileri sağladıktan ve ödemeyi online olarak yaptıktan sonra vizelerini elektronik olarak alabilirler. Başvuru onaylandıktan sonra, e-Vize başvuru sahibine e-posta ile gönderilir. Adayların e-Vizelerini yazdırmaları ve Cibuti Cumhuriyeti'nde seyahat ederken her zaman pasaportlarıyla birlikte bulundurmaları gerekmektedir. e-Vize yalnızca seyahatin amacı turizm, iş veya transit ise geçerlidir. Çalışma ve eğitim gibi diğer amaçlar, elçiliklerde veya konsolosluklarda geleneksel bir vize alınmasını gerektirir. e-Vize, geleneksel vize gibi, Cibuti Cumhuriyeti'ne girişi garanti etmez. Sınır yetkilileri nadir durumlarda girişi reddedebilir.
 1. e-Vize’ya başvurmak için neye ihtiyacım var?
En az 6 ay geçerli bir pasaporta, bir uçak rezervasyonuna (ya da mümkün olan bir başka ulaşım aracı), bir konaklama adresine (otelin ya da kalınacak ev sahibinin), davetiye mektubu (bir kuruluştan ya da iletişim bilgileriyle birlikte davet eden kişiden) ve bir kredi kartına (visa, Mastercard ya da American Express).
 1. e-Vize’nın avantajları nelerdir?
Cibuti Vizesi Nasıl Alınır? e-Vize’nızı internet bağlantısı olan herhangi bir yerden kolaylıkla alabilirsiniz. Dahası geleneksel vize başvuru işlemlerinden geçmenize gerek kalmaz. Ayrıca varış sürecinizi de kolaylaştırır.
 1. Kimler e-Vize talebinde bulunabilir?
Cibuti Cumhuriyeti'ne seyahat etmek isteyen herhangi bir kişi, seyahat nedeni aile ziyareti, turizm veya iş olduğu sürece e-Vize almaya hak kazanır. Transit durumdaysanız da e-Vize talebinde bulunabilirsiniz. Diplomatik, hizmet veya resmi pasaport sahibi iseniz veya nezaket vizesi almaya uygun bir programın parçasıysanız ve resmi çerçevede seyahat ediyorsanız vizeden muaf olabilirsiniz. Lütfen size uygun olan programı inceleyiniz. Diğer herhangi bir nedenle, vize başvurusunda bulunmak için en yakın Cibuti Cumhuriyeti Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğuna gitmeniz gerekir.
 1. Başvurumda bahsedilen tarihte Cibuti Cumhuriyetine girmek zorunda mıyım?
    e-Vize’nın geçerliliği başvurunuzda belirttiğiniz tarihte başlar. Bu geçerlilik süresi içinde herhangi bir tarihte Cibuti Cumhuriyeti’ne giriş yapabilirsiniz.
 1. Seyahat tarihim değişirse e-Vize’daki tarihi değiştirebilir miyim?
    Hayır. e-Vize’nızı geçerlilik süreniz içinde kullanmazsanız, başka bir e-Vize talep etmeniz gerekir
 1. e-Vize güvenli midir?
Cibuti Cumhuriyeti, e-Vize web sitesine girilen kişisel bilgileri üçüncü şahıslara satmayacak, kiralamayacak veya ticari amaçlarla kullanmayacaktır. e-Vize sürecinin her adımında elde edilen veriler yüksek güvenlik koşullarında saklanmaktadır. Elektronik ortamda düzenlenen ve yazdırılan e-Vize tamamen başvuru sahibinin sorumluluğundadır. Bu bilgilerin bir şekilde üçüncü şahısların elinde olması durumunda sorumluluk da başvuru sahibine aittir. Başvuru sahibine ilişkin e-Vize üzerindeki barkodda saklanan bilgiler, Cibuti Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından şifrelenir ve elektronik olarak imzalanır. Bu bilgilerin içeriğine erişim sadece Cibuti Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlara verilmektedir.
 1. Refakatçilerim için de ayrı bir e-Vize’ya ihtiyacım var mı?
Evet, her bir ziyaretçi kendine ait e-Vize’ya sahip olmalıdır.
 1. e-Vize iade edilebilir mi?
Hayır. e-Vize’nız kullanmasanız bile iade edilmeyecektir.
 1. e-Vize ile çoklu giriş yapabilir miyim?
     Hayır, e-Vize sadece tek bir giriş için geçerlidir.
 1. E-Vizemdeki bazı bilgiler pasaportumdaki bilgilerle eşleşmiyorsa Cibuti Cumhuriyeti'ne girebilir miyim?
Hayır, bunu yapamazsınız. e-Vize elektronik olarak bir yolcunun pasaportuyla ilişkilendirilir. Bu nedenle, Cibuti Cumhuriyeti'ne e-Vize için başvurduğunuz pasaportla girmelisiniz. Aksi takdirde, e-Vize’nız geçersiz olacaktır. Cibuti Kapıda Vize
 1. Cibuti Cumhuriyeti’nde vizemin izin verdiğinden daha uzun süre kalmak istiyorum. Ne yapmalıyım?
Cibuti Cumhuriyeti'nde e-Vize’nızın izin verdiğinden daha fazla kalmak istiyorsanız, kalma izni için yerel polis teşkilatlarına başvurmanız gerekir. Lütfen e-Vize'nın yalnızca turizm ve ticari amaçlarla düzenlendiğini unutmayın. Diğer vize türleri (çalışma vizesi, öğrenci vizesi vb.) başvuruları Cibuti büyükelçilikleri ve konsoloslukları aracılığıyla yapılmalıdır. Vizenizin süresini aşarsanız, para cezası ödemeniz ve bir süre Cibuti Cumhuriyeti'ne sınır dışı edilme veya seyahat yasağı ile karşı karşıya kalmanız gerekebilir.
 1. e-Vize’nın sitesinde kredi kartıyla ödeme yapmak güvenli midir?
Site yüksek güvenlik standartlarına sahiptir. Fakat, internet bağlantınız ya da bilgisayarınızdan kaynaklanan herhangi bir güvenlik probleminden sorumluluk almıyoruz.
 1. Başvurumu tamamladım. e-Vize’mın bana mail olarka gönderilmesi ne kadar sürer?
e-Vize genellikle başvurunuzu tamamladığınız ve karar unsurlarının yerleştiği tarihten itibaren 72 saat içinde size e-posta ile gönderilecektir. Cibuti Cumhuriyeti'nde hafta sonu günleri Cuma ve Cumartesi'dir.
 1. e-Vize’m kabul edilmediğinde ne yapmalıyım?
Eğer e-Vize’nızın kabul edilmediğine dair bir mail alırsanız, en yakın Cibuti Cumhuriyeti elçiliğiyle ya da konsolosluğuyla iletişime geçiniz.
 1. e-Vize başvurum reddedilirse bana geri ödeme yapılacak mı?
    Vize ücretleri idari bir ücrettir. e-Vize’nız verilmediğinde iadesi yapılmaz.
 1. Ziyaretimden kaç gün önce vize başvurusunda bulunmalıyım?
e-Vize’ya ziyaretinizden 72 saat önce başvurabilirsiniz. Ancak ziyaretinizden 1 hafta önce başvurmanız ve Cibuti Cumhuriyeti’nin hafta sonu günlerini (Cuma ve Cumartesi) dikkate almanız önerilir.
 1. Cibuti Cumhuriyeti büyükelçiliğine (veya başkonsolosluğuna) vize başvurusunda bulundum. İsteğim üzerine bir güncelleme almak istiyorum. Bu site üzerinden bilgi alabilir miyim?
Hayır, başvurunuz hakkında bilgi almak için söz konusu büyükelçilik (başkonsolosluk) ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
 1. Bir e-Vize başvurumda verdiğim bazı bilgilerin pasaportumla eşlemediğini öğrendim. Ödemeyi yaptım ve şimdi yanlış bilgi içeren bir e-Vize’m var. Geri ödeme alabilir miyim?
Hayır. Hatalardan başvuran kişi sorumludur.
 1. e-Vize başvurusunda bulunmak istemiyorum. Yine de havaalanında vize alabilir miyim?
Hayır, 1 Mayıs 2018 tarihinden itibaren herhangi bir havaalanında ve sınır noktasında hiçbir şekilde vize verilmemektedir.
 1. Kredi ya da banka kartım yok. e-Vize’yı ödemek için başka bir yöntem var mı?
Hayır, sadece kredi ve banka kartıyla ( sadece Mastercard, Visa ve American Express) ödeme yapabilirsiniz. Ancak, kart sizin adınıza olmak zorunda değildir.
 1. Ödeme yapamıyorum. Ne yapmalıyım?
Lütfen kartın "MasterCard", "Visa" veya "American Express" (Amex) olduğundan (sizin adınıza olması gerekmez), 3D Secure sistemine sahip olduğundan ve uluslararası işlemlere açık olduğundan emin olun. Kartınız tüm bu özelliklere sahipse ve hala ödemeyi yapamıyorsanız başka bir zaman veya başka bir kartla ödemeyi deneyebilirsiniz. Sorun devam ederse bankanızla iletişime geçebilirsiniz. Hala başarılı olamadıysanız, lütfen Cibuti e-Vize sayfasından yetkililere ulaşın.
 1. “Kişisel Bilgiler” kısmında diğer ismimi yazmak için alan bulamadım. Diğer ismimi nereye yazayım?
     Diğer isminiz boşluk bırakarak “İlk isminiz” yazan kutuya yazınız.
 1. Faturamdaki adresin e-Vize’m deki adresten farklı olmasını istiyorum. Bu mümkün müdür?
 Evet, faturanızda belirttiğiniz adres ödeme yaparken belirttiğiniz adrestir. Bu nedenle, e-Vize’nızdan farklı olabilir.
 1. CVV / CVC / CVC2 numarası ne anlama geliyor?
Visa ve MasterCard için CVV / CVC / CVC2, kartınızın arkasındaki imza şeridinde (Visa, Mastercard) basılı numaranın üç hanesi veya American Express'inizin önündeki dört rakamdır.
 1. Çocuğum pasaportuma kayıtlı. Onun için de ayrı bir e-Vize başvurusunda bulunmam gerekiyor mu?
    Evet, lütfen başvuru yaparken çocuğunuzun kimlik ve pasaport bilgilerini kullanınız.
 1. e-Vize’nın maliyeti nedir? 
 e-Vize’nın maliyeti türüne göre farklılık göstermektedir; transit vize (1 günden 14 güne kadar) 12$ kısa süreli vize (15 günden 90 güne kadar) 23$ tutacaktır.
 1. e-Vize’m ne kadar süreyle geçerli olacak?
e-Vize’nın geçerlilik süresi Cibuti Cumhuriyeti'ne giriş yaptığınız tarihte başlayacaktır. Geçerlilik süresinin konaklama süresinden farklı olduğunu lütfen unutmayın. Kalış süreniz, e-Vize’da belirtilen süreyi aşamaz.
 1. Havalimanından çıkmasam bile transit vizeye ihtiyacım var mı?
     Hayır, transit bölgeden ayrılmamanız durumunda transit vizeye ihtiyacınız yoktur.
Cibuti e vize sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim. İletişim kurmak için tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir