Amerika Öğrenci Vizesi
Amerika Öğrenci Vizesi
Merhabalar! Amerika öğrenci vizesi sayfamıza hoşgeldiniz.  Herkesin gitmek için hayalini kurduğu ülkelerden bir tanesi Amerika. Vize sürecine geldiği zaman herkesin zorlandığı ve danışmanlık almadan yapamadığı bir ülkedir. Sizlere Amerika vizesi nasıl alınır? Amerika vize başvurusu nasıl yapılır? Amerika vizesi hakkında detaylı bilgileri sizin için yazdık.

Amerika Öğrenci vizesi

Genel bakış

Genel olarak, Amerika Birleşik Devletleri'ne girmek isteyen yabancı bir ülkenin vatandaşı, önce geçici ikamet için göçmen olmayan bir vize veya daimi ikamet için bir göçmen vizesi almak zorundadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde okumak için öğrenci vizesine sahip olmanız gerekir. Eğitim kursunuz ve gitmeyi planladığınız okul türü, F vizesine mi yoksa M vizesine mi ihtiyacınız olduğunu belirler.
Amerika Birleşik Devletleri'ne katılmak üzere girmek için: Aşağıdaki vize kategorisine ihtiyacınız var:
Üniversite yada kolej F
Lise
Özel ilkokul
Ruhban Okulu
kış bahçesi
Bir dil eğitim programı da dahil olmak üzere başka bir akademik kurum
Bir dil eğitim programı dışında, mesleki veya diğer tanınmış akademik olmayan kurumlar M
  Öğrenciler Vize Muafiyet Programı veya Ziyaretçi Vizeleri ile seyahat edemezler Amerika Birleşik Devletleri'nde okumak için amerika öğrenci vizesi (F veya M) gereklidir. Yabancı uyruklular, bir turist ziyaretinin parçası olarak rekreasyonel eğitim (kredisiz) yapmak dışında, bir ziyaretçi (B) vizesine girdikten sonra veya Vize Muafiyet Programı (VWP) aracılığıyla eğitim alamazlar. VWP hakkında daha fazla bilgi için  Vize Muafiyet Programına bakınız . Kısa süreli eğlence eğitimi için, Ziyaretçi (B) vizesi uygun olabilir. Bir ziyaretçi (B) vizesi, bir derece veya akademik sertifika kredisi olmayan kısa bir eğlence eğitim kursuna kayıt yaptırmanıza izin verir. Ziyaretçi Vizeleri hakkında daha fazla bilgi edinin  . ABD tarafından verilen bir derece veya sertifika ile sonuçlanan eğitime, kısa süreli olsa bile, ziyaretçi (B) vizesinde asla izin verilmez. Örneğin, kurumun ABD kampüsünde belirli bir süre kalmasını gerektiren bir uzaktan eğitim programındaki bir öğrenci, Amerika Birleşik Devletleri'ne girmeden önce öğrenci (F veya M) vizesi almalıdır. SEVP Onaylı Bir Okulda Öğrenci Kabulü İlk adım, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki SEVP onaylı bir okula başvurmaktır. SEVP onaylı okul kaydınızı kabul ettikten sonra, Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgi Sistemine (SEVIS) kayıt olacaksınız.ve SEVIS I-901 ücretini ödemek zorundadır. SEVP onaylı okul size bir Form I-20 verecektir. I-20 Formunu aldıktan ve SEVIS'e kaydolduktan sonra, öğrenci (K veya M) vizesi için ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna başvurabilirsiniz. Vize görüşmenize gelirken I-20 Formunu konsolosluk görevlisine sunmalısınız. Eşiniz ve/veya çocuklarınız siz okurken Amerika Birleşik Devletleri'nde sizinle birlikte yaşamayı planlıyorlarsa, onların da SEVIS'e kaydolması, SEVP onaylı okuldan bireysel Form I-20'leri almaları ve vize başvurusunda bulunmaları gerekir (ancak SEVIS ücretini ödeyin). ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE)  Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Programını (SEVP) ziyaret edin SEVIS ve SEVIS I-901 Ücreti hakkında daha fazla bilgi için web sitesi. Lisans ve lisansüstü eğitim için eğitim fırsatları ve başvuru sürecine genel bir bakış için ABD Dışişleri  Bakanlığı'nın web sitesini ziyaret edin. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki DHS Çalışmasını da ziyaret edebilirsiniz.  SEVP sertifikalı okulları aramak için okul arama sayfası.

Nasıl Başvurulur

Vize başvurusu için birkaç adım vardır. Bu adımların sırası ve bunları nasıl tamamladığınız ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna göre değişebilir. Lütfen elçilik veya konsolosluk web sitesindeki talimatlara bakın  .

Çevrimiçi Vize Başvurusunu Tamamlayın

 • Çevrimiçi Göçmen Olmayan Vize Başvurusu,  Form DS-160  –  DS- 160'ı  tamamlama hakkında  daha fazla bilgi edinin . Yapmanız gerekenler: 1) çevrimiçi vize başvurusunu tamamlamalı ve 2) görüşmenize getirmek için başvuru formu onay sayfasını yazdırmalısınız.
 • Fotoğraf  – Çevrimiçi Form DS-160'ı doldururken fotoğrafınızı yükleyeceksiniz. Fotoğrafınız, Fotoğraf Gereksinimlerinde açıklanan formatta olmalıdır  .

Görüşme Planla

Aşağıdaki belirli sınırlı istisnalar dışında, vize başvuru sahipleri için mülakatlar genellikle gereklidir. Konsolosluk memurları herhangi bir vize başvuru sahibi ile görüşme talep edebilir.
Yaşınız varsa: Sonra bir röportaj:
13 ve daha genç Genellikle gerekli değildir
14 - 79 Gerekli (yenilemeler için bazı istisnalar)
80 ve üzeri Genellikle gerekli değildir
 
 Yaşadığınız ülkedeki ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan vize görüşmeniz için bir randevu almalısınız  . Görüşmenizi başka bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunda planlayabilirsiniz, ancak yaşadığınız ülke dışında vize almaya hak kazanmanın daha zor olabileceğini unutmayın. Mülakat randevuları için bekleme süreleri konuma, mevsime ve vize kategorisine göre değişiklik gösterir, bu nedenle vizenize erken başvurmalısınız. Başvuracağınız yerin mülakat bekleme süresini gözden geçirin:

Randevu Bekleme Süresi

ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğundaki göçmen olmayan vize görüşme randevusu için tahmini bekleme süresini kontrol edin. [box type="shadow" align="" class="" width=""]Not: Elçilik ve Konsoloslukların yüz yüze görüşme şartının kaldırıldığı vize davaları için ayrı bir süreci olabilir. Genel olarak bu durumlar için bekleme süreleri daha kısadır, ancak bunlar aşağıdaki tabloda yansıtılmamıştır. Davanızın yüz yüze görüşmeden feragat etmeye uygun olup olmadığını belirlemek için lütfen Büyükelçilik veya Konsolosluk web sitesini kontrol edin.[/box]  
Bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu seçin:
 
Göçmen Olmayan Vize Türü Randevu Bekleme Süresi
Ziyaretçi vizesi -- günler
Öğrenci/Değişim Ziyaretçi Vizeleri -- günler
Diğer Tüm Göçmen Olmayan Vizeler -- günler
 
Yeni Öğrenciler  – Yeni öğrenciler için Öğrenci (F ve M) vizeleri, bir eğitim kursunun başlangıç ​​tarihinden 120 gün öncesine kadar verilebilir. Ancak, öğrenci vizenizle başlangıç ​​tarihinden 30 gün öncesine kadar Amerika Birleşik Devletleri'ne girmenize izin verilmeyecektir.
Devam Eden Öğrenciler  - Devam eden öğrenciler için Öğrenci (F ve M) vizeleri, öğrencinin halihazırda SEVP onaylı bir okul veya kuruma ve SEVIS'e kayıtlı olduğu sürece herhangi bir zamanda verilebilir. Devam eden öğrenciler, dersler başlamadan önce herhangi bir zamanda Amerika Birleşik Devletleri'ne girebilirler.  

Öngörüşme için Hazırlanın

 • Ücretler - Görüşmenizden önce ödemeniz gerekiyorsa, iade edilmeyen vize başvuru ücretini ödeyin. Vizeniz onaylanırsa, uyruğunuz için geçerliyse vize düzenleme ücreti de ödeyebilirsiniz. Ücret bilgileri aşağıda verilmiştir:

Başvuru ücreti

Başvuru ücreti 160 $. Koçak vize hizmet bedeli 100 $. Toplam 260$

Sigorta Ücretini görmek için uyruğunuzu seçin

Sigortanızı firmamız üzerinden yapabiliriz

Gerekli Belgeleri Toplayın

Vize görüşmenizden önce aşağıdaki gerekli belgeleri toplayın ve hazırlayın:
 • Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat için geçerli pasaport - Pasaportunuz , Amerika Birleşik Devletleri'nde kalış sürenizden sonra en az altı ay daha geçerli olmalıdır ( ülkeye özgü anlaşmalardan muaf tutulmadıkça).). Vizeye ihtiyacı olan her birey, pasaportunuzda listelenen aile üyeleri de dahil olmak üzere ayrı bir başvuru yapmalıdır.
 • Göçmen Olmayan Vize Başvurusu, Form DS-160 onay sayfası.
 • Mülakattan önce ödemeniz isteniyorsa başvuru ücreti ödeme dekontu .
 • Fotoğraf – Çevrimiçi Form DS-160'ı doldururken fotoğrafınızı yükleyeceksiniz. Fotoğraf yükleme başarısız olursa, Fotoğraf Gereksinimlerinde açıklanan formatta bir adet basılı fotoğraf getirmelisiniz .
 • Göçmen Olmayanlar için Uygunluk Sertifikası (F-1) Öğrenci Statüsü-Akademik ve Dil Öğrencileri için, Form I-20 veya Göçmen Olmayanlar için Uygunluk Sertifikası (M-1) Meslek Öğrencileri için Öğrenci Statüsü, Form I-20  – Okulunuz size gönderecek SEVIS veritabanına bilgilerinizi girdikten sonra bir Form I-20. Siz ve okul yetkiliniz Form I-20'yi imzalamanız gerekir. Tüm öğrenciler Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Sistemine (SEVIS) kayıtlı olmalıdır. Eşiniz ve/veya reşit olmayan çocuklarınız, sizinle Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamayı planlıyorlarsa, her biri ayrı bir I-20 Formu alacaklardır.

Ek Belgeler Gerekli Olabilir

Bir konsolosluk memuru, öğrenci vizesi için niteliklerinizi belirlemek için sizinle görüşecek ve aşağıdakilerin kanıtı gibi ek belgeler talep edebilir:
 • Akademik hazırlığınız, örneğin:
  • Katıldığınız okullardan alınan transkriptler, diplomalar, dereceler veya sertifikalar; ve
  • ABD'deki okulunuzun gerektirdiği standartlaştırılmış test puanları;
 • Eğitim kursunun tamamlanmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrılma niyetiniz; ve
 • Tüm eğitim, yaşam ve seyahat masraflarını nasıl ödeyeceksiniz.
Başvuracağınız ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunun web sitesinde vize başvurusunun nasıl yapılacağına ilişkin talimatları inceleyin .

Vize Görüşmenize Katılın

Bir konsolosluk memuru, öğrenci vizesi almaya hak kazanıp kazanmadığınızı belirlemek için sizinle görüşecektir. Vize almak için ABD yasaları kapsamındaki gereksinimleri karşıladığınızı kanıtlamalısınız. Başvuru sürecinin bir parçası olarak mürekkepsiz, dijital parmak izi taramaları alınır. Genellikle görüşmeniz sırasında alınırlar, ancak bu, konuma göre değişir. Vize görüşmenizden sonra konsolosluk memuru, başvurunuzun daha fazla idari işlem gerektirdiğini belirleyebilir  . Konsolosluk memuru, bunun gerekli olup olmadığını size bildirecektir. Vize onaylandıktan sonra vize düzenleme ücreti (uyruğunuz için geçerliyse) ödemeniz ve pasaport ve vizenin size iade edilmesi için düzenlemeler yapmanız gerekebilir.  Daha fazla bilgi edinmek için  vize işlem sürelerini inceleyin. Amerika Birleşik Devletleri'ne girmek
Vize, Amerika Birleşik Devletleri'ne girişi garanti etmez. Vize yalnızca yabancı bir vatandaşın ABD giriş limanına (genellikle bir havaalanı) seyahat etmesine ve Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş izni talep etmesine izin verir. Giriş limanındaki İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) yetkilileri, Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş izni verme veya reddetme yetkisine sahiptir. Pasaportunuzu, vizenizi ve Form I-20'nizi giriş limanına ibraz ettikten sonra bir CBP yetkilisi bu kararı verecektir. Amerika Birleşik Devletleri'ne girmenize izin verildiğinde, CBP yetkilisi bir giriş damgası veya Form I-94, Varış/Ayrılma Kaydı sağlayacaktır. CBP web sitesinde  , Öğrenciler veya Değişim Ziyaretçileri için Varış Prosedürleri altında Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş yapan (F veya M vizeli) öğrenciler için prosedürler hakkında bilgi edinin.CBP web sitesini inceleyerek kabul ve giriş koşulları, gıda, tarım ürünleri ve diğer kısıtlanmış/yasaklanmış malların getirilmesiyle ilgili kısıtlamalar ve daha fazlası hakkında bilgi edinin. . Konaklamanızı Uzatmak
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki F vizesine sahip yabancı öğrenciler, herhangi bir yetkili uygulamalı eğitim dahil olmak üzere, Form I-20'de listelenen program bitiş tarihinden sonraki 60 gün içinde Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrılmalıdır. Yabancı öğrenciler, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) web sitesi aracılığıyla bir uzatma talebinde bulunabilirler (bkz .sayfa). Öğrenci statüsünü sürdürmek için ek bilgiler, ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza SEVP web sitesinde  Öğrenci veya Değişim Ziyaretçisi Olurken Göçmenlik Durumunuzu Koruma altında yer almaktadır.. Amerika Birleşik Devletleri'nden zamanında ayrılmamak,  statüden çıkmakla sonuçlanacaktır . ABD yasalarına göre, statü dışında olan kişilerin vizeleri otomatik olarak iptal edilir ( Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası Bölüm 222(g)). Statü dışı olduğu için iptal edilen herhangi bir çok girişli vize, Amerika Birleşik Devletleri'ne gelecekteki girişler için geçerli olmayacaktır. Amerika Birleşik Devletleri'nden zamanında ayrılmamak, gelecekte vize için uygun olmamanıza da neden olabilir.  Daha fazla bilgi edinmek için Vize Redleri  ve  Uygunsuzluklar ve Feragatler: Kanunları gözden geçirin  .

Durum Değişikliği

Amerika Birleşik Devletleri'ndeyken planlarınız değişirse (örneğin, bir ABD vatandaşıyla evlenirseniz veya bir iş teklifi alırsanız), ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) aracılığıyla göçmen olmayan durumunuzda başka bir kategoriye değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. . Bkz  . Göçmen Olmayan Durumumu Değiştir Daha fazla bilgi için USCIS web sitesinde. Amerika Birleşik Devletleri'ndeyken USCIS'ten bir statü değişikliği almak, yeni bir vize başvurusunda bulunmanızı gerektirmez. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrıldıktan sonra, seyahatiniz için uygun kategoride bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna yeni bir vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Ek Bilgiler

 • Vize alacağınızın garantisi yoktur. Vizeniz olana kadar son seyahat planları yapmayın veya bilet satın almayın.
 • Eğitiminiz sırasında Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışmak hakkında bilgi için, Öğrenciler ve İstihdam bölümünü inceleyin .ve Form I-765 Çalışma İzni TalimatlarıUSCIS web sitesinde.
 • Eğitiminize geçici bir ara verdiyseniz, SEVP web sitesinde  Geçici Devamsızlıktan Dönen Öğrencilerin Yeni Vize Gerekiyor mu? başlığı altındaki bilgileri görüntüleyin. Öğrenci vizeniz hala geçerliyse ancak Amerika Birleşik Devletleri dışındaysanız, Belirlenmiş Okul Yetkililerinize danışmalısınız.
 • eş ve çocuklar
  • Eğitiminiz süresince yanınızda oturmak isteyen eşiniz ve bekar, reşit olmayan çocuklarınız F-2 veya M-2 vizesine başvurabilirler. SEVIS ücreti ödenmesi gerekmese de, okulunuzun onlara vize başvurusunda bulunmaları için gerekli olan bireysel bir I-20 Formu düzenlemesi gerekir. F-1 veya M-1 vizenizin bir nüshasını ve ilişki kanıtı sunmalısınız.
  • Reşit olmayan çocuklarınızın size eşlik ederken Amerika Birleşik Devletleri'nde okula gitmelerine izin verilir.
  • ABD Büyükelçilikleri ve Konsoloslukları, aynı cinsiyetten evliliğe dayalı vize başvurularını, bizim karşı cinsten eşler için başvuruları değerlendirdiğimiz gibi değerlendirecektir.
 • Süresi dolmuş bir pasaportta geçerli bir ABD vizesi hala geçerlidir. İptal edilmedikçe veya iptal edilmedikçe, vize son kullanma tarihine kadar geçerlidir. Süresi dolmuş pasaportunuzda geçerli bir vizeniz varsa, onu süresi dolmuş pasaportunuzdan çıkarmayın. Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat ve giriş için geçerli vizenizi, süresi dolmuş pasaportunuzla birlikte yeni bir geçerli pasaport kullanabilirsiniz.

SORULAR ve CEVAPLAR

Amerika Birleşik Devletleri'ne 30 günden fazla bir süre önce girebilir miyim?

F veya M vizesi olan öğrencilerin, programlarının başlangıç ​​tarihinden 30 gün önce Amerika Birleşik Devletleri'ne girmelerine izin verilmez. Başlangıç ​​tarihinizden 30 günden daha önce giriş yapmak isterseniz, ayrıca bir ziyaretçi (B) vizesine başvurmanız ve hak kazanmanız gerekir. Ziyaretçi (B) vize statüsünde ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) yetkilileri tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ne kabul edildikten sonra,  statü değişikliği için ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerine (USCIS) ayrıca başvurmanız gerekir. programınızın başlangıcından önce öğrenci (M için) statüsüne. Statü değişikliği onaylanana kadar eğitiminize başlayamayabilir ve uzun işlem süreleriyle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrılabilir ve öğrenci (F veya M) vizenize yeniden girebilirsiniz.

Opsiyonel Pratik Eğitim

İsteğe Bağlı Pratik Eğitim (OPT) yetkisine sahip öğrenciler, OPT için onaylanmış bir Form I-20'ye sahip olmalı ve bir İstihdam Yetki Belgesi (EAD) için USCIS'e başvurmalıdır. OPT, yetki verildiğinde, uygun F-1 öğrencisinin çalışma alanıyla doğrudan ilgili olan geçici istihdamdır. OPT hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen  USCIS Web Sitesini ziyaret edin. ve  ICE Uluslararası Öğrencileri internet sayfası.

Devlet Ortaokuluna Devam Etmek

Öğrenci (F) vizesi sahiplerinin Amerika Birleşik Devletleri'nde devlet okuluna gitmeleri için kısıtlamalar vardır. Daha  fazla bilgi için Devlet Okullarındaki Yabancı Öğrencilere bakın .

Vize yenileme

İster ilk kez başvuruyor olun, ister vizenizi yeniliyor olun, aynı başvuru sürecini kullanacaksınız (lütfen yukarıdaki Nasıl Başvurulur bölümünü inceleyin).

Vize Reddi ve Uygun Olmama

 Vize uygunsuzlukları, retler ve feragatler hakkında ayrıntılı bilgi için Vize Reddi'ni inceleyin  .

Bölüm 214(b) uyarınca vizem reddedildi. Tekrar başvurabilir miyim?

Öğrenci (F veya M) vizesi için niteliklerinize ilişkin ek kanıtlarınız olduğuna veya koşullarınızın değiştiğine inanıyorsanız yeniden başvurabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Vize Redleri'ni inceleyin   .

Yanlış beyan veya Dolandırıcılık

Maddi bir gerçeğin kasıtlı olarak yanlış beyan edilmesi veya dolandırıcılık yoluyla vize almaya çalışmak, vizenin kalıcı olarak reddedilmesine veya Amerika Birleşik Devletleri'ne girişin reddedilmesine neden olabilir. Uygunsuzlukları ve Feragatleri Gözden  Geçirin: Kanunlar.

Kanada ve Bermuda Vatandaşları

Kanada ve Bermuda vatandaşları, Amerika Birleşik Devletleri'ne öğrenci olarak girmek için vize gerektirmez, ancak kabul sırasında geçerli bir I-20 Formu sunmaları gerekir. Daha fazla bilgi  için Kanada ve Bermuda Vatandaşları ile ilgili bilgilere bakın . Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret eden Kanadalı ziyaretçiler için ek kaynaklar, Kanada'daki  ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluğu web sitelerinde bulunabilir .

Uzak sorular

 • Vakaya Özgü Sorular  - Durum bilgisi için vize başvurunuzu ele alan ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu ile iletişime geçin.  İletişim bilgileri için ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu'nu seçin  .
 • Genel Sorular  - inceleme  Bize Ulaşın .
Amerika Ziyaretçi vizesi hakkında bilgi almak için tıklayınız. Amerika Öğrenci vizesi hakkında bilgi almak için tıklayınız. Amerika öğrenci vizesi sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. İletişime geçmek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir