Amerika Ziyaretçi Vizesi
Amerika Ziyaretçi Vizesi
Merhabalar! Amerika Ziyaretçi vizesi sayfamıza hoşgeldiniz.  Herkesin gitmek için hayalini kurduğu ülkelerden bir tanesi Amerika. Vize sürecine geldiği zaman herkesin zorlandığı ve danışmanlık almadan yapamadığı bir ülkedir. Sizlere Amerika vizesi nasıl alınır? Amerika vize başvurusu nasıl yapılır? Amerika vizesi hakkında detaylı bilgileri sizin için yazdık.

Amerika Ziyaretçi vizesi

Genel bakış

Genel olarak, Amerika Birleşik Devletleri'ne girmek isteyen yabancı bir ülkenin vatandaşı, önce geçici bir konaklama için göçmen olmayan bir vize veya daimi ikamet için bir göçmen vizesi almak zorundadır. Ziyaretçi vizeleri, Amerika Birleşik Devletleri'ne geçici olarak iş için (vize kategorisi B-1), turizm için (vize kategorisi B-2) veya her iki amacın bir kombinasyonu için (B-1/B-2) girmek isteyen kişiler için göçmen olmayan vizelerdir. ). Ziyaretçi vizesi ile izin verilen faaliyetlere bazı örnekler:

İşletme (B-1)

 • İş ortaklarıyla görüşün
 • Bilimsel, eğitimsel, profesyonel veya ticari bir kongre veya konferansa katılın
 • Bir emlak yerleşin
 • Bir sözleşme müzakere etmek

Turizm (B-2)

 • Turizm
 • tatil (tatil)
 • Arkadaşlarınızla veya akrabalarınızla ziyaret edin
 • Tıbbi tedavi
 • Kardeşlik, sosyal veya hizmet kuruluşlarının ev sahipliği yaptığı sosyal etkinliklere katılım
 • Amatörlerin müzik, spor veya benzeri etkinliklere veya yarışmalara katılımı, eğer katılım için ücret almıyorsa
 • Bir dereceye kadar kredi için değil, kısa bir eğlence kursuna kayıt (örneğin, tatildeyken iki günlük bir yemek kursu)

Ziyaretçi Vizelerinde İzin Verilmeyen Seyahat Amaçlı

Bunlar, farklı vize kategorileri gerektiren ve ziyaretçi vizesi sırasında yapılamayan bazı faaliyetlere örnektir:
 • Ders çalışma
 • İş
 • Ücretli performanslar veya ücretli bir izleyici önünde herhangi bir profesyonel performans
 • Bir gemi veya uçakta mürettebat üyesi olarak varış
 • Yabancı basında, radyoda, filmde, basılı gazetecilikte veya diğer bilgi ortamlarında çalışmak
 • Amerika Birleşik Devletleri'nde daimi ikamet
Doğum turizmi için de ziyaretçi vizesi verilmeyecektir (çocukları için ABD vatandaşlığı elde etmek için Amerika Birleşik Devletleri'nde doğum yapmak için yapılan seyahat).

Nasıl Başvurulur

Vize başvurusu için birkaç adım vardır. Bu adımların sırası ve bunları nasıl tamamladığınız ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna göre değişebilir. Lütfen ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu web sitesindeki talimatlara bakın.

Çevrimiçi Vize Başvurusunu Tamamlayın

 • Çevrimiçi Göçmen Olmayan Vize Başvurusu, Form DS-160 – DS- 160'ı tamamlama hakkında daha fazla bilgi edinin . Yapmanız gerekenler: 1) çevrimiçi vize başvurusunu tamamlamalı ve 2) görüşmenize getirmek için başvuru formu onay sayfasını yazdırmalısınız.
 • Fotoğraf – Çevrimiçi Form DS-160'ı doldururken fotoğrafınızı yükleyeceksiniz. Fotoğrafınız, Fotoğraf Gereksinimlerinde açıklanan formatta olmalıdır .

Görüşme Planla

Aşağıdaki belirli sınırlı istisnalar dışında, vize başvuru sahipleri için mülakatlar genellikle gereklidir. Konsolosluk memurları herhangi bir vize başvuru sahibi ile görüşme talep edebilir.
Yaşınız varsa: Sonra bir röportaj:
13 ve daha genç Genellikle gerekli değildir
14-79 Gerekli (yenilemeler için bazı istisnalar)
80 ve üzeri Genellikle gerekli değildir
Yaşadığınız ülkedeki ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan vize görüşmeniz için bir randevu almalısınız  . Görüşmenizi başka bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunda planlayabilirsiniz, ancak yaşadığınız ülke dışında vize almaya hak kazanmanın daha zor olabileceğini unutmayın. Mülakat randevuları için bekleme süreleri konuma, mevsime ve vize kategorisine göre değişiklik gösterir, bu nedenle vizenize erken başvurmalısınız. Başvuracağınız yerin mülakat bekleme süresini gözden geçirin:

Randevu Bekleme Süresi

ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğundaki göçmen olmayan vize görüşme randevusu için tahmini bekleme süresini kontrol edin.
[box type="shadow" align="" class="" width=""]Not: Elçilik ve Konsoloslukların yüz yüze görüşme şartının kaldırıldığı vize davaları için ayrı bir süreci olabilir. Genel olarak bu durumlar için bekleme süreleri daha kısadır, ancak bunlar aşağıdaki tabloda yansıtılmamıştır. Davanızın yüz yüze görüşmeden feragat etmeye uygun olup olmadığını belirlemek için lütfen Büyükelçilik veya Konsolosluk web sitesini kontrol edin.[/box] Bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu seçin:
Ankara
Göçmen Olmayan Vize Türü Randevu Bekleme Süresi
Ziyaretçi vizesi Sadece Acil Randevular
Öğrenci/Değişim Ziyaretçi Vizeleri Sadece Acil Randevular
Diğer Tüm Göçmen Olmayan Vizeler Sadece Acil Randevular

Öngörüşme için Hazırlanın

 • Ücretler - Görüşmenizden önce ödemeniz gerekiyorsa, iade edilmeyen vize başvuru ücretini ödeyin. Vizeniz onaylanırsa, uyruğunuz için geçerliyse vize düzenleme ücreti de ödemeniz gerekebilir. Ücret bilgileri aşağıda verilmiştir:

Başvuru ücreti

Başvuru ücreti 160 $. Koçak vize hizmet bedeli 100 $. Toplam 260$ Düzenleme Ücretini görmek için uyruğunuzu seçin
 

Gerekli Belgeleri Toplayın

Vize görüşmenizden önce aşağıdaki gerekli belgeleri toplayın ve hazırlayın:
 • Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat için geçerli pasaport - Pasaportunuz , Amerika Birleşik Devletleri'nde kalış sürenizden sonra en az altı ay daha geçerli olmalıdır ( ülkeye özgü anlaşmalardan muaf tutulmadıkça).). Vizeye ihtiyacı olan her birey, pasaportunuzda listelenen aile üyeleri de dahil olmak üzere ayrı bir başvuru yapmalıdır.
 • Göçmen Olmayan Vize Başvurusu, Form DS-160 onay sayfası.
 • Mülakattan önce ödemeniz isteniyorsa başvuru ücreti ödeme dekontu .
 • Fotoğraf – Çevrimiçi Form DS-160'ı doldururken fotoğrafınızı yükleyeceksiniz. Fotoğraf yükleme başarısız olursa, Fotoğraf Gereksinimlerinde açıklanan formatta bir adet basılı fotoğraf getirmelisiniz .

Ek Belgeler Gerekli Olabilir

Başvuracağınız ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunun web sitesinde vize başvurusunun nasıl yapılacağına ilişkin talimatları inceleyin . Nitelikli olup olmadığınızı belirlemek için ek belgeler talep edilebilir. Örneğin, istenen ek belgeler aşağıdakilerin kanıtını içerebilir:
 • Seyahatinizin amacı,
 • Seyahatinizden sonra Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrılma niyetiniz ve/veya
 • Yolculuğun tüm masraflarını ödeme yeteneğiniz.
Çalıştığınıza ve/veya aile bağlarınıza ilişkin kanıtlar, seyahatinizin amacını ve ülkenize geri dönme niyetinizi göstermek için yeterli olabilir. Seyahatinizin tüm masraflarını karşılayamıyorsanız, seyahatiniz için masrafların bir kısmını veya tamamını başka birinin karşılayacağına dair kanıt gösterebilirsiniz. Not:  Vize başvuru sahipleri, ABD'li aile ve arkadaşlarından alınan güvencelerden ziyade, başvuru sahibinin ikametgahı ve yurtdışındaki bağları temelinde hak kazanmalıdır. Ziyaretçi vizesine başvurmak için davet mektubu veya Destek Beyanı gerekli değildir. Mülakatınıza bir davet mektubu veya Destek Beyanı getirmeyi seçerseniz, bunun vizenin verilmesi veya reddedilmesinin belirlenmesinde kullanılan faktörlerden biri olmadığını lütfen unutmayın.

Vize Görüşmenize Katılın

Bir konsolosluk memuru, ziyaretçi vizesi almaya hak kazanıp kazanmadığınızı belirlemek için sizinle görüşecektir. Vize almak için ABD yasaları kapsamındaki gereksinimleri karşıladığınızı kanıtlamalısınız. Başvuru sürecinin bir parçası olarak mürekkepsiz, dijital parmak izi taramaları alınır. Genellikle görüşmeniz sırasında alınırlar, ancak bu, konuma göre değişir. Vize görüşmenizden sonra konsolosluk memuru, başvurunuzun daha fazla idari işlem gerektirdiğini belirleyebilir  . Konsolosluk yetkilisi gerekli gördüğü takdirde sizi bilgilendirecektir. Vize onaylandıktan sonra vize düzenleme ücreti (uyruğunuz için geçerliyse) ödemeniz ve pasaport ve vizenin size iade edilmesi için düzenlemeler yapmanız gerekebilir.  Daha fazla bilgi edinmek için  vize işlem sürelerini inceleyin.

Amerika Birleşik Devletleri'ne girmek

Vize, yabancı bir vatandaşın ABD giriş limanına (genellikle bir havaalanı) seyahat etmesine ve Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş izni talep etmesine izin verir. Vize, Amerika Birleşik Devletleri'ne girişi garanti etmez. Giriş limanındaki İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) yetkilileri, Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş izni verme veya reddetme yetkisine sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş izniniz varsa, CBP yetkilisi bir giriş damgası veya I-94 Form, Varış/Ayrılma Kaydı kağıt sağlayacaktır. CBP web sitesini inceleyerek kabul ve giriş koşulları, gıda, tarım ürünleri ve diğer kısıtlanmış/yasaklanmış malların getirilmesiyle ilgili kısıtlamalar ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinin.

Konaklamanızı Uzatmak

Kalış Sürenizi  Uzatın ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) web sitesinde, kalış sürenizi kabul damganızda veya I-94 Formunda belirtilen tarihin ötesine uzatma talebinde bulunma hakkında bilgi edinin. Amerika Birleşik Devletleri'nden zamanında ayrılmamak, statüsünün dışında . ABD yasalarına göre, statü dışında olan kişilerin vizeleri otomatik olarak iptal edilir ( Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası Bölüm 222(g)). Statü dışı olduğu için iptal edilen herhangi bir çok girişli vize, Amerika Birleşik Devletleri'ne gelecekteki girişler için geçerli olmayacaktır. Amerika Birleşik Devletleri'nden zamanında ayrılmamak, gelecekte vize için uygun olmamanıza da neden olabilir.  Daha fazla bilgi edinmek için Vize Redleri  ve  Uygunsuzluklar ve Feragatler: Kanunları gözden geçirin  .

Durum Değişikliği

Amerika Birleşik Devletleri'ndeyken planlarınız değişirse (örneğin, bir ABD vatandaşıyla evlenirseniz veya bir iş teklifi alırsanız), ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) aracılığıyla göçmen olmayan durumunuzda başka bir kategoriye değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. . Bkz  . Göçmen Olmayan Durumumu Değiştir Daha fazla bilgi için USCIS web sitesinde. Amerika Birleşik Devletleri'ndeyken USCIS'ten bir statü değişikliği almak, yeni bir vize başvurusunda bulunmanızı gerektirmez. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrıldıktan sonra, seyahatiniz için uygun kategoride bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna yeni bir vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Ek Bilgiler

 • Ziyaretçi vizesi (B1/B2) olan bir kişinin Amerika Birleşik Devletleri'nde iş veya çalışma kabul etmesine izin verilmez.
 • Vize alacağınızın garantisi yoktur. Vizeniz olana kadar son seyahat planları yapmayın veya bilet satın almayın.
 • Süresi dolmuş bir pasaportta geçerli bir ABD vizesi hala geçerlidir. İptal edilmedikçe veya iptal edilmedikçe, vize son kullanma tarihine kadar geçerlidir. Süresi dolmuş pasaportunuzda geçerli bir vizeniz varsa, onu süresi dolmuş pasaportunuzdan çıkarmayın. Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat ve giriş için geçerli vizenizi, süresi dolmuş pasaportunuzla birlikte yeni bir geçerli pasaport kullanabilirsiniz.

Sorular ve Cevaplar

Tıbbi Tedavi için Seyahat

Amerika Birleşik Devletleri'nde tıbbi tedavi arıyorsanız, konsolosluk memuru vize görüşmenizde aşağıdakileri içerebilecek ek belgeler isteyebilir:
 • Hastalığın doğasını ve Amerika Birleşik Devletleri'nde tedaviye ihtiyacınızın nedenini açıklayan yerel bir doktordan tıbbi teşhis.
 • Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir doktordan veya tıbbi tesisten, özel rahatsızlığınızı tedavi etmeye istekli olduklarını belirten ve öngörülen tedavi süresini ve maliyetini (doktor ücretleri, hastaneye yatış ücretleri ve tüm tıbbi masraflar dahil) ayrıntılandıran mektup.
 • Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ulaşım, sağlık ve yaşam masraflarınızın ödeneceğinin kanıtı. Bu, banka veya diğer gelir/tasarruf beyanları veya gelir vergisi beyannamelerinin onaylı kopyaları (sizin veya tedavinizi ödeyen kişi veya kuruluş) şeklinde olabilir.

Kişisel veya Yurtiçi Çalışanlar için Ziyaretçi Vizeleri (B-1)

Sınırlı durumlarda işvereniniz için Amerika Birleşik Devletleri'nde kişisel veya ev çalışanı olarak çalışmak için B-1 ziyaretçi vizesine başvurabilirsiniz. İşvereniniz aşağıdaki özelliklere sahipse Amerika Birleşik Devletleri'nde ziyaretçi vizesiyle çalışabilirsiniz:
 • Daimi bir evi olan veya yabancı bir ülkede ikamet eden, ancak geçici olarak Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret eden veya ABD'ye atanan ABD vatandaşı; veya
 • Aşağıdaki göçmen olmayan vize kategorilerinden biriyle Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan yabancı bir vatandaş: B, E, F, H, I, J, L, M, O, P veya Q.
Yasal Haklar ve Korumalar broşürünü okuyarak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki haklarınız ve size sunulan koruma hakkında daha fazla bilgi edinin .

Vize yenileme

İster ilk kez başvuruyor olun, ister vizenizi yeniliyor olun, aynı başvuru sürecini kullanacaksınız (lütfen yukarıdaki Nasıl Başvurulur bölümünü inceleyin). Belirli vize sınıflarında vizelerini yenilemek isteyen bazı başvuru sahipleri, nitelikli kişilerin bir ABD konsolosluk görevlisi tarafından şahsen görüşme yapılmadan vize yenileme başvurusunda bulunmalarına olanak tanıyan Mülakat Feragati (IW) için uygun olabilir. IW'nin mevcut olup olmadığını ve uygun olup olmadığınızı belirlemek için başvuracağınız ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunun web sitesindeki talimatları inceleyin .

ABTC'm varsa vizeye ihtiyacım var mı?

Evet, Vize Muafiyet Programına hak kazanmadığınız sürece Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat etmek için yine de vizeye ihtiyacınız olacaktır  . Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) İş Seyahati Kartına (ABTC) sahip olmak vize şartlarını, vize durumunuzu veya Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat için vize sürecini değiştirmez.

Vize başvurusu yaparken ABTC'mi nasıl kullanabilirim?

Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Business Travellers Card (ABTC) sahibiyseniz, bir hızlandırılmış vize görüşme randevusu planlayabilirsiniz. Başvuracağınız elçilik veya konsolosluğun web sitesinde hızlandırılmış randevu planlama talimatlarını inceleyin   .

Bazı Denizcilik Sektörü Çalışanları için Vize Ek Açıklamaları

Bazı yabancı deniz işçileri ABD'de bir kez Ulaştırma İşçisi Kimlik Belgesi (TWIC) için başvurabilirler. Denizcilik sektörü çalışanı olarak güvenli liman bölgelerinde hizmet verecekseniz, vizenize “TWIC Mektubu Alındı” notu eklenmelidir. Vizeleri açıklanmayan işçilerin Ulaştırma Güvenliği İdaresi (TSA) tarafından TWIC'ye başvurmalarına izin verilmeyecektir. Vizenize açıklama yazılabilmesi için, işvereninizden bir TWIC'ye ihtiyacınız olduğunu ve potansiyel bir TWIC başvuru sahibi olduğunuzu açıklayan bir mektup almalısınız. Bu mektubun şablon örneğine bakın . B-1 vizesine başvurduğunuzda bu mektubu sunmalısınız. B-1 vizesi için diğer tüm uygunluk şartlarını yerine getirmelisiniz. TWIC programı hakkında tam bilgi, TSA'nın https://www.tsa.gov/for-industry/twic adresindeki web sitesinde mevcuttur. .

Vize Reddi ve Uygun Olmama

 Vize uygunsuzlukları, retler ve muafiyetler hakkında ayrıntılı bilgi için Vize Reddi'ni inceleyin  .

Bölüm 214(b) uyarınca vizem reddedildi. Tekrar başvurabilir miyim?

Evet, başvurunuzla ilgili koşulların değiştiğini düşünüyorsanız. Daha fazla bilgi için Vize Redleri'ni inceleyin   .

Yanlış beyan veya Dolandırıcılık

Maddi bir gerçeğin kasıtlı olarak yanlış beyan edilmesi veya dolandırıcılık yoluyla vize almaya çalışmak, vizenin kalıcı olarak reddedilmesine veya Amerika Birleşik Devletleri'ne girişin reddedilmesine neden olabilir. Uygunsuzlukları ve Feragatleri Gözden  Geçirin: Kanunlar .

Kanada ve Bermuda Vatandaşları

Kanada ve Bermuda vatandaşları, ziyaret, turizm ve geçici iş seyahati amacıyla Amerika Birleşik Devletleri'ne girmek için vizeye ihtiyaç duymazlar. Daha fazla bilgi için  ABD Büyükelçiliği Ottawa web sitesine ,  ABD Konsolosluğu Hamilton web sitesine  ve  CBP web sitesine bakın.. Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret eden Kanadalı ziyaretçiler için ek kaynaklar, Kanada'daki ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluğu web sitelerinde bulunabilir. Çin vatandaşları
Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında vize geçerliliğini uzatmak için imzalanan anlaşma uyarınca 29 Kasım 2016 tarihinden itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'nde 10 yıllık B1, B2 veya B1/B2 vizesine sahip Çin vatandaşlarının pasaport güncellemesi istenecek. biyografik ve diğer bilgileri her iki yılda bir web sitesi aracılığıyla veya yeni bir pasaport veya B1, B2 veya B1/B2 vizesi alırken (hangisi önce gelirse) vize başvurularından alırlar. Bu mekanizmaya EVUS - Elektronik Vize Güncelleme Sistemi denir. EVUS web sitesi şu anda www.EVUS.gov adresinde kayıtlar için halka açıktır.. CBP şu anda EVUS kaydı için bir ücret talep etmeyecektir. CBP, bir EVUS kayıt ücretinin nihai olarak uygulanmasını öngörür, ancak bir zaman çerçevesi yoktur. Ücret uygulamasına kadar yolcular EVUS'a ücretsiz olarak kayıt olabilirler. İç Güvenlik, Gümrük ve Sınır Koruma Departmanı (CBP), vize sahiplerini yıl boyunca yeni bilgilerden haberdar edecektir. Daha fazla bilgi için lütfen  www.cbp.gov/EVUS adresini ziyaret edin..‎ 根据美中双方签署的延长签证有效期的协议,自2016年11月29日起,凡持有10 年 期B1,B2或B1/B2签证的中华人民共和国护照持有人需要每两年或在获取新护照或最长有效期的B1、B2或B1/B2签证时时(以先到者为准),通过网站更新他们签证申请上的个人资料及其它信息。这个机制我们称之为EVUS –签证更新电子系统。 EVUS的登记网站www.EVUS.gov现已开放接受登记。美国海关和边境保护局(CBP)目前不会收取登记费用。美国海关和边境保护局预期EVUS登记收费最终会实施,但目前尚未落实执行时间。在收费实施前,旅客可以免费完成EVUS登记。美国国土安全部海关和边境保护局将在今年及时向签证持有人公布最新的信息。获取更多的信息,请访问www.cbp.gov/EVUS

Meksika vatandaşları

Meksika vatandaşları ve daimi sakinleri genellikle göçmen olmayan bir vizeye veya Sınır Geçiş Kartına ("Lazer Vizesi" olarak da bilinir) sahip olmalıdır. Seyahat kolaylığı için, B-1/B-2 ve Sınır Geçiş Kartı tek bir belgede (DSP-150) birleştirilmiştir.  Bu kart hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sınır Geçiş Kartı'nı seçin  . Meksika'daki ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluklarında vize başvurusu hakkında daha fazla bilgi için lütfen  ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu web sitelerini ziyaret edin.

Uzak sorular

Amerika Ziyaretçi vizesi hakkında bilgi almak için tıklayınız. Amerika Öğrenci vizesi hakkında bilgi almak için tıklayınız. Amerika ziyaretci vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. İletişime geçmek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir